Chcete mít zdravé a silné srdce??? Toto Vám pomůže získat ho…

chraňte své srdce

Které potraviny podporují srdce a cévy??? Proč vlastně potřebujeme mít zdravé srdce a cévy? Přinášíme Vám potraviny a tipy, díky kterým budou Vaše srdce a cévy silnější. Naše srdce dostává každý den pořádně zabrat, protože každý den přepumpuje až 8 000 litrů krve a častokrát ho “zásobujeme” mastným, nezdravým jídlem, stresem a žádným nebo minimálním pohybem…

Úloha srdce a cév

Naše oběhová soustava se skládá ze srdce a cév, jaké funkce plní vlastně v našem těle???

  • Přenos živin, kyslíku, minerálů a hormonů k buňkám
  • Přenos oxidu uhličitého a odpadních látek z buněk do orgánů připraveným k vyloučení
  • Udržování normální hladiny pH (kyselost)
  • Ochrana před nemocemi
  • Tvorba sražením krve při poranění, zabránění vykrvácení
  • Udržování teploty těla (termoregulace)

O srdci

Srdce je svalový orgán, který pumpuje krev v cévách celého těla. Srdce se nachází v hrudníku. Srdce dospělého muže váží kolem 300 gramů a dospělé ženy váží přibližně 250 gramů. Délka srdce je přibližně 12 cm. Zásobení srdce krví je zajištěno tepnami a žílami.

Potraviny pro zdravé srdce

potraviny pro zdravé srdce

Ryby a mořské plody – omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny jsou “hlavní” živinou pro zdravé, pevné a silné srdce a cévy. Tyto “dobré” tuky, odstraňují tuky “špatné” z těchto orgánů, nahrazují je a pomáhají optimálnímu zdraví celého oběhového systému. Konzumujte ryby nebo mořské plody pravidelně minimálně 2 – 3 krát v týdnu a “dobré” tuky pomohou vašemu kardiovaskulárnímu systému.

Avokádo a ananas – exotické ovoce jako ananas a avokádo pozitivní vliv na srdce a cévy! Avokádo je sice “nejtučnější” ovoce, ale právě proto je vhodné pro lepší stav srdce a cév. Dobré rostlinné tuky v avokádu jsou prospěšné při likvidování vysokého cholesterolu a úpravě krevního tlaku a tím přispívají ke dobrému kardiovaskulárnímu stavu. Ananas svým obsahem vitamínů, vlákniny a antioxidantů také pozitivně ovlivňuje srdce a cévy. Konzumujte čerstvý ananas a avokádo 3 – 5 krát v týdnu a Vaše zdraví bude lepší.

zdravé srdce

Brokolice a rukola – brokolice a rukola nejsou jen vhodnou prevencí před rakovinnými onemocněními ale i před kardiovaskulárními … Konzumujte syrovou (smoothies, šťáva) nebo jemně podušenou brokolici a rukolu například v salátech a Vaše srdce a ievy budou účinnými látkami v nich posíleny.

Kurkuma, kari a kardamon – kurkumin, antioxidanty, třísloviny, éterické oleje, vláknina a ještě kopec účinných látek je pro srdce velmi silným pomocníkem. Přidávejte si kari koření, kurkumu nebo kardamon do jídel pravidelně a obsah látek může zlepšit stav Vašeho srdce a také i cév. Kari, kurkuma a kardamon snižují hladiny tuků těle a tím normalizují cholesterol a krevní tlak.

Ořechy a semínka – dobré rostlinné tuky v ořeších a semínkách pozitivní vliv na hladinu tuků v těle. Rostlinné dobré tuky dokáží upravit hladinu “špatného” cholesterolu v těle a tím zlepší průchodnost a pevnost cév a tak v konečném důsledku podpoří i srdeční sval, který pak nemusí vynaložit tolik námahy (vyšší tlak v cévách), aby se krev dostala všude v těle…

Nezapomínejte také na další důležitý orgán. Jak pročistit a podpořit játra???

Share Button