Liči (Litchi) je exotická a extra zdravá chuťovka. Zkuste ji…

lici exoticke ovoce

Liči je chutné a zdravé exotické ovoce, které v sobě ukrývá celou řadu účinných látek… Díky těmto látkám se zlepšuje celkové zdraví člověka a dokáže pomoci i s redukcí hmotnosti. Nenechte si ujít příležitost, vyzkoušet něco nového a zdravého…

O exotickém ovoci liči

Liči čínské čínská (lat. Littchi Chinensis) – čeleď mydlovníkovitá

Liči nebo Litchi je exotické ovoce, které má původ v Číně a odkud se dostalo do světa. Liči (litchi) roste v tropických pásmech, miluje světlo a teplo, jak každá subtropická rostlina. Strom liči (litchi) dorůstá do výšky 10 – 15 metrů. Liči je exotická rostlina (strom) a proto nezvládá mrazy, i přes této přirozenosti exotických rostlin se stromy liči dožívají až přes 280 let. Chutný plod liči (litchi) je ukrytý pod slupkou tohoto ovoce, podobně jako ořech. Barva této slupky může být růžová, oranžová nebo červená. Slupka není jídla, proto ji vyhoďte. Uprostřed chutné dužiny, která má bílou barvu, ke které se dostanete po odstranění slupky, se ještě ukrývá pecka. Pecku třeba před konzumací vybrat, je také nejedlou, podobně jako u datlí.

Co obsahuje liči za účinné látky?

Liči (litchi) je jako většina exotických ovoci plná zdravých a účinných látek, podívejte se co to je za látky…

Sacharidy, vláknina, bílkoviny, antioxidanty, železo, hořčík, vápník, měď, zinek, sodík, mangan, selen, draslík, fosfor, omega 3, omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy B, C, E, K a kyselina listová.

Nutriční hodnota – liči (100g)

KJ– 264,6 Kcal– 63  Bílkoviny– 1,22 g  Sacharidy– 15,8 g

Vláknina– 1,8 g  Voda – 80 g

Liči obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,5 mg Zinek 0,14 mg
Vápník 5,7 mg Měď 0,09 mg
Hořčík 11,5 mg Omega 3 kyseliny 63 mg
Fosfor 32,5 mg Omega 6 kyseliny 69,5 mg
Draslík 165 mg Sodík 1,2 mg
Selen 0,8 ug Mangan 0,17 mg

ovocie lici

Liči obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B2 0,15 mg Vitamín E 0,25 mg
Vitamín B3 0,8 mg Vitamín K 0,77 mg
Vitamín B6 0,19 mg Kyselina listová 17,5 ug
Vitamín C 78 mg

Účinky na zdraví ovoce liči (litchi)

Liči (litchi) má tyto všechny skvělé účinky na organismus! I když toto exotické ovoce nebudete konzumovat každý den, určitě se to vyplatí, když ho objevíte v obchodě…

 • Podporuje imunitu a ochraňuje buňky před volnými radikály
 • Prevence proti vzniku některých druhům rakoviny
 • Detoxikace organismu a antiseptické účinky
 • Podporuje trávení a urychluje metabolismus
 • Zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin (žluči)
 • Podporuje chuť k jídlu, odstraňuje nechutenství
 • Zlepšuje pravidelné vyprazdňování a čistí tlusté střevo
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
 • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
 • Zklidňuje nervový systém, eliminuje stres
 • Močopudné účinky, reguluje hladinu vody v těle
 • Pročišťuje močové cesty a ledviny
 • Udržuje celkově mladistvý vzhled
 • Zlepšuje kvalitu nehtů a vlasů
 • Podporuje hojení pokožky, udržuje ji pružnou a hydratovanou

svrbeni ruky kozni ochoreni

Má liči (litchi) vliv na hubnutí?

Liči (litchi) je vhodné exotické ovoce při hubnutí, skoro jako každé. Toto ovoce má účinné látky, které podporují zdraví a hlavně samotné hubnutí ke požadovanému efektu. Vláknina, vitamíny a kyseliny podporují trávení, vyprazdňování a eliminování tuků těle. Liči je ovoce a proto je třeba konzumovat ho, pouze jako doplněk zdravé a vyvážené stravy. Všechny druhy ovoce se musí při zdravém hubnutí konzumovat, pouze jako doplněk stravy, ne jako náhrada klasického jídla. Z ovoce liči (litchi) si můžete udělat smoothies nápoj, džus nebo si ho přidat do mléčného jídla.

Jak konzumovat liči

Liči si víte opatřit jako celé ovoce, které musíte před samotnou konzumací upravit – do stavu jedlosti. Toto ovoce má, jak jste jistě všimli, na povrchu tvrdší slupku. Obal zda schránka ovoce liči je podobná jako skořápka ořechu. Tuto skořápku opatrně odstraňte a dostanete se ke chutnému jádru, které se z liči konzumuje. Jádro liči ukrývá v sobě ještě pecku, kterou je třeba také odstranit. Když už máte samotné jedlé jádro z liči, které je bílé, huspeninovej barvy, tak si ho můžete přimíchat do jídla. Liči víte použít všude tam, kam ostatní druhy ovoce. Do jogurtu, kaše, tvarohu, koktejlu, ovocného salátu, šťávy, koláče nebo si z něj můžete vyrobit i sladkou pomazánku. Liči konzumujte 1 – 2 krát týdně – po 8 ks ovoce.

cerstve lici smoothies v pohari

Recept na liči smoothies nápoj

Toto smoothies jste ještě určitě nepili, ale zaručeně si ho oblíbíte! Je lehké, chutné a použité druhy ovoce si víte měnit, podle chuti. Toto liči smoothie se hodí na svačinu, svačina nebo jako osvěžující nápoj během dne.

Potřebujete: 10 ks očištěných liči, polovinu banánu, vodu.

Očištěné liči dejte do smoothies mixéru, přidejte očištěný banán a nalijte vodu. Rozmixujte do hladké kaše a hustotu smoothies si korigujte vodou.

Kliknutím zvětšíteInfo obrazek lici ovoce

ananas v celku prekrojeny

A zapomenout byste neměli ani na všechny pozitiva, které má ananas! Klikněte sem a dozvíte se… Jaké látky v sobě ukrývá, které pozitivně a možné negativní účinky má, jaký vliv na hubnutí má, jak si vypěstovat ananas a jsou zde i tři recepty na lahodné jídla z ananasu!

Share Button