Třtinový cukr – výroba, co obsahuje a hubnutí

trstinovy cukor

Proč každý tvrdí, že třtinový cukr je zdravější než bílý rafinovaný cukr? Co třtinový cukr obsahuje, jak az čeho se vyrábí a mohu ho vlastně konzumovat během hubnutí???

O třtinovém cukru

Cukrová třtina (lat. Sacharum Oficinarum) – čeleď trav

Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny. Přírodní třtinový cukr je zdravější variantou bílého cukru, protože obsahuje melasu, která je pozitivní pro naše zdraví. Přírodní třtinový cukr obsahuje vitamin B, minerální látky a má i lepší chuť, jako klasický bílý cukr. Řepný cukr (bílý cukr) se vyrábí z řepy. Bílý cukr je zbaven rafinací všech účinných látek a má pouze kalorickou hodnotu. Bílý cukr ve velké míře překyseluje náš organismus což je už jen dalším krokem ke mnoha onemocněním… Z třtiny cukrové se vyrábí i rum, papír a používá se i jako stavební materiál.

Výroba třtinového cukru

Třtinový cukr se vyrábí, jak bylo zmíněno, z cukrové třtiny, což je vlastně vysoká (2 metry) tráva. Třtina se seká, následně je umletá a odstavení – tímto vznikne hustá lepkavá látka, která se nechá vykrystalizovat a pak vzniká třtinový cukr. Tento cukr obsahuje i melasu (3 – 4%), která má hnědou barvu. Při koupi kvalitního a skutečného třtinového cukru třeba sledovat obal, název by měl být přírodní třtinový cukr a nikoli pouze hnědý cukr, protože nejpravděpodobněji bude hnědý cukr pouze obyčejný bílý rafinovaný cukr přibarvený karamelem. Přírodní třtinový a nerafinovaný cukr je ten zdravější varianta.

Co obsahuje třtinový cukr – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vitamín B3, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, vápník, cholin, železo, fosfor, draslík, hořčík, sodík, mangan, selen, betain.

Nutriční hodnota – třtinový cukr (100g)

KJ– 1 533  Kcal– 365  Sacharidy– 97 g  Bílkoviny – 0,15 g

Třtinový cukr obsahuje – 100 g

Vitamin B3 0,2 mg Draslík 150 mg
Kyselina listová 3 ug Hořčík 13 mg
Kyselina pantotenová 0,24 mg Sodík 30 mg
Cholin 4 mg Mangan 0,19 mg
Vápník 89 mg Selen 1,8 ug
Železo 0,75 mg Betain 0,22 mg
Fosfor 6 mg

Účinky třtinového cukru na zdraví

Třtinový cukr je o něco zdravější, než klasický bílý cukr, ale stále je to jen cukr – sladidlo. Pro zdraví není cukr obecně zdravý, ale pokud se cukru nedokážete vzdát, tak třtinový cukr je volba menšího zla…

  • Dodává energii
  • Zlepšuje pozornost a paměť

Třtinový cukr a hubnutí

Třtinový cukr nebo ledajaký jiný cukr je při hubnutí zbytečně vysokou položkou, která Vám zpomaluje celé hubnutí. Každý gram navíc přidaného cukru přidaného do pití či jídla třeba navíc spálit spolu s energií z jídla a pokud je těchto cukrů ve stravě mnoho pak bude hubnutí těžší… Nesmíte zapomenout, že cukr se nachází v různých formách skoro v každé potravině (rýže, ovoce, brambory, těstoviny, pečivo iv mase…) a proto si během hubnutí hlídejte příjem sacharidů, abyste si hubnutí zbytečně nezpomalili. Přijímejte pouze plnohodnotné potraviny ve formě ovoce, zeleniny, těstovin, ořechů, masa a podobně ale samozřejmě žádné slazené nápoje, sladkosti a podobné “pamlsky”…

trstinovy cukor

Třtinový cukr versus bílý cukr

Třtinový cukr je zdravější varianta ve srovnání s bílým cukrem ale musíte si být vědomi toho, že energetická hodnota a poměr sacharidů v obou cukrech je přibližně stejný, takže pokud si budete do každého čaje a kávy sypat třtinový cukr, neboť je o trochu zdravější než bílý , tak si vůbec nepomůžete ale můžete si opak – uškodit. Kalorická hodnota je přibližně stejná, jediný rozdíl je v tom, že třtinový cukr má alespoň minimum vitaminu B a minerálních látek. Pokud chcete být zdravější, tak přidávání cukru snižte pouze na nezbytné minimum a používejte třtinový nebo jiné zdravější sladidla. Nejideálnější by bylo kdy si čaj, kávu vůbec nepřislazujeme, protože jsou to pouze zbytečné kalorie, které musíte spálit a Váš glykemický index si na příliv sladkého velmi rychle zvykne a pak nastává začarovaný kruh závislosti na sladkém, která funguje stejným systémem jako závislosti na jiných látkách . Když nárazově odeberete sladké ze svého jídelníčku, tak budete nervózní, malátný a budete mít nedostatek energie, proto sladké odstraňujte ze svého pití a jídla postupně.

Závěr: třtinový cukr je lepší varianta než bílý rafinovaný cukr, ale cukr obecně používejte pouze minimální!

Share Button