Bezová tinktura z kůry, listů, květů nebo z plodů, kterou si připravíte?

bezova tinktura

Vyberte si tu správnou bezovou tinkturu a tak se můžete zbavit mnoha zdravotních komplikací. Co obsahují bezové tinktury, na jaké zdravotní problémy se hodí, jak se užívají, používají, dávkují a najdete zde i 2 recepty na bezové tinktury z květů a plodů bezu.

O bezinkové tinktuře

Bezová tinktura je výluh nejčastěji z plodů, květů, kůry a mladých listů v alkoholu. Po vyluhování se části bezu vybírají a užívá se po kapkách pouze alkohol z výluhem účinných látek. Níže si však pozorně přečtěte, které tinktury se používají pouze zvenčí, která tinktura lze užívat zevnitř a kolik jí dávkovat. Baza je celá rostlina účinná a plná pozitivních zdravých látek.

Co obsahuje bezová tinktura za látky?

Tyto látky se nacházejí v celé rostlině bezinky a v jejích konkrétních částech. Je to množství zdravých látek, které se mají zachovat v těchto tinkturách, super!

Flavonoidy, třísloviny, rutin, silice, anthokyan (fialové barvivo), sacharidy, vláknina, minerální látky, kyseliny, vitaminy A, B, C.

kvitnouci bez

Vlivy  bezinkové tinktury na zdraví

Bezové tinktury jsou skutečně nápomocné při mnoha specifických zdravotních problémech, podívejte, které jsou to…

  • Podporuje přirozene imunitní systém
  • Antiseptické a antibakteriální účinky
  • Vhodná při chřipce, rýmě nebo jiném onemocnění
  • Odstraňuje zduřelé uzliny
  • Eliminuje bolesti kloubů a svalů
  • Podporuje funkci lymfatického systému
  • Odstraňuje podrážděnou pokožku
  • Zlepšuje hojení kožních chorob

bezinkovy kvet, liker, sirup

Dávkování (použití) bezinkové tinktury

Pozorně si přečtěte, která bezová tinktura se může užívat vnitřně a které tinktury pouze zvenčí.

Bezová tinktura z listů a kůry bezu se používá pouze pro venkovní použití. Bezovou tinkturu z plodů používejte při zduření nebo oteklých uzlinách, bolestech kloubů nebo svalů.

Bezová tinktura z květů bezu se používá ke kloktání během rýmy, chřipky, bolesti zubů, dásní nebo jiném problému v ústní dutině. 1 lžičku této tinktury dejte do 1,5 deci vody a vyplachujte tím ústa klidně 3 – 5 krát denně. Vždy si připravte kloktadlo z nové 1 lžičku bezinkové tinktury z květů bezu.

Doporučená denní dávka bezinkové tinktury z plodů jako prevence je 1 lžičku ráno nebo večer a při zdravotním problému 2 krát denně po 1 ČL.

Recept na bezovou tinkturu z plodů

Tuto bezovou tinkturu lze používat jako prevenci nebo při chřipce, rýmě nebo jiném infekčním či bakteriálním onemocnění.

bezova tinktura

Potřebujete: 120 g čerstvých vyzrálých bobulí bezu, 3,5 deci jemného bílého alkoholu (nejlépe vodka), uzavíratelná láhev.

Příprava je velmi jednoduchá ale trvá to měsíc. Do uzavíratelné láhve dejte umyté plody bezu a alkohol, dobře ji uzavřete a nechte jeden měsíc louhovat. Sem tam s touto tinkturou pohrkajte, aby se protřepala. Po měsíci tinkturu přeceďte a převařte. Pak ji opět uzavřete a dejte do chladničky.

TIP

Dozrálé plody bezu černého jsou přibližně od srpnu do září a poznáte je tak, že stopky nad plody jsou fialové barvy.

Recept na bezovou tinkturu z květů

Tuto bezovou tinkturu používejte jako kloktadlo při bolestech ústní dutiny, zánětech, chřipce a podobně.

zdravy bazovy napoj

Potřebujete: 150 g sušených bezových květů nebo 100 g čerstvých květů bezu, 1 litr bílého alkoholu (nejlépe vodka), uzavíratelná láhev.

Květiny bezu vložte do alkoholu a dobře uzavřete. Tuto láhev jeden měsíc nechte louhovat a sem-tam zatřepejte. Po měsíci můžete tinkturu scedit, ale když nechcete nemusíte, pokud Vám nepřekáží kousky květů.

UPOZORNĚNÍ

  • Tinktura obsahuje alkohol, takže ji neužívejte (vnitřně) před jízdou autem.
  • Děti, těhotné nebo kojící ženy by neměly užívat tuto tinkturu vůbec.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek bezova tinktura

Když jste úplným fanouškem bezu, tak zde najdete 3 recepty na přípravu balsových sirupů a dokonce i recept na bezový likér. Klikněte sem a můžete jít na to…

Share Button