Ananas je exotický poklad. Vlivy, co obsahuje, hubnutí, recepty a…

ananas v celku prekrojeny

Ananas je super! Ano je to tak, neexistuje snad žádný důvod (snad jen alergie), proč byste ho neměli mít ve svém jídelníčku pravidelně. Ananas je chutné, exotické ovoce, zde se dozvíte co obsahuje, jaké má dopady na zdraví a jsou zde i 3 recepty na jídla z ananasu…

O ananasu

Ananas chocholatý (lat. Ananas comosus) – čeleď ananásovitá

Ananas je plodem tropické rostliny Ananas chocholatého, který pochází z Jižní Ameriky. Tím, že je tropická potřebuje pro svůj život teplé prostředí, proto pokud si jej chcete vypěstovat doma, tak jedině v bytě nebo ve skleníku. Od roku 1943, právě díky Columbusovi, se ananas rozšířil skoro do všech zemí světa (teplých pásem). Zralý ananas má sladkou chuť, je měkký a má světle žlutou barvu. Plody Ananas dorůstají velikosti přibližně 20 – 30 centimetrů a jejich váha může být až 3-4 kilogramy. Nevyzrálý ananas má trpkou a hořkou chuť, zelenou barvu a proto při výběru plodů opatrně. Ananas má mnoho potřebných živin, které Vám pomohou i při redukci hmotnosti a také při udržení co nejsilnějšího zdraví. Využití ananasu je v kuchyni pestré (saláty, koktejly, džusy, koláče a další jiné, viz níže…).

Co obsahuje ananas?

Ananas, je jako většina exotického ovoce plný účinných látek, které zlepšují kompletní zdravotní stav aha na to…

90% vody, sacharidy, bílkoviny, vlákninu a také vitamíny a minerály: vápník, fosfor, měď, mangan, železo, zinek, draslík, hořčík, kyseliny listovou a pantotenovou, betakaroten a vitaminy A, B, C, E a K.

Nutriční hodnota – ananas (100g)

KJ – 192,7     Kcal – 47    Bílkoviny – 0,5 g

Sacharidy – 11 g      Vláknina – 1,4 g

Ananas obsahuje nasledovní minerály – v 100g

Vápník 12 mg Měď 0,09 mg
Fosfor 7 mg Zinek 0,1 mg
Železo 0,3 mg Draslík 90 mg
Hořčík 11 mg

Ananas obsahuje nasledovní vitamíny v 100g

Kys. Listová 15 IU Vitamín B2 0,02 mg
Kys. Pantotenová 0,15IU Vitamín B6 0,09 mg
Vitamín A 45 IU Vitamín C  49 mg
Vitamín B1 0,07 mg Vitamín E  1,2 mg
Vitamín K 0,6 IU

ananasový džus v poháři

Recept na domácí ananasovou šťávu nebo ananasové smoothie. Připravte si živinami nabité pití ve formě džusu nebo smoothies nápoje. Ananasová domácí šťáva má na rozdíl od té kupované podstatně méně cukru a více látek co lahodí i Vašemu zdraví. Tento recept není vůbec náročný a netřeba na to hodně “věcí”…

Možné pozitivní vlivy ananasu na zdraví

Ať si už ananas vychutnáte čerstvý nebo si z něj uděláte chutnou šťávu či nějaký chutný recept, tak Vám bude nápomocný nejen při:

 • Silně podporuje imunitní systém (1.) a chrání buňky před volnými radikály. Vitamíny a antioxidanty jsou skutečnou ochranou vnitřního organismu hlavně před radikály, viry a různými bakteriemi.
 • Podporuje trávení, pročišťuje trávicí trakt (2.) od škodlivin a zlepšuje pravidelnou stolici. Vláknina udržuje čistý trávicí trakt a tak se do těla dostávají pozitivní látky, na místo zanášení škodlivinami.
 • Snižuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a tak preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami. Vláknina, vitaminy a minerální látky obsažené v ananasu mají moc eliminovat “špatné” tuky z těla a tak snížit i vysoký cholesterol.

meranie krvneho tlaku

 • Snížení hladiny tuků taktéž i zprůchodňuje a pročišťuje cévy od nánosů.
 • Šťáva pomáhá zlepšit kožní problémy. Vitamíny, antioxidanty a minerální látky zlepšují stav pokožky, hojí rány a mají taktéž i dezinfekční účinky. Výtažky z ananasu se zvyknou přidávat i do kosmetiky (čistící masky, peeling, krémy, kosmetika do koupele…).
 • Podporuje tvorbu a pevnost kostní a kloubní tkáně, plus zubů. Vápník, fosfor a další minerální látky v ananasu zlepšují tvorbu a regeneraci kostry a také zubů.
 • Pozitivní vliv na vlasy, nehty, pokožku. Vitamíny a minerální látky jsou nápomocné i při kvalitě pokožky, vlasů a také nehtů. Pokud Vás trápí suché, poničené vlasy nebo nehty, tak pravidelně konzumujte ananas v jeho různých formách.
 • Ananas zlepšuje stav dýchacích cest. Betakaroten a vitamíny zlepšují celkový stav dýchací soustavy. Eliminují kašel, hlienovitosť a zmírňují i ​​nemoci dýchací soustavy (alergie, astma, bronchitida, chřipka…).

Možné negativní vlivy

Ačkoliv ananas “vyniká” mnohými pozitivními vlivy, přece jen se mohou vyskytnout některé negativa, pozor na to…

ekzelup leci kozi

 • Díky enzymu bromelain se mohou u některých lidí vyskytnout alergické reakce.
 • Nadměrná konzumace ananasu může způsobit pálení pokožky. Aktivní látky v ananasu nemusejí každému dobře “zapasovat”.
 • Vláknina v kombinaci s vyšším obsahem vitamínů může v některých případech vyvolat průjem nebo bolesti břicha.
 • Kvůli obsahu kyselin v ananasu se někdy mohou zdát Vaše zuby citlivé na chlad či teplo. Je to pouze dočasný problém.

UPOZORNĚNÍ

Pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí na ananas, tak při první konzumaci nebuďte samy. Alergie na ananas se může projevit otokem hrdla, rtů či dutiny ústní, pálením pokožky či ústní dutiny, bolestí břicha, průjmem, bolestí hlavy nebo nevolností.

Vlivy ananasu na hubnutí

Ananas je určitě vhodný jako doplněk stravy, při zdravém hubnutí. Je vhodný nejen pro své pozitivní vlastnosti a vlivy na celý organismus ale také proto, že obsahuje minimum kalorií (3.)

Minimum kalorií a maximum účinných látek, to je super… Ananas podporuje metabolismus bílkovin, trávení, pravidelnou stolici, eliminuje díky látkám tuky a proto je hubnutí jednodušší. Dále toto exotické ovoce díky vysokému obsahu vitaminu C podporuje odvodňování, takže se v těle nehromadí zbytečně voda. Ananas je jako doplňkem hubnutí účinný jen tehdy, pokud máte správně vyvážené stravování, dobrý pitný režim a také pravidelnou cílenou aktivitu. Tuky se pak snadněji se vstřebávají a rozpalují na energii. Ananas během hubnutí konzumujte 1 – 2 krát denně: jako přílohu ke snídani, na svačinu, v smoothies nápoji, domácím džusu nebo sacharidový doplněk ke večeři. Kupovaným ananasovým džusem se vyhýbejte.

Zajímavosti o ananasu

Pokud nevíte jak rychle očistit ananas, tak je tu video, díky kterému to půjde “jako po másle”. A pokud si chcete vypěstovat ananas doma, tak zde najdete postup, jak na to…

Jako očistit ananas, plus extra TIP (video)

Koupit ananas je jedna věc, ale očistit ho, je věc druhá… Pokud jste se s tím už trápili, tak je tu video, díky kterému to nemusí být tak náročné…

Jak vypěstovat ananas doma?

Vypěstovat Ananas se dá i doma, není to tak náročné a budete mít Váš originální domácí ananas, který nemusí cestovat tisíce kilometrů! 🙂

Potřebujete: 1 větší květináč, 1 ananas (ovoce), dřevěné uhlí v práškové formě, rašelina a písek (1: 1), igelitku nebo sáček s dírkami na dýchání.

ananas v květináči pěstování

V první řadě je důležité připravit si “sazenici” ananasu, kterou budete později sázet do květináče, připravíte ji následovně. Růžici s listy ananasu pevně uchopte a točením ji z ananasu odstraňte. Z této růžice s listy, pokud je třeba, odstraňte kousky ovoce ananasu. Potom tuto sazenici položte do nádobky s práškovým dřevěným uhlím a nechte ji “zocelit” 8 – 11 dní na teplém místě. Může se stát, že růžice vyschne, pak to zkuste s další. Když bude růžice pěkná zelená, tak ji dále zasaďte do květináče. Růžici dejte do květináče se směsí rašeliny a písku v poměru 1: 1 do hloubky přibližně 1,5 centimetru. Takto připravenou sazenici ananasu pak zakryjte sáčkem nebo igelitkou s dírkami na dýchání a nechte ji na teplém místě. Sem tam ji polijte. Pozor však na to, aby se ananas dobře zakořenil, potřebuje několik týdnů až měsíců. Budete však vidět, jak se ananas začíná “rozrůstat” a jak mu budou zelenat listy. Tehdy je to vše na dobré cestě a je třeba vydržet.

Lahodné recept z ananasu, pochutnáte si!

Ananas nemusíte jíst pouze jako samotné ovoce. Z ananasu se dají připravit různé lahodné recepty, inspirujte se některým z těchto tří receptů a sezóna ananasu může začít.

Možná jste toto jídlo už viděli někde na obrázku, ale nyní si ho můžete udělat samy a doma. Není to náročné, ale za to velmi chutné!

ananas se šunkou

Potřebujete: podle počtu strávníků 3 pláty ananasu (kroužky), 3 plátky drůbežích šunky, 3 plátky 30% tvrdého sýra, 6 ks olivy, 3 ks cherry rajčata, 1 PL olivový olej, špetka oregana, 6 ks párátko, špetka mořské soli

Omyté a očištěné kroužky ananasu si potřeme trochou olivového oleje a posypu trochou oregána. Vložíme do rozehřáté pánve. Dokud se nám opéká spodní část, připravíme si plátky šunky, sýru a olivy po 1 ks napíchneme na špejle a na každou druhou napíchneme i 1 ks cherry rajče, hotové špejle dejte stranou. Otočíme ananas na druhou stranu a opékáme. Na vrch opečené strany ananasu vložíme plátek šunky, plátek sýra a zapíchneme dvě špejle s olivami a cherry rajčetem. Po chvíli pečení druhé strany přeložíme ananas na alobal (pod alobalem je vhodné mít dřevěný prkénko). Teplo bude působit na sýr, který se bude roztékat. Teplé podáváme se zeleninovým salátem.

Ovocné saláty jsou klasika, když nevíte co jíst a případně máte chuť na sladké… Tento ovocný salát je něco extra, neradila bych ho ani do ovocných salátů, ale spíše do dezertů, podívejte se proč… Na obrázku vypadá lákavě, ale jeho chuť je nepopsatelná!…

ananasový Exotický ovocný salát z tropického ovoce v ananasu

Potřebujete: 1 ks celý menší ananas, 2 ks nektarinky, 1 pásek červeného a žlutého melounu, 10 ks větších jahod, 1 jablko, 2 PL chia semínek.

Na tento salát nebudete potřebovat ani misku či talíř, ale budete ho dělat do “těla” ananasu. Takže jdeme na to! Ananas postavte a opatrně rozřízněte na dvě stejné poloviny, které budete později používat jako misku na salát. Opatrně vydlabejte ananas a dejte ho stranou. Omyté a očištěné ovoce pokrájejte na menší kousky a smíchejte s nakrájeným ananasem. Tuto nádivku pak dejte do ananasového “těla” a posypte to chia semínky.

Je tu recept na další salát, ale tentokrát je to ananas s kuřecími prsy. Výborný oběd nebo večeře, je to tady…

ananasový salát s kuřecími prsy

Potřebujete: 2 ks kuřecích prsou, ananas, konzervovanou kukuřici, olivový olej, čedar, bílý jogurt, mořskou sůl a špetku kari koření.

Omyté a osušené kuřecí prsa nakrájejte na menší kostky a pak je na troše olivového oleje opečte do “zlata”. Očištěný ananas nakrájejte na menší kousky (kostky) a dejte do misky. Ke nim přidejte kuřecí prsa, kukuřici, trochu bílého jogurtu, posypte to trochou kari koření, mořské soli a promíchejte. Když budete salát servírovat, tak na vrch dejte nastrouhaný tvrdý sýr. Tento salát je skvělý teplý a i studený.

Co k tomu na závěr?

Pokud nemáte alergii na ananas, tak ho určitě konzumujte (alespoň sezónní)! Je to úžasné ovoce plné účinných látek, díky kterým budete zdravější, hubenější a ještě krásnější. To určitě stojí za těch pár “korun”, nemusíte ho jíst přece každý den… Podpořte své zdraví nebo hubnutí ananasem…

Kliknutím zvětšíte

Info obrázek ananas

Další extra exotická “vychytávka” je avokádo. Pokud jste ho neměli, tak sem klikněte, čtěte a určitě si ho kupte!

Share Button