Hurmikaki – ovoce nabité živinami

hurmikaki ovoce

Hurmikaki – Hurmi Kaki je další vitamínová bomba. Jedli jste ho už? Hurmi kaki je ovoce stromu s názvem rajčete. Tento strom roste do výšky maximálně 15 metrů. Toto ovoce však nemá nic společného s rajčatům. Vyzrálý plod je sladký, připomínající chuť jablek, melounu a meruněk. Plody (bobule) dorůstají rozměrů 5-8 cm.

Jejich barva je žlutá, oranžová případně do červena. Během zrání jsou plody nejedlé, protože obsahují látku tanin, která je trpká, hořká a znemožňuje konzumaci. Hurmikaki pochází z Číny. V Číně znají až 900 druhů Hurmikaki. Z Hurmikaki, kromě toho, že má v syrovém stavu příznivé účinky na tělo, se vyrábějí i vína a likéry.

Osvěžte zimu v příjmu duležitých vitaminů. Pomeranče a mandarinky vyměňte, resp. doplňte o hurmikaki. Ovoce plné živin s netradiční ale výbornou sladkou chutí.

Co obsahuje Hurmi kaki?

Hurmi – kaki obsahuje: Voda, bílkoviny, sacharidy, vláknina, vápník, sodík, železo, hořčík, draslík, fosfor, zinek, měď, betakaroten, Vitamíny A, B a C

Účinky Hurmi kaki – zdraví

 • Odstraňuje únavu
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Posiluje imunitní systém
 • Léčba / prevence Anémie
 • Udržuje v normě hladinu cukru v krvi
 • Prevence proti rakovině
 • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
 • Prevence proti Arteroskleróza
 • Podporuje správné trávení a vyprazdňování (zácpa, průjem)
 • Chrání sliznici střev před působením škodlivých látek
 • Močopudný účinek – odvodňuje nadbytečnou vodu s toxiny
 • Pozitivní účinek na pleť – omlazující (kosmetika)
 • Zklidňuje nervový systém (stres)
 • Antioxidační účinek
 • Prevence před vznikem ledvinových a močových kamenů

Jak jíst hurmikaki

Hurmikaki ovoceHurmikaki můžete jíst klidně vcelku i se slupkou, stačí když si ho umyjete. Případně můžete jíst jen dužinu hurmikaki – záleží jen na Vás.

Hurmikaki si můžete přidat do ovocného salátu (nakrájené na kostičky), případně si ho můžete rozmixovat a budete mít chutné smoothie.

Pozor: Hurmiaki vydrží zralé jen krátkou dobu. Pokud má již výrazně oranžovou barvu a po zmáčknutí cítíte, že je už měkčí, je nejvyšší čas ho sníst.

Nutriční hodnota – Hurmi kaki (100g)

KJ–125   Kcal–29   Bílkoviny–0,5 g   Sacharidy–16 g   Vláknina–1,5 g

Hurmi kaki obsahuje následující minerály – ve 100g

Vápník 9,5 mg Měď 0,02 mg
Sodik 0,035 mg Zinek 0,1 mg
Železo 0,21 mg Draslík 160 mg
Hořčík 7 mg Fosfor 15 mg

Hurmi kaki obsahuje následující vitamíny – ve 100g

Vitamin A 410 mg Vitamin C 75 mg
Vitamin B1 0,03 mg Vitamin B3 0,2 mg
Betakaroten 0,04 mg

Účinky Hurmi – kaki na hubnutí

zena hubnutí - zdravá stravaHurmikaki má celkový pozitivní vliv na organismus a proto je vhodný při hubnutí. Urychluje a podporuje spalování tuků. Díky udržování hladiny cukru v krvi je menší pravděpodobnost vzniku chutná na sladké, případně vlčích hledá.

Hurmikaki konzumujte minimálně 2krát do týdne, po jednom plodu. Ovoce Hurmikaki si můžete přidat do salátů, jogurtu, jíst jako samostatné ovoce (jako jablko) případně do těstovinových salátů.

Použití je různé dbejte aby bylo Hurmikaki dobře vyzrálé a umyté.

Pěstování Hurmikaki

Pěstování je jednoduché, i když do bytu se Vám nevejde. Stačí Vám velký květináč, který můžete mít téměř celou sezónu venku a však … Pěstování Hurmikaki je nenáročné a následně se můžete těšit s úrody plné vitamínů. Více o pěstování zde: “Pěstování Hurmikaki”

Chutná jídla z Hurmi – kaki

Hurmikaki salát – oběd, večeře

Potřebujete: 3 ks Hurmikaki, půl Manga, ¼ žlutého melounu skořice a šťáva z citronu Omyté a očištěné ovoce si nakrájejte na malé kostičky, přidejte do misky, polijte citronovou šťávou, posypte skořicí a vše dobře promíchejte. Podávat můžete chlazené.

Nezapomeňte si vyzkoušet některý z 2 receptů na zdravé a chutné smoothies nápoje z hurmikaki.

Share Button