Bázový sirup a likér – využijte květy bezu!

bezinky

Milujete chuť bezu??? Když jsem byla malá, tak každý rok mi moje babička dělávala bezový sirup, na jehož chuť nikdy nezapomenu a vůně bezu ve mně do dnes evokuje dětství, radost a dobré vzpomínky… Bezový sirup však není jediným produktem z černého bezu. Vyzkoušejte něco nového! Připravte si bezový likér nebo bezový sirup z bezových plodů. Jejich příprava není tak náročná a jsou to zdravější alternativy slazených limonád, protože tyto nápoje v sobě mají alespoň něco vlákniny, minerálů a vitamínů na rozdíl od kupovaných nápojů. Léto může začít!

Bezový sirup se vyrábí z rostliny – bezinky, která je keř. Nejčastěji používáme na produkty květy, listy nebo bobule (plody). Dnes se dozvíte, jak se dají chutně a zdravě zužitkovat právě tyto části bezu. Od května až do července (v závislosti na nadmořské výšky) jsou k dispozici květy bezu, ze kterých si můžete připravit chutný bezový sirup.

Z černého bezu se dají využít všechny části rostliny. Po zdravotní stránce je tento keř pozitivní na tělo. Bezinky obsahuje vlákninu, sacharidy, vitamíny A, B, C, železo, organické kyseliny… Bezový sirup je chutný a osvěžující nápoj na letní a dlouhé dny. Tento nápoj si zřeďte s čistou vodou nebo jemně perlivou minerálkou. Bezový sirup konzumujte 2 maximálně 3 krát do týdne. Můžete si jej vylepšit mátou, kostkami ledu nebo meduňkou


Podrobný popis účinků a nutričních hodnot bezinky naleznete zdeklikněte zde

bezinky

Recept na bezový sirup (bez vaření)

Tento chutný nápoj si můžete během horkých letních dnů přidávat do limonád. Bázový sirup je osvěžující a má v sobě i účinné látky… bezový sirup pijte v nápojích maximálně 3 – 4 krát v týdnu ve zředěném stavu, nezapomínejte, že je v něm přece cukr (funguje jako konzervant).

Potřebujete: 2 litry vody, 30 ks květů černého bezu, 1,5 kg třtinového cukru, 50 g kyseliny citrónové, 3 ks limetky, 1 ks citron

Ráno si v hrnci převařte 2 litry vody a nechte do odpoledne vychladnout. Bezinkové květiny omyjte a obstrihajte (větvičky a tvrdé části květů). Do vody (pokojové teploty) přidáme kyselinu citronovou a šťávu z citronu a z jedné limetky. Dvě limetky nakrájejte na čtvrtky a přidejte do vody. Přidejte i květiny a 24 hodin nechte tento nápoj odpočívat na chladném a tmavém místě. Sem-tam promíchejte. Druhý den vsypte cukr do vody a celou směs zahřejte na mírném plameni. Když je voda teplá, ne vařící vypněte ji a nechte za občasného míchání roztát všechen cukr. Když je nápoj hotový, tak bezový sirup vlijte do tmavých lahví a pořádně zavřete. Nápoj konzumujte rozředěný s vodou nebo s minerálkou

Recept na bezový sirup z plodů

Potřebujete: 500 g plodů z bezu, 200 g cukru (krystalový nebo třtinový), 1 lžičku kyselina citronová, půlku limetky, 250 ml vody.

beza cerna - bobule

Bezinkové plody (bobulky) odstopkujte a umyjte ve vodě. Dejte je do hrnce s 2,5 deci vody a po sevření jejich vařte 20 minut. Pak je rozmixujte ponorným mixérem a nechte při pokojové teplotě 12 – 24 hodin (odstát). Druhý den tuto tekutinu sceďte, nejlépe přes plátno, abyste tam neměli žádné pevné části. Opět dejte přecezenou tekutinu do hrnce, přidejte cukr, kyselinu citrónovou, limetkovou šťávu a sirup po sevření vařte 20 minut. Tekutina přirozeně díky cukru trochu zhoustne a bezový sirup máte hotový. Pak ho rozlijte do lahví a dobře uzavřete.

Recept na bezový likér

Potřebujete: 1,5 kg bezových plodů (bobulí), 0,5 litru rumu, voda, 1ČL vanilkového lusku (jádro nebo aroma), 0,5 kg třtinový cukr, 1 ks limetka, 1 lžičku mletá skořice, 1 deci uvařené silné kávy , 5 ks hřebíček.

bezinkovy kvet, liker, sirup

Odstopkované a umyté plody bezu dejte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly celé utopené až po svůj okraj. Když začne voda vřít, tak přidejte kávu, limetkovou šťávu, vanilku, skořici, hřebíček a tuto směs vařte 3 minuty, pak vypněte a nechte ve spíži nebo v chladničce odstát 24 hodin. Pak tuto směs sceďte přes plátno a pořádně bobule vyždímejte, ať pustí co nejvíce šťávy. Dejte ji opět do hrnce, přidejte cukr a tekutinu vařte 4 – 6 minut, ať se cukr rozpustí. Pak přilijte do hmoty rum a máte hotovo. Vychladlý likér rozlijte do sklenic a dobře uzavřete. Bezový likér je hotový.

Připravte si bezový likér a bezový sirup a léto může začít!
Nezapomeňte, že zde je i osvěžující meduňková limonáda a sirup!

Share Button