Včelí med je tekuté zlato. Víte o něm všechno podstatné?
Jíte včelí med? Pokud ne, je nejvyšší čas začít… Nejvíce to ocení vaše zdraví, protože účinky medu jsou velmi pozitivní a navíc je i docela chutný. Takže není nač čekat.
Ale pozor na falešný med resp. jeho prodejce. Protože není med jako med. Naučte se rozpoznat ten správný, naučte se co obsahuje, na co je vhodný a jaké typy medu vlastně známe a ještě mnohem více…
Včelí med je hustá a lepkavá tekutina, vytvořená včelami, z rostlinných šťáv. Med je sladký díky sladkým rostlinným látkám a včelím výměšků ze žláz. Na Slovensku i v Česku jsou první zmínky o chování včelstva z roku přibližně 450 našeho letopočtu. Včelařství je umění a tak jistě i kvalitní med je “pohádkou” pro náš jazyk a hlavně pro naše zdraví.
Jak vzniká včelí med? Včely sbírají z květů (na své tělo) – nektar, vodu a pyl. Tyto suroviny pak donesou do úlu, uloží je do úlků a pak vzniká včelí med. Tato lepkavá tekutina je plná prospěšných látek a proto je med, kvalitní med, pozitivní pro naše tělo. Níže si však přečtěte o kvalitě medu, není med jako med…
Je včelí med léčivý nebo ne?
Na tuto otázku se vedou mnohé diskuze. Vědci mají potvrzené informace o pozitivních účincích – medu na lidský organismus, resp. na zdraví, ale mnohý lékaři jsou skeptičtí… Nevěří, že právě med (čistá přírodní látka) může vyléčit mnoho vážných onemocnění. Lékař, který nevěří alternativním metodám léčení, není ničím vinen. Lékař diagnostikuje, předepisuje léky a ne kilogramy medu … Med si umíte pořídit i vy sami.
Lékaři předepisují léky, tyto léky vydělávají farmaceutickým firmám miliony eur … Tím samozřejmě nechci nikoho odsuzovat, pokud máte vážný zdravotní problém, tak navštivte lékaře, který Vás vyšetří a určí přesný postup. Ale pokud jste jen nachlazený a teplota Vám nevystoupila nad 38 stupňů, tak zkuste klidový režim, med a zázvorový čaj. Med má pozitivní účinky na lidské tělo, ale k tomu musíte také patřičně upravit složení a kvalitu stravy, tedy změnit celý životní styl.
Co obsahuje včelí med?
Kvalitní med je skutečně vhodným sacharidem, kterým si sem tam můžete osladit život, protože med obsahuje cenné a specifické látky, které nenajdete v žádné jiné potravině. Pozitivní účinky jsou níže.
Med obsahuje: Vodu, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, hořčík, fosfor, draslík, mangan, zinek, železo, sodík, selen, vápník, vitamin B, C a kyselinu pantotenovou. Med obsahuje i další složky v závislosti na ročním období, od druhů rostlin a také od lokality sběru.
Nutriční hodnota medu na 100g
KJ–1242,3 Kcal–303 Bílkoviny–0,28 g Sacharidy–82,5 g Voda – 15 g
Med obsahuje následující minerály – v 100g
Vápník | 6,5 mg | Hořčík | 2,1 mg |
Draslík | 51 mg | Mangan | 0,12 mg |
Zinek | 0,3 mg | Železo | 0,5 mg |
Sodík | 4,5 mikrogram | Selén | 0,7 mikrogram |
Med obsahuje následující vitamíny v 100g:
Vitamín B3 | 0,2 mg | Kys. pantoténová | 0,15 mg |
Vitamín C | 0,6 mg |
Jednotlivé hodnoty látek, které med obsahuje se mírně liší v závislosti na původu a druhu medu.
Včelí med – účinky na zdraví
Med sice není “lék” na všechno a ani Vás zázračně vyléčí, ale jeho pozitivní účinky jej předurčují k zařazení do jídelníčku. Vždyť posuďte.
- Silně podporuje obranyschopnost, účinná pomoc při nachlazení nebo chřipce
- Podporuje krvetvorbu, prevence vzniku Anémie
- Podporuje trávení, vyprazdňování a obnovuje střevní mikroflóru
- Odstraňuje průjmy, zácpu a i plynatost
- Má pozitivní účinky při chorobách – žaludku, játrech, ledvin, srdce, střev a dalších orgánů
- Snižuje vysoký krevní tlak, prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
- Uklidňuje nervový systém, odstraňuje stres a upravuje spánek
- Odkyseluje organismus (pálení žáhy, zvýšené množství žaludečních šťáv)
Účinky – včelí med a hubnutí: Med je vhodnou náhradou klasického bílého cukru a umělých sladidel. Bílý cukr je jednoduchý sacharid, který tělo těžko pálí a přebytek ukládá ve formě podkožního tuku do “zásob”, tedy člověk tloustne. Umělá sladidla jsou uměle vytvořená náhrada sladkého. Jsou 200krát sladší než bílý cukr. Je to jen samá chemikálie a nejhorší je složka jménem aspartam – nejnebezpečnější látka v potravinářském průmyslu (urychluje růst rakovinných buněk). Med je složený sacharid (přírodní cukr) a ten je pro tělo přijatelnější a snadněji vstřebatelný. Energetickou hodnotu má nižší, než bílý cukr, pro tělo je snazší rozpustitelný, neobsahuje žádné umělé látky nebo naopak pomáhá Vašemu tělu a zdraví … Při hubnutí doporučuji konzumovat med maximálně jednu čajovou lžičku, jednou za den.
Rozdělení medu
Med dělíme podle různých kritérií. Ať už na základě zpracování, identitu, vlastnosti, … Který med si oblíbíte Vy?
1. Rozdělení medu podle původu vzniku
Květový med – je to med, který je z nektaru květů rostlin. Tento druh medu má žlutou barvu v různých odstínech, nejsvětlejší je akátový med, který má až skoro bledou průsvitnou barvu a obsahuje cenné látky jako například: antioxidanty, éterické oleje, glukózu a fruktózu (cukry). Další nejznámější a nejsvětlejší druhy medu jsou: lipový, slunečnicový a řepkový med. Tento med má léčivé účinky na náš organismus a proto se ho vyplatí konzumovat.
Medovicový med – tento med se nazývá i lesní med, je z lepkavé tekutiny květin a stromů lesa nebo louky – medovice. Medovici sbírají včely z rostlin, stromů a nejčastěji jehličnatých stromů (smrk, jedle) ale i opadavých listnatých stromů (dub, buk, bříza, lípa …) v lese. Tento druh medu je hnědý a lesní med patří ke nejtmavším druhem. Obsahuje antioxidanty, flavonoidy a fruktózu. Medovicový med je také zdravý a určitě si Vás získá svou “lesní” příchutí.
Smíšený med – tento med je smíšený z květového a také medovicového medu. Má dá se říci nejvíce účinných látek. Smíšený druh medu může mít barvu od světle žluté až po tmavě hnědou v závislosti z jakých květin a stromů je včelami vyroben. Jeho chuť je však lahodná, sladká a tento med je určitě zdravým pomocníkem zdraví.
2. Rozdělení medu podle způsobu zpracování (získání)
Pastový med – tento med se získává díky krystalizaci a pak se následně rozdrtí mezi dvěma kamennými koly (ne co na styl hmoždíře), pak se tento med ještě dále upravuje do pastelové hmoty.
Plástečkový med – tento med je vlastně v originálních plastech, do kterého ho včely uložili.
Vytočený med – nejčastější metoda získávání medu. Ze včelích plastů se medometom (speciální “škrabka”) odstřeďuje med do nádob.
Lisovaný med – tento druh se provádí při teplotě do maximálně 40 – 45 stupňů, aby se med neznehodnotil a funguje to tak, že se včelí úly lisují při mírném teple a med se sám uvolňuje do nádoby.
3. Rozdělení medu na základě vlastností
Podle barvy – barva medu se liší od druhu rostlin, z nichž je sbírán. Barva medu může být od slabě žluté květové a smíšené medy (akátový, lipový, řepkový) až po tmavě hnědou, záleží na druhu rostlin či stromů. Nejtmavší je medovicový med. Barva kvalitního medu však musí být jednolitá.
Podle chuti – chuť medu se také odvíjí od druhu medu a rostlin, z nichž je med sbírán, ale každý med je sladký v různých intenzitách sladkosti. Medovicové medy mají nejsilnější chuť medu a sladkost. Květové a smíšené medy jsou “jemnější” ale stále s pravou chutí květů.
Podle konzistence – medovicové medy jsou řidší (tekutější) a například lipový med má nejhustší konzistenci. Hustota medu je závislá na druhu medu. Květové a smíšené medy mají hustší konzistenci než medovicové medy.
4. Rozdělení medu podle původu (z jaké je rostliny)
Akátový med – akátový med je nejsvětlejší druh medu. Tento med je však dost aromatický, protože z něj skutečně cítit vůni a chuť akátových květů. Akátový med obsahuje minerální látky, vitamíny (A, B, C, H), sacharidy, antioxidanty. Nejlepšími účinky akátového medu je také podpora imunitního systému, trávení, krvetvorby, zdravého nervového systému a kvalitní pokožky.
Lipový med – lipový med je z květů lípy a má také světlejší barvu a nejhustší konzistenci. Tento med obsahuje antioxidanty, vitaminy (A, B, C), sacharidy, minerální látky a svými účinnými látkami dokáže nastartovat trávení, imunitní systém, stolici, odvodnění a krásnou pokožku a kvalitu vlasů.
Slunečnicový med – slunečnicový med je z květů slunečnice, je řidší konzistence ale má pěkné žlutě hnědou barvu. Jeho chuť je sytě sladká a obsahuje cenné látky jako jsou vitamíny (B, C), sacharidy, minerální látky a antioxidanty. Tyto účinné látky zajišťují dobré trávení, stolici, krvetvorbu a dobrý stav nervového systému.
Řepkový med – řepkový med je z řepky olejky a je světlejší barvy. Je hustší konzistence a má mnohé pozitivní účinky jako například, že odstraňuje stres z těla, nervozitu, podporuje imunitu, zdravé dýchací cesty a eliminuje kašel a hleny. Řepkový med obsahuje vitamíny, minerální látky, sacharidy, alkaloidy.
Pampeliškový med – pampeliškový med je řidší sladká tekutina, už podle názvu je původním z pampelišky lékařské. Tento med obsahuje účinné látky jako jsou například minerální látky, vitaminy (A, B, C) a antioxidanty. Nejúžasnější účinky pampeliškového medu jsou podpora imunity, trávení, vylučování a dobré kvality pokožky. Více o tomto medu si přečtěte zde: “Léčí pampeliškový med, nebo…”
Znehodnocuje krystalizace med?
Nejčastěji krystalizuje květový med, ale nemusíte se bát, je to přirozená reakce, která neubírá na síle medu. Med je z více než 78% cukr a tím se časem tento cukr začne krystalizovat, ale umíte si s tím snadno poradit. Jak zbavit med krystalizace ??? Láhev s medem ponořte po okraj víčka do maximálně 40 stupňové vody (v umyvadle, v hrnci nebo v misce, ne nad ohněm na desce) a nechte ho přirozeně roztát, postupně přilévejte teplou vodu, ne horkou. Med určitě netopte v hrnci nad ohněm nebo v mikrovlnné troubě, tam se teplota SPHA jednou dva nad 50 stupňů a tím se med znehodnotí.
Jak poznat pravý med od “fake” medu???
Pokud kupujete med od přátel nebo od ověřeného včelaře, neměli byste se ničeho bát. Bát se dříve můžete, pokud kupujete med někde u silnice, na trhu nebo někde jinde na veřejných místech. V první řadě by na medu měla být etiketa. Na dané etiketě by měly být jméno včelaře, případně i firemní údaje, město původu včel, o jaký druh medu jde (květový, lipový, akátový, medovicový (lesní) …). Pokud již daný med etiketu nemá lze to jen risknout. Protože odhadnout správný odstín barvy medu (preferovat světlejší odstíny medu, moc tmavé medy se přibarvují karamelem), vůne a konzistenci je umění i pro samotné včelaře. Když si však už tento med koupíte, tak doma můžete vyzkoušet jeden test, který odhalí “fake” med.
Test na odhalení “fake” medu: Potřebujete: 1 PL medu, 3PL čistého lihu (100% alkoholu), menší hrnec.
1 lžíce medu ponořte do 3 PL čistého lihu (100% alkoholu) v hrnci. Tuto směs mírně rozehřejte na 40 – 50 stupňů a míchejte lžící. Pravý med se zcela rozpustí bez nějakých dalších usazenin.
Jak správně uskladnit med?
Med je převážně stálá potravina, ale aby Vám vydržel opravdu dlouho, tak ho mějte na tmavém místě (bez světla a působení slunce) se stálou teplotou, aby se nestávalo, že se jednou teplem roztaje a pak ztuhne v chladu. Při častých změnách teploty medu pak med krystalizuje, ale to není žádná chyba když zkrystalizuje, pouze jej pak můžete při mírné teplotě tát do původní konzistence. Takže med skladujte v temnu ideální při teplotě 13 – 17 stupňů, tak například ve spíži, sklepě nebo alespoň ve skříni.
UPOZORNĚNÍ
I když účinky medu jsou často k nezaplacení, med není pro každého. Medu by se měli vyhýbat:
Lidé s alergií – pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí na nějaký pyl (květiny), tak raději med nekonzumujte. Med je vytvořen z pylu květů a nikdy se přesně neví z jakých druhů včely sbíraly pyl. Proto můžete mít alergii z medu, ze kterého jste nikdy alergickou reakci neměli. Navštivte alergologa, aby Vás odborně vyšetřil.
Malé děti a kojence – imunitní systém ještě není dokonale podpořen a vytvořen, proto raději nedávejte malým dětem med, abyste předešli možné alergické reakci
Motto: “Včelka maká ostošest, nám už stačí jen ho sníst”
Info Obrázek – Klikněte pro zvětšení