Chilli (chilli) papričky jsou určitě extra, ale pozor…

chilli papricky

Někdo si je vychutnává, ale mnozí z nás si jen při pomyšlení na chilli papričky rychle nechají zajít chuť… Chilli papričky jsou oblíbeným “přídavkem” do jídel, hlavně u mužské populace, ale zvládneme to i my ženy. Proč? Chilli papričky jsou v rozumném dávkování zdravou potravinou, která může “udělat” mnohé problémy.

Pravidelnou konzumací chilli papriček můžete své tělo zbavit mnoha škodlivin a chili dokáže pomoci i s hubnutím, protože “rozpaluje” tuk… Ale pozor, pokud to přeženete, tak Vám chilli papričky na místo zdraví mohou přinést různé problémy… Jsou vaše ústa na ni připravené?

O chilli papričce

Chilli paprička (Capsicum), feferonka – čeleď lilkovitých

Chilli papričky (1.) jsou plodem paprikového keříčku, který pochází z jihovýchodní Asie. Známá jsou zejména svou štiplavou chuť. Chilli paprička je obecný název, protože druhů chilli je obrovské množství a každým rokem přibývají další a další druhy. Jsou k dispozici od méně pálivých až po extrémy. Vyberte si ten správný druh chilli se štiplavostí jaká Vám vyhovuje.

paprika urfa turecke chilli

Co obsahují chilli (chilli) papričky

Látka, jejíž chilli papričky vděčí za svou štiplavost se jmenuje kapsaicin.

Dále však obsahuje (2.) i vodu, sacharidy, bílkoviny, tuk, vlákninu, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, selen, mangan, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, lutein, betakaroten, cholin, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

Nutriční hodnota – chilli papričky čerstvé (100g)
Chilli papričky obsahují v 100 gramech zhruba 40 kalorií, 2g bílkovin, 8 gramů sacharidů a také 2 gramy vlákniny.

Čili papričky obsahují minerály – 100 g

Železo 1,15 mg Zinek 0,5 mg
Vápník 17 mg Měď 0,21 mg
Hořčík 21 mg Omega 3 kys. 17 mg
Fosfor 45 mg Omega 6 kys. 240 mg
Draslík 348 mg Mangan 0,44 mg
Sodík 12 mg Selen 0,9 ug

cervene chilli

Čili papričky obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 990 IU Vitamin E 0,87 mg
Vitamin B1 0,16 mg Vitamin K 17 ug
Vitamin B2 0,12 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamin B3 1,7 mg K. pantotenová 0,39 mg
Vitamin B6 0,8 mg Betakaroten 550 ug
Vitamin C 180 mg Lutein 670 ug
Cholin 13 mg

Vlivy chilli papriček

Díky množství látek a mnoha specifických jsou chilli výborným “pomocníkem” zdraví…

 • Podporuje imunitu (3.)
 • Pomáhá “pročišťovat” cévy a krev, také napomáhají proti krevním sraženinám
 • Zvyšuje mírně krevní tlak
 • Podporuje trávení, stolici (4.)
 • Podporuje spalování tuku, mohou mírně urychlit hubnutí, protože “zrychlují metabolismus” (5.)
 • Normalizuje cukr v krvi
 • Zajišťují zdravé dýchací cesty, pomáhá odstraňovat hleny a při kašli (6.)
 • Pomáhají při migréně a bolesti kloubů

chilli papricky koreni

Vliv chilli papriček na hubnutí

Chilli papričky jsou při hubnutí povoleným “dopingem”, protože díky látce kapsaicin spalují rychleji tuk. Chilli papričky Vám pomohou s hubnutím za předpokladu, že budete mít vyváženou stravu a alespoň nějaký cílený pohyb.

Chilli (chilli) papričky mohou uškodit (možné negativa)

Chilli papričky si přidávejte maximálně do jednoho jídla za den, protože zvýšenou formou příjmu chilli si můžete narušit rovnováhu těla a to hlavně žaludku. Vysokým příjmem chilli si můžete přivodit:

 • Průjem
 • Pocení
 • Bušení srdce
 • Bolesti břicha
 • Křeče (7.)
 • Pálení žáhy

mlada zena s bolesti bricha

Takže pokud máte pocit, že Vám nedělají dobře, tak jejich nejezte. Vaše tělo bez nich v pohodě “přežije”.

Chilli papričky v kuchyni

Protože jsou velmi pálivé, tak jejich jezte v množstvích podle chuti. Chilli si například můžete přidat na maso, na chlebíček s pomazánkou, do rizota, zeleninového salátu nebo nudlí salátu.

Recept na špagety s masem a chilli omáčkou

Špagety má rád asi každý člověk! Připravte si je s touto pikantní omáčkou a uvidíte jak Vám zachutnají…

spagety bolognese omacka

Potrebujete: balík špaget (lepkové / bezlepkové), 500 g mleté ​​maso (drůbeží / vepřové), 1 velká cibule, 3 stroužky česneku, 0,5 litru rajčatový protlak, 2 Chilli papričky (pokud jsou velmi pálivé pouze 1ks ), 1 PL červená mletá paprika, 1 PL olivový olej, bazalka, nastrouhaný tvrdý sýr (na vrch).

Špagety – dejte vařit vodu v hrnci s trochu oleje, aby se špagety nelepily. Když začne voda vřít, tak vysypte špagety do hrnce, ztlumíte oheň a vařte cca 10 minut (viz na obal čas přípravy, může se lišit). Když jsou špagety uvařené, tak jejich sceďte a dejte stranou, jdeme na omáčku.
Omáčka – na olivovém oleji zpěníme cibuli pokrájenou na drobno. Poté přidejte prolisovaný česnek, maso a červenou mletou papriku. Celkem to dobře opečte. Poté přidejte rajčatový protlak s chilly. Pokud je přetlak velmi hustý, tak přilijte trochu vody a nechte pod pokličkou vařit (dusit cca 20 – 35 minut). Když je masíčko uvařené a voda z přetlaku odpařena na minimum (zůstane hustá omáčka), tak přidejte i bazalku. Hotovou omáčku nalijte na špagety a posypte nastrouhaným tvrdým sýrem.

Klikněte pro zvětšení

Info obrazek chilli

Pálivé tipy

 • Myslíte si, že Vy chilli v pohodě zvládáte, a že Vám dokonce chutná? Tak potom vyzkoušejte (na vlastní riziko) najštipľavejšiu chilli papričku – jmenuje se Trinidad Scorpion a je až 280 krát štiplavější jako Tabasco papričky, ze kterých se vyrábí tabasco pálivá omáčka. Troufnete si?
 • pokud to s chilli papričkami přeženete a pořádně Vás pálí v ústech, napijte se mléka (nejlépe plnotučného). Kapsacain (pálivá složka) se neutralizuje v tucích a proto se Vám po mléku uleví.

Motto: “Vyštípem tě do štíhlosti”

Nezapomeňte také na další mírné štiplavou potravinu a to zázvor! Jaké látky obsahuje, jaké má dopady na zdraví, jak, kolik a kam jej použít???

Share Button