Je zdravé pití sušeného mléka a jaké druhy sušeného mléka známe?

Práškové nebo sušené mléko v malé misce

Je skutečně zdravé pít sušené mléko? Jaké vlivy má konzumace tohoto mléka na zdraví, jaké druhy sušeného mléka máme na výběr, jaké jsou jejich nutriční hodnoty a jak se dané druhy připravují?

Sušené mléko je ideální možností rychlé přípravy mléka tam, kde mléko nevíte skladovat, nebo nemáte ledničku či podobně. Můžete si se sebou sebrat sušené mléko, na turistiku, dovolenou a tak dále. Sušené mléko je dehydrované, tedy zbavené vody, ale živiny v něm zůstávají, takže když si uděláte nápoj ze sušeného mléka, není to jen bílá voda. Intolerance laktosy může být také použita některým typem mléka, viz níže.

Vlivy sušeného mléka na zdraví

Sušené mléko má podobné vlivy jako naše klasické mléko (živočišné nebo rostlinné), které jsou…

detská flaška, nádoba s detskou výživou, cumel

  • Podporuje trávení
  • Podporuje metabolismus
  • Zlepšuje tvorbu kostní tkáně
  • Může upravit hladiny tuků v těle

Kravské mléko v prášku

Sušené kravské mléko není vhodné pro lidi s intolerancí laktózy, protože obsahuje mléčný cukr (laktózu). Toto kravské mléko však může být přidáno do kávy, koktejlu, smoothies nápojů, kakaa. Sušené kravské mléko podporuje trávení, tvorbu kostní tkáně, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, pokožky, pravidelnou stolici a zklidňuje nervový systém.

Nutriční hodnota – sušené kravské mléko odtučněné (100g)

KJ –  1 491  Kcal – 355  Bílkoviny – 33 g  Sacharidy – 50 g

Tuk –  0,9 g  Sušina – 95 %  Vápník – 1 250 g

Krava na louce a pohár mléka, sušené mléko

Nutriční hodnota – sušené kravské mléko plnotuční (100g)

KJ –  2 079  Kcal – 495  Bílkoviny – 25 g  Sacharidy – 36 g

Tuk –  25 g  Sušina – 95 %  Vápník – 900 mg

Příprava kravského mléka v prášku

6 ČL sušeného kravského mléka smíchejte s 2,5 g vody a promícháme. Přidejte toto sušené mléko do kávy a po 1 ČL.

Sušené kozí mléko

Kozí mléko se nejvíce podobá složení mateřského mléka. Kozí mléko obsahuje vitamíny A, B, C, D, E, K, minerální látky (železo, měď, zinek, titan, kobalt, vápník, draslík…), bílkoviny, tuk, sacharidy. Kozí mléko podporuje imunitu, chrání buňky a regeneruje jich, podporuje i trávení, eliminuje a léčí kožní onemocnění, odstraňuje bolesti kloubů, zlepšuje kvalitu kostí, kloubů, vlasů, nehtů a pokožky. Přes 50% lidí s intolerancí na kravské mléko dobře snáší právě kozí mléko.

koza s květinou, kozí mléko

Nutriční hodnota – sušené kozí mléko plnotuční (100g)

KJ –  2 100  Kcal – 500  Bílkoviny – 27 g  Sacharidy – 31 g

Tuk –  33 g  Sušina – 95 %  Vápník – 1 400 mg

Příprava sušeného kozího mléka

2 PL prášku sušeného kozího mléka smíchejte s 2 deci vody (teplá nebo studená) a dobře rozmíchejte.

Sójové mléko v prášku

Sójové mléko sušené nebo hotový nápoj má hodně pozitiv. Tento typ rostlinného mléka mohou pít také lidi s laktózovou intolerancí. Sója a produkty z ní obsahují vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, sacharidy a také rostlinný hormon (fytoestrogen), který pozitivně ovlivňuje nejen ženské zdraví. Je účinnou pomůckou ženám během menopauzy, kde eliminuje projevy, eliminuje stres z těla, preventivně chrání a zlepšuje kardiovaskulární onemocnění, zlepšuje i tvorbu kostní tkáně a podporuje trávení a metabolismus, čímž je vhodný i při hubnutí či posilování.

sójové mléko a sójové boby na dřevěném pozadí

Nutriční hodnota – sušené sójové mléko (100g)

KJ –  2 016  Kcal – 480  Bílkoviny – 55 g  Sacharidy – 40 g

Tuk –  4 g  Sušina – 95 %  Vápník – 1 100 mg  Fytoestrogen – 240 mg

Příprava sušeného sójového mléka

Příprava sušeného sójového mléka je rychlá a jednoduchá. Pro přípravu 1 deci sójového mléka použijte 1 PL sušený sójový prášek.

Do 2,5 deci vody (horké nebo studené) dávkujte 2,5 PL sušeného sójového nápoje.

Sušené sójové mléko si můžete přidávat i do vaření, pečení, smoothies nápojů, kávy nebo jako náhradu za kravské mléko při intoleranci laktózy.

Hodnocení sušeného mléka

Sušené mléko není jen zabarvená voda, uchovává si přibližné účinky, jako čerstvé mléko a tím je vhodné na občasnou konzumaci, když nemáte k dispozici klasické mléko. Sušené mléko se dá dobře a dlouho skladovat, takže pokud nemáte po ruce klasické mléko, tak směle do toho…

Co všechno obsahuje kravské mléko, jaké má účinky na zdraví, na hubnutí, recepty a najdete zde i plusy a mínusy konzumace mléka…

Share Button