Rajčatová šťáva, džus – recepty, účinky a co obsahuje…

paradajková šťava - džús

Některý ho milují, jiným zas nechutná, ale v každém případě je domácí rajčatový džus zdravým nápojem… Vyzkoušejte si doma připravit tento nápoj, obohaťte jej nějakým druhem zeleniny či ovoce a možná právě tehdy zjistíte, jaká je rajčatová šťáva super. Rajčatový džus má účinné látky, které pomohou zdraví a také lahodit Vašim chuťovým buňkám…

O rajčatové šťávě

Rajčatová šťáva nebo rajčatový džus je chutný nápoj plný pozitivních látek na organismus jako jsou vláknina, bílkoviny, minerální látky, vitamíny a betakaroten… Nejzdravější rajčatový džus je ten, co si připravíte samy doma a když ho chcete mít úplně nejzdravější, tak si zakupte rajčata nestříkala pesticidy… Tento nápoj můžete konzumovat během hubnutí, očistné kúry nebo jen tak během udržování hmotnosti a zlepšení Vašeho zdraví. Rajčatový džus je ideálním například i na osvěžení během horkých letních dnů.

Co obsahuje rajčatový džus – účinné látky

Silné zastoupení účinných látek dělá z domácí rajčatové šťávy to pravé “rajčatové”… Vyzkoušejte si tento nápoj připravit doma a brzy pocítíte lepší trávení a zdraví…

Sacharidy, vláknina, tuk, bílkoviny, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, molybden, chrom, mangan, měď, sodík, jód, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, betakaroten, lutein, cholin, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota rajčatový džus (100ml)

KJ– 63  Kcal– 15  Bílkoviny– 0,85 g  Sacharidy– 4,2 g

Tuk –  0,1 2 g  Vláknina – 0,85 g  Voda – 93 g

Rajčatová šťáva obsahuje minerály – 100 ml

Železo 0,45 mg Zinek 0,22 mg
Vápník 8 mg Chróm 0,2 ug
Hořčík 12 mg Mangan 0,1 mg
Fosfor 19 mg Měď 0,13 mg
Draslík 247 mg Sodík 210 mg
Molybden 6 ug Jód 6 ug
Omega 3 kyseliny 2 mg Omega 6 kyseliny 26 mg

Rajčatová šťáva obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamin A 30 IU Vitamin K 4 ug
Vitamin B1 0,05 mg Lutein 70 ug
Vitamin B3 0,9 mg Kyselina listová 23 ug
Vitamin B6 0,1 mg Kyselina pantotenová 0,5 mg
Vitamin C 10 mg Betakaroten 290 ug
Vitamin E 0,85 mg Cholin 7,5 mg

Rajčatový džus – účinky na zdraví

Rajčatový džus nebo rajčatová šťáva má pozitivní účinky na organismus, ale především ta, kterou si vyrobíte doma… V kupovaných džusech se již nacházejí i různé jiné látky než jen ty prospěšné…

  • Podporuje obranyschopnost, prevence vzniku chřipky, rakoviny, chrání buňky
  • Antiseptické a detoxikační účinky
  • Podporuje trávení, pravidelnou stolici, pročišťuje trávicí trakt
  • Mírně močopudné účinky, pročišťuje vylučovací orgány
  • Snižuje vysoký cholesterol a normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů
  • Uklidňuje nervový systém, eliminuje napětí a podporuje mozek

rajcata

Recept, příprava domácí rajčatový džus

Tento rajčatový domácí džus má minimum cukru a je tím pádem mnohem zdravější, než ty co koupíte v obchodě. Záleží také na kvalitě rajčat, ale pokud máte své vlastní bez postřiků, nebo od seriózního zdroje, tak tento džus bude to nejlepší co můžete mít. Samozřejmě trochu cukru jako konzervantu před zkázou jít musí, ale je to vždy lepší než to co koupíte v krabici…

Potřebujete: 0,5 kilogramů rajčat, 1 lžička cukru (bílý / třtinový), 1 KL kyseliny citronové a 1 KL mořské nebo himálajské soli.

Rajčata omyjte v teplé vodě a pak nakrájejte na menší kousky (kostky), vložte do hrnce, přidejte cukr, sůl a kyselinu citronovou a duste je, dokud se zcela nerozvaří (na menším plameni). Vodu přidávat nemusíte, ale dobře je míchejte, aby se Vám náhodou nepřipálily… Když hrnec odstavíte, tak rajčatovou šťávu můžete, pro její hladkou konzistenci, ještě rozmixujeme ponorným mixérem a pak můžete pít. Chcete-li tuto rajčatovou šťávu nechat na později, tak ji můžete rozlít do zavařovacích sklenic, dobře uzavřít a sterilizovat 10 – 12 minut při 80 stupňové teplotě.

Recept rajčatové smoothies

Toto smoothies je plné antioxidantů, betakarotenu a vitamínů. Můžete ho pít při očistné kúře, hubnutí nebo jen tak na zpestření Vašich chuťových pohárků.

Potřebujete: 4 rajčata, 2 jablka, 1 menší mrkev, 3 deci vody, 1 lžička citronová nebo limetková šťáva.

Rajčata omyjte v teplé vodě, pak nakrájejte na menší kousky do mixéru. Přidejte očištěné a jádřince zbavené jablka, očištěnou mrkev nakrájenou na kolečka, zalijeme vodou, přidejte citronovou nebo limetkovou šťávu a rozmixujte do hladké konzistence.

Rajčata jsou zdravá a chutná zelenina s vysokou nutriční hodnotou a nízkou kalorickou, určitě se jejich vyplatí jíst…

Share Button