Detoxikace plic – jak dlouho se čistí, potraviny, bylinky…
Zda kouříte, nebo ne, tak toto téma by Vás měla zajímat… Detoxikace plic je “záležitost”, která je vhodná pro každý věk i skupinu lidí… Prašné či znečištěné prostředí je součástí našeho života ať chceme nebo ne… Pokud ještě i kouříte, nebo pobýváte v zakouřených či prašných prostorách, tak pozorně čtěte… Naše plíce každý den bojují s různými “překážkami” a právě proto byste je měli povzbuzovat, jak jen to jde. Čím podpořit a detoxikovat plíce???
Ve zkratce o plicích
Jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla, díky kterému jsme na živu. Na co nám slouží tento orgán???
Plíce zajišťují výměnu kyslíku a z naší krve oxid uhličitý. Nádech – kyslík a výdech – oxid uhličitý. Plíce jsou pod hrudním košem (žebra), který tento orgán chrání. Plíce se skládají ze dvou částí, levé a pravé strany. Přibližný objem plic je okolo 5 litrů vzduchu. Naše plíce jsou úžasným orgánem, který je třeba šetřit a starat se o něj jak to jen jde!
Věděli jste, že: plíce dospělého člověka, by po rozložení na nejmenší části, měli rozlohu kolem 130 metrů čtverečních.
Nejčastější onemocnění dýchací soustavy – pomůže Vám detox plic?
- Astma – chronické onemocnění způsobené zánětem trubic v dýchacím traktu. Astma může být způsobena zánětem nebo i stresem či jinou psychosomatické příčinou. Detoxikace plic nevyléčí tuto nemoc, ale zmírní její projevy.
- Alergie – alergie mají různé spouštěče, nejčastěji jsou způsobeny prachem, pylem, chemickými látkami … Alergie je vlastně obrana imunitního systému a nejčastěji se alergická reakce projevuje zduřením hrdla, kašlem, dušením nebo pocitem řezání očí. Detoxikací plic se Vám zlepší dýchání a eliminují se projevy této choroby.
- Bronchitida – zánětlivé onemocnění dýchacího traktu, které postihuje trubici mezi plícemi a průdušnicí. Toto onemocnění bývá nepříjemně pro bolesti hrudníku, dušností, hleny nebo kašlem. Díky detoxikaci plic se Vám tyto projevy zmírní.
- Rakovina plic – nejčastěji je rakovina plic způsobená kouřením (aktivním, pasivním). Nejčastěji jsou na plicích nalezeny zhoubné nádory, které se musí okamžitě podrobit léčbě… Při tomto onemocnění má detoxikace plic vliv pouze v případě správné léčby. Eliminuje projevy onemocnění, ale neléčí…
Detoxikace plic má nejlepší efekt při relativně zdravých plicích, nepodstihnutých nějakou nemocí, funguje také jako dobrá prevence proti vzniku těchto onemocnění … Když jsou plíce nebo dýchací cesty postižené chorobou, tak je nejdůležitější dodržovat předepsanou léčbu lékařem a detoxikaci plic brát pouze jako “doplňkovou “léčbu.
Jak dlouho se čistí plíce?
Na otázku jak dlouho se čistí plíce neexistuje přesná odpověď.
Například když přestanete kouřit, tak první pozitivní změny, co se týče zlepšení stavu plic, nastává už i po prvním týdnu, sice organismus se od dehtu, nikotinu a jiných látek pročišťuje pár měsíců až let. Tím, že jsme každý den vystavován prachu, exhalacím a jiným negativům, tak délka pročištění plic se přirozeně prodlužuje. Když si však najdete nějakou kúru, tak po jejím doužívání Vám bude zaručeně lépe, i co se týče dýchání a “kondičky”. Očistné kúry trvají 1 – 4 týdny, pokud není uvedeno jinak.
Kdy je nejvhodnější detoxikovat plíce?
Detoxikovat své plíce víte kdykoliv během roku, ale jsou zde i “výjimky”, kdy se detoxikace plic doporučuje…
- Když Vás přepadne chřipka či rýma, tak po užívání léčby (pokud doktor předepsal) je ideální věnovat této očistě čas.
- Po zimě je také vhodné dát do praxe rady a tipy ohledně této detoxikace.
- Pokud Vás trápí nevysvětlitelný kašel, hleny či dušnost, tak také detoxikujte své plíce.
- Když jste přestali kouřit, tak je to první úspěšný krok ke detoxu plic, viz však nižší i další tipy.
- Když jste přestali pracovat v zakouřeném, prašném či znečištěném prostředí.
Pokud Vás dlouhodobě trápí kašel, bolesti dýchacích cest, hleny nebo dušnost, tak raději navštivte lékaře.
Jak detoxikovat plíce (dýchací cesty) přirozeně???
Ať se líbí, máte zde tipy díky, kterým si podpoříte a pročistíte dýchací cesty… Jsou zde i léčivé bylinky na pročištění plic, aha…
Nemusíte hned sahat po nějakých “přípravcích”, zkuste nejdříve tuto “nenásilnou” detoxikaci plic a sami uvidíte výsledky. Možností, jak detoxikovat plíce a tím odpor pročištění tohoto potřebného orgánu je mnoho. Dozvíte se, které potraviny a tekutiny pomáhají a také jaký vliv má pohyb na detoxikaci plic.
Pohyb + cvičení podporující detoxikaci plic
Cílený pohyb – je nejen pro budování svalstva vhodný, ale hlavně pro zvýšení kapacity plic, obnovy plicních buněk a regenerace. 3 – 5 krát týdně je aerobní aktivita (běh, kolo, chůze pěšky, plavání …) pro plíce velkým přínosem. Začněte se cíleně hýbat 1 – 3 krát týdně, kdy pouze chůze pěšky a sami uvidíte, co se s vámi po čase bude dít. Pozitivní změny budou patrné …
Cvičte dechová cvičení – cvičení není jen o samotné kondici, ale dechová cvičení Vám zlepší prokrvení a okysličení plic a tak se zlepšuje jejich celková kondice. Zkuste například jógu nebo pilates.
Rostliny a bylinky podporující detoxikaci plic
Plicník lékařský – tato bylina již svým jménem evokuje hlavní užitek z této byliny. Kromě zdravých dýchacích cest se Vám zlepší i trávení, krvetvorba, kvalita pokožky a vylučování. Plicník obsahuje Kyseliny, třísloviny, minerály, vlákninu a také sacharidy. Připravte si z plicníku čaj a to tak, že 2 lžičky sušeného plicníku zalijete 2,5 deci vody a necháte louhovat 12 – 15 minut. Tento čaj pijte 1 – 3 krát denně.
Všechny informace o Plicníku lékařském naleznete zde – klikněte sem
Aloe vera – tato rostlina obsahuje vitamíny A, B, C, E, minerály, kyselinu listovou a další účinné látky, které čistí nejen dýchací cesty ale i celé tělo. Odstraňuje toxiny z celého těla, urychluje regeneraci těla, pročišťuje trávení, močové cesty, dýchací a má pozitivní vliv i na kvalitu pokožky, vlasů či nehtů. Aloe vera můžete konzumovat jako surovou rostlinu (můžete si ji vypěstovat doma, není náročná na pěstování) a užívat ji ve formě tekuté nebo doplňky z aloe vera výtažky.
Vše podstatné o této úžasné léčivé rostlině naleznete zde – klikněte sem
Potraviny podporující detoxikaci plic
Česnek – smrdí a štípe, ale právě proto je léčivý. Česnek má sílu pročišťovat dýchací cesty, uvolňuje hleny, odstraňuje kašel a eliminuje záněty. Jezte česnek 3 – 6 krát v týdnu a plicní problémy by měly ustoupit. Česnek obsahuje vitaminy B, C, E, K, minerály, antioxidanty, bílkoviny, vlákninu a sacharidy. Nebojte se jeho zápachu …
Vše podstatné o česneku naleznete zde – klikněte sem
Chilli – chilli papričky, chilli koření a také kajenský pepř jsou velkým pomocníkem dobrému dýchání. Právě látka kapsaicin (pálivá) odstraňuje záněty, infekce a bakterie z celého těla, navíc chilli čistí krev, močové cesty, trávení a podporuje i imunitní systém. Přidávejte si chilli nebo kajenský pepř do jídla a zdraví by se mělo zlepšit.
Všechny informace o chilli a kajenský pepř naleznete zde – klikněte sem
Ovoce a zelenina – pro kompletní zdraví celého těla je ideální konzumovat ovoce a zeleninu denně. Vitamíny, minerály, antioxidanty a ostatní látky jsou pro plíce a plicní tkáň potřebné. Ovoce a zelenina zajišťují plicím pročištění a navíc i jejich regeneraci.
Skořice – mletá nebo celá, je to jedno. Skořice obsahuje účinné látky, které pomáhají detoxikovat nejen celý organismus, ale i plíce a plicní tkáň. Mletou skořici však konzumujte maximálně 1 kávovou lžičku denně, protože vyšší množství nemusí mít pozitivní účinky na organismus…
Kompletní informace o skořici naleznete zde – klikněte sem
Voda – pročišťuje celé tělo včetně dýchacích cest, odstraňuje toxiny a škodliviny a pomáhá plicím, aby byly zdravější. Voda a pohybová aktivita jsou zárukou lepšího zdraví, nepodceňujte věci, které máte “pod nosem”… Voda je základem pro zdravý organismus a tím pádem i zdravých plic.
Tipy – co dělat, aby se plíce udržely zdravé?
Dodržet těchto pár rad by Vám mělo přinést zdravější plíce a dýchací cesty, zkuste je dodržet.
Přestat kouřit – možná o tom již dlouho přemýšlíte, nebo jste to už a zkoušeli, ale přestat kouřit je to nejlepší co pro sebe víte udělat.
Zdržujte se v “čistém” prostředí – “čistým” prostředím se myslí to, že budete trávit co nejméně času v zakouřeném, prašném nebo jinak znečištěném prostředí. Doma nebo v práci mějte co nejvíce zeleně, abyste měli u sebe co navíc čerstvého vzduchu. Pokud se dá, klimatizaci nepoužívejte.
Pokud máte kde, tak se pár krát týdně přejděte lesem nebo parkem, načerpejte zdravou a čistou sílu přírody!
Zhluboka dýchejte – naučte se zhluboka dýchat. Když budete v pokoji sami, nebo před spaním, ulehněte na záda, uklidněte svou mysl a zhluboka se nadechujte a vydechujte. Tímto klidným a plynulým dýcháním zvýšíte kapacitu plic, lepší okysličíte plíce a ty se budou lépe regenerovat.
Seďte narovnaná – ano i toto má vliv na snadnější dýchání a okysličení Vašich plic. Když sedíte shrbený, tak se Vaše plíce dostatečně neokysličujú a navíc si ničíte ještě i páteř. Seďte rovně, bez hrbení a i zdraví Vašich plic se tímto dokáže zlepšit.
Tato detoxikace plic je “nenásilná” forma, díky které víte pročistit a podpořit své plíce, ale chce to dodržování několika rád… Plíce potřebují čas, ale když s nimi budete “zacházet” opatrně a starat se o ně, tak pravděpodobnost nějakého onemocnění (plicního) je menší.
Nezapomeňte také na náš další důležitý orgán a to je srdce. Jak mít zdravější a silnější srdce???