Kontryhel – ženy znáte ji???

kontryhel caj

Tato léčivá rostlina je úžasnou bylinkou, která vyřeší mnohé ženské problémy… Je vhodná zejména pro ženy ale využití najdou i muži. Kontryhel má účinné látky, které upravují celkovou pohodu těla. Vyplatí se ji vyzkoušet…

O kontryhelu

Kontryhel žlutozelený (lat. Alchemilla Xyntochlora) – čeleď růžovitých

Kontryhel má skutečně až “Alchymická” účinky na zdraví především u žen. Kontryhel žlutozelený je léčivá bylina, která roste v čistém prostředí (louky, lesy, mýtiny, výše položíme místa v horách). Kontryhel dorůstá výšky kolem 25 centimetrů. Tato bylina má zelené listy pravidelně uspořádané do kruhu až po 7 kousků, připomínají čtyřlístek ale větší se špičatými konečky listu. Květy jsou žluto-zelené. Kontryhelu se daří v čistém prostředí na mokrých vápenčitých půdách, tato rostlina dokonce roste i ve vysokých nadmořských výškách nad 1 100 mnn a tento kontryhel se nazývá Alpský.

Co obsahuje kontryhel – účinné látky

Flavonoidy, éterické oleje, silice, kyseliny, vitaminy, vláknina a minerální látky

Kontryhel účinky na zdraví

  • Podporuje imunitní systém, ochraňuje buňky, prevence vzniku rakoviny
  • Podporuje trávení, metabolismus, upravuje stolici (odstraňuje průjmy, zácpu a plynatost)
  • Močopudné účinky, odvodňuje, pročišťuje močové cesty, ledviny, podporuje a pročišťuje játra
  • Podporuje hojení pokožky, poranění, popálenin, kožních chorob (ekzém, psoriáza, akné…), dezinfikuje rány
  • Eliminuje projevy menopauzy, normalizuje tlak, odstraňuje návaly, zlepšuje celkovou pohodu
  • Zlepšuje plodnost u žen a mužů, odstraňuje menstruační křeče, silné krvácení a vaginální výtoky
  • Pročišťuje rodidla, podporuje funkci vaječníků, dělohy, plodnost a upravuje menstruační cyklus
  • Zlepšuje kvalitu spánku, zklidňuje nervový systém
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění, zajišťuje silné cévy a srdce

kontryhel kvety

Kde roste kontryhel a jaké části se sbírají

Kontryhel roste na loukách, mýtinách při potok a řekách, v horách na vápencovitých a vlhkých půdách. Z kontryhele se sbírají květiny, stonky a i listy. Květ s natí sbírejte od května do srpna během jejího kvetení a listy můžete sbírat od srpna do září. Kontryhel víte použít čerstvou a také sušenou. Po sklizni si ji můžete usušit a později použít (viz níže).

Užívání a konzumace kontryhele

Kontryhel má řadu pozitivních účinků na organismus hlavně pro ženy, ale využít ji mohou i muži na lepší trávení, stolici, spánek, zdravější srdce a cévy, zvýšení plodnosti, pročištění vylučovacích orgánů, odvodnění nebo na rány či kožní onemocnění.

Použití zvenčí – recepty z kontryhele

Koupel z Kontryhelu

Potřebujete: 250 g sušené kontryhele nebo 500 g čerstvé kontryhele, hrnec (5 litrový)

Sušenou nebo čerstvou kontryhel vložte do většího hrnce a zalijte vodou, klidně i 4 – 5 litrů nechte to louhovat při pokojové teplotě alespoň 12 hodin, ideálně je namočit kontryhel ráno a večer si připravíte léčivý koupel. Po alespoň 12 hodinách louhování, tuto kontryhel v hrnci zahřejte na mírném plameni (sporáku) a potom kontryhel sceďte (plátno nebo tenké síto). Teplou tekutinu pak vylijte do vany a dopusťte teplou vodu, ať máte vodou zakryty i břicho. Tento léčivý koupel pomáhá odstranit záněty v rodidlech, výtok, odstraňuje silné krvácení během menstruace a bolesti. Tento koupel si můžete dělat jeden krát týdně.

Obklad z Kontryhelu na rány / kožní choroby

Potřebujete: čerstvá rostlina (listy, květy, stonky)

Omytou čerstvou rostlinu Kontryhelu rozemelte nebo popučte (válečkem, v hmoždíři), ať se uvolní její léčiva šťáva a celou tuto hmotu postupně nanášejte na rány nebo místa, kde je pokožka postižena nějakým kožním onemocněním. Po nanesení léčivé Kontryhelový hmoty na pokožku nechte tuto bylinu působit alespoň 30 minut. Můžete si místo s kontryhelem obtočit i obvazem nebo gázou, aby kontryhel držela na ráně. Tuto proceduru můžete opakovat 3 – 4 krát týdně, dokud se rána nezlepší a nezahojí.

Použití zevnitř

Recept čaj z Kontryhelu

Potřebujete: 1 PL kontryhele, 4 deci vody

Kontryhel zalijte 4 deci vařící vody a nechte louhovat 20 minut. Pak teplý čaj vypijte a to 2 krát denně po 2 – 2,5 deci před jídlem snídaní a večeří. Takovou kúru můžete užívat 1 – 3 měsíce, než se Vám nezlepší Váš problém. Tento kontryhelový čaj můžete pít při nepravidelné menstruaci, bolestivé či silnou krvácení, při problémech s početím, během menopauzy, při poruchách spánku, zavodnění organismu nebo při špatném vyprazdňování.

Klikněte pro zvětšení

Info kontryhel

Share Button