Jmelí bílé přináší lásku a i zdraví…

imelo biele bobule

O jmelí je známo, že políbit se pod ním přináší lásku a štěstí, ale díky jmelím toho budete mít mnohem více. Jmelí je poloparazitický rostlina, která má mnohé silné zdravotní pozitiva, pozor si však dejte na její plody bobule, které jsou jedovaté. Z jmelí bílého si umíte připravit studený léčivý výluh, viz níže jak na to a jaké pozitivní účinky má tato “poloparazitický” rostlina…

O jmelí

Jmelí bílé (lat. Viscum Album) – čeleď santalovitá

Jmelí je typické svými bílými plody a tím, že tento na polovinu parazitický keř se “přiživuje” na stromech. Jmelí roste kolem 50 – 60 centimetrové výšky. Jmelí kvete menším žlutým květem a z nich se pak vyvinou bílé plody (bobule) typické pro jmelí, které jsou jedovaté. Po zimě, přibližně od března až dubna již tyto jedovaté bobule nemá. I když se jmelí přiživuje na druhých stromech, jejich kůře, tak jim nijak “neubližuje”. Poznejte tento léčivý keř a možná se bude hodit i vám…

Co obsahuje jmelí – účinné látky

Jmelí má silné léčivé účinky v listech a stonku, dávejte pozor bílé bobule jsou jedovaté, ty nesbírejte, nacházejí se v nich toxické látky.

Flavonoidy, kyseliny, éterické oleje, vlákninu, alkaloidy, cholin a pryskyřice.

Jmelí účinky na zdraví

Jmelí je silná léčivá bylina, díky které si zlepšíte mnohé problémy přes srdce až po imunitu…

  • Silná podpora imunitního systému, účinná prevence a doplněk při léčbě rakoviny
  • Odstraňuje bolesti kloubů, prevence vzniku Dny a Osteoporózy
  • Odstraňuje různé typy usazenin na cévách a krevním řečišti
  • Upravuje vylučování hormonů, metabolismu a žláz
  • Podporuje trávení a pravidelnou stolici
  • Účinná prevence a doplněk léčby kardiovaskulárních onemocnění
  • Snižuje vysoký krevní tlak, zajišťuje pevný srdeční sval a cévy
  • Prevence vzniku mozkové příhody, infarktu

Kde roste jmelí a jaké části se sbírají

Jmelí bílé je poloparazitický keř, který roste na různých nejčastěji listnatých stromech. Z jmelí se na zdravotní účely sbírají stonky a listy. Pozor, bílé bobule (plody) jsou jedovaté. Z listů a stonků se připravují studené nápoje s léčivými účinky (viz níže). Listy a stonky jmelí sbírejte v říjnu, listopadu a v prosinci, pak až v březnu a dubnu, když už jmelí nebude mít bílé plody (bobule). Jmelí se nikdy nezalévá horkou nebo vařící vodou, jako klasické bylinkové čaje. Z jmelí se připravuje pouze studený výluh (viz níže).

imelo biele vysaci na strome

Použití jmelí bílého v praxi

Z jmelí bílého si můžete připravit léčivý studený výluh, který se připravuje následovně. Nezapomeňte, že jmelí je také jedovatá rostlina a proto dodržujte přesný postup a dávkování.

Postup a příprava výluhu z jmelí -studený výluh z jmelí

Potřebujete: 1 kávovou lžičku sušených listů z jmelí, 2 deci vody.

Pokud máte čerstvé listy z jmelí, tak si je vysuší se tak, že je nejprve na drobno pokrájíme a necháte přirozeně vyschnout, na stínu, v žádném případě ne na slunci. Jmelí tepelnou úpravou nebo za působení slunce ztrácí léčivé účinky. Když máte usušené jmelí, tak jej můžete použít na studený výluh.

Jednu kávovou lžičku jmelí zalijte dvěma deci studené vody a nechte louhovat 10 – 13 hodin. Pak tento výluh sceďte a po jednom deci nápoje vypijte ráno a druhé deci večer. Při prvotní konzumaci tohoto louhu nebuďte raději samy, kdyby došlo ke nežádoucím účinkům.

Možné nežádoucí účinky

  • Pocení
  • Mdloby, únava
  • Nervozita
  • Bolest v hrudi

UPOZORNĚNÍ

Jmelí bílé je jedovatá rostlina části bílé bobule, která však má i pozitivní účinky na organismus a to z listů a stonků. Pokud byste po užití jmelí bílého pocítili nějaký z níže vypsaných příznaků, raději navštivte lékaře… Mohlo by jít o otravu.

Když Vás oslovilo jmelí, tak Vás možná osloví i léčivé bobule jalovce, která není taková obyčejná…

Share Button