Špaldová mouka – je super???

spaldova mouka

Je špaldová mouka taková zdravá jak se o ní mluví? Co obsahuje tato údajně zdravá mouka, jaké účinky má na náš organismus, pokud vůbec nějaké má??? Špaldová mouka má trochu jinou chuť než naše klasická bílá mouka, ale její přínos pro tělo je určitě mnohem vyšší… Pokud se Vám špaldová mouka zalíbí, tak si můžete připravit nějaký z receptů…

O špaldové mouce

Špaldová mouka je produktem ze špaldy (nešlechtěná pšenice). Zrna špaldy se pak melou jako klasická mouka a buď na hrubo (hrubá mouka) nebo na jemno (hladká mouka). Špaldová mouka je ve srovnání s bílou moukou výživnější, obsahuje minerální látky, vitamíny a podstatně více vlákniny, čímž je pro trávení plnohodnotnější a snadněji stravitelná. Aby jste se ale nepřepsali, špaldová mouka nemá méně kalorií než bílá mouka, má je o trochu víc, ale jde tady o to, že špaldová mouka je pro tělo zdravější a plnohodnotnější a tím je snazší stravitelná, podporuje naše zdraví a špaldová mouka dokáže preventivní chránit před mnoha nemocemi.

Co obsahuje špaldová mouka – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď, mangan, selen, sodík, vitaminy A, B, kyselina listová.

Nutriční hodnota vařená špalda (100g)

KJ– 525  Kcal– 125  Bílkoviny– 6,2 g  Sacharidy– 24 g

Tuk –  0,75 g  Vláknina – 4,2  Voda – 63 g

Špalda obsahuje minerály – 100 g

Železo 2,1 mg Zinek 1,8 mg
Vápník 13 mg Měď 0,3 mg
Hořčík 55 mg Mangan 1,4 mg
Fosfor 147 mg Selen 5 ug
Draslík 158 mg Sodík 6 mg

Špalda obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 6 IU Vitamin B6 0,2 mg
Vitamin B1 0,15 mg Vitamin E 0,5 mg
Vitamin B3 2,9 mg Kyselina listová 16 ug

Špaldová mouka – účinky na zdraví

  • Podporuje imunitní systém, chrání před civilizačními nemocemi a před rakovinou
  • Antiseptické účinky
  • Podporuje a urychluje trávení, odstraňuje plynatost, pravidelnou stolici
  • Zasytí a usnadňuje trávení i během hubnutí
  • Podporuje tvorbu a pevnost kostí, kloubů, kvalitu pokožky, vlasů a nehtů
  • Prevence vzniku Osteoporózy a Anémie
  • Zajišťuje zdravý nervový systém, preventivně chrání před migrénou
  • Snižuje vysoký cholesterol a upravuje krevní tlak
  • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi, uvolňuje se postupně

spaldova mouka

Špaldová mouka a hubnutí

Špaldová mouka je výživnější než klasická bílá mouka, má několik potřebných živin, takže během hubnutí jsou produkty ze špaldové mouky vhodnější, než z klasické bílé. Během hubnutí konzumujte 1 ks špaldového pečiva (50 – 60 g) k snídani se šunkou, sýrem nebo domácí pomazánkou a hlavně zeleninou.

Recepty ze špaldové mouky

Recept špaldový chléb

Potřebujete: 300 g špaldové hladké mouky, 200 g hrubé špaldové mouky, 2 lžíce lněná semínka, polovinu kostky droždí, 350 ml teplá voda, 2 lžičky mořské soli, 1 lžička třtinového cukru.

Do teplé vody rozdrobíme droždí, cukr a nechte 20 minut nakvášet. Mouky, sůl a lněná semínka smíchejte v misce a přidejte kvásek. Těsto míchejte důkladně, dokud se nebude oddělovat od stěny misky. Pokud máte pekárnu je to super, když ne tak třeba míchat. Pak těsto nechte odpočinout a nakynout asi tak 50 – 60 minut, těsto nabere dvojnásobný objem. Poté těsto přesuňte do zapékací formy, troubu předehřejte na 200 stupňů a chléb pečte 50 minut. Pak je chlebíček hotový a čerstvý.

Recept špalda na sladko – špaldové zrna s jablkem a banánem

Tento receptík je vhodný k snídani nebo na večeři. Vláknina, bílkoviny a čerstvé ovoce jsou ideálním začátkem nebo koncem dne.

Potřebujete: 2 hrnky špaldy, 1 banán, 2 ks jablka, 1 KL mleté skořice, 1 lžičku medu, špetka soli, 1 KL nastrouhaného zázvoru.

Špaldové zrna promyjte v tekoucí vodě a namočte během noci do studené vody, podobně jako fazole. Ráno slijte vodu z noci, vložte špaldové zrna do hrnce a přidejte na 2 hrnky špaldy přibližně 3 hrnky vody, podobně jako rýže na jeden hrnek rýže 1,5 hrnku vody. Do hrnce přidejte i špetku soli, mletou skořici, zázvor a celou hmotu vařte po sevření na mírném ohni asi 25 – 35 minut, pokud se voda vyvaří trochu přilijte, nebo pokud budou zrna po 35 min tvrdší třeba dolít trochu vody a povařit déle. 35 minut by ale měli stačit, aby špaldové zrna změkly. Když je slad uvařená tak do ní přidejte lžíci medu, nastrouhané jablka a banán nakrájený na kroužky. Přidat si můžete libovolné ovoce, například i jahody, maliny, mandarinky.

Když jste zvládli špaldový chléb, tak možná vyzkoušíte i celozrnný nebo grahamový chlebíček

Share Button