Šťovík je kyselí ale chutný a léčivý! Najdete zde účinky a recepty, aha na šťovík…

bylina šťovík

Možná jste už o šťovíku slyšeli a možná ne… Šťovík je léčivá bylina, ze které můžete vytěžit mnohé její pozitiva, které v sobě ukrývá. Poznejte tuto nenápadnou až zapomenutou léčivou rostlinu, co obsahuje, proč je taková léčivá a jak ji použít zvenčí i zevnitř a jsou zde i recepty…

O šťovíku léčivé bylině

Šťovík je léčivá bylina, která má kyselejší chuť, ale pozor. Její kyselost je nic, protože při vaření či použití za studena má výbornou chuť a dá se vylepšit jinými potravinami. Šťovík je bylina, která roste do výšky kolem 50 cm. Ze šťovíku se sbírají mladé zelené listy, které mají kopinatý tvar. Listy šťovíku jsou podobné špenátu a také použití je podobné jako špenát, čerstvé listy se dají použít ve studené i teplé kuchyni. Šťovík je jako nějaký “machr” v pozitivních účincích na naše zdraví (viz níže). Šťovík je nabitý účinnými a zdravými látkami.

Co za účinné látky obsahuje šťovík?

Šťovík obsahuje množství látek a které jsou to? Vizte níže.

Kyselinu šťavelovou, bílkoviny, vlákninu, sacharidy, tuk, vitamíny A, B, C, E, K, draslík, hořčík, vápník, síru, sodík, fosfor, betakaroten, chlorofyl, aminokyseliny, omega 3, omega 6 mastné kyseliny.

Účinky šťovíku na zdraví – jaké jsou to?

Šťovík je nenápadná léčivá bylina, která se nezdá! Má množství účinků na náš organismus, které jsou úžasné…

 • Podporuje obranyschopnost a má regenerační účinky
 • Léčení a prevence chřipky a rýmy
 • Detoxikuje organismus (orgány i krev)
 • Podporuje trávení, metabolismus a chuť k jídlu
 • Odstraňuje zácpu, plynatost a bolesti břicha
 • Podporuje pročištění trávicího traktu
 • Zmírňuje migrénu a jiné druhy bolestí
 • Pročišťuje a podporuje játra
 • Močopudné účinky, pročišťuje a zlepšuje stav ledvin
 • Zevně podporuje hojení kožních poranění a nemocí
 • Zmírňuje menstruační bolesti a křeče
 • Zklidňuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku

listy šťovíku s nožem

Použití šťovíku – kam se šťovíkem?

Nejčastěji se ze šťovíku používají jeho listy. Listy víte použít do zeleninového salátu, podobně jako pampeliškové listy, do zahuštěné omáčky, polévky, jako oblohu ke masovým jídlům, do rizota, bramborových jídel, smoothies nápojů nebo tam kde se Vám bude hodit. Šťovík můžete jednoduše použít i na různé kožní onemocnění a defekty (viz jako). Šťovík se používá vždy čerstvý, sušit se nemá.

Recept na čaj ze šťovíku

Tento léčivý čaj použijte, pokud Vás začne trápit některý z výše vypsaných zdravotních problémů. Pokud se Vám čaj bude zdát kyselí, tak si do něj přidejte 1 lžičku medu.

Potřebujete: 1 lžičku listů šťovíku, 4 deci vody.

Šťovík zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 8 minut. Potom šťovík vyjměte a můžete přidat jednu lžičku medu nebo jiného sladidla. Zjemní jeho chuť.

Recept na šťavelové prívarok

Šťavelový prívarok je úžasnou a lehkou možností zdravého a chutného jídla, které je vhodné na oběd i na večeři.

šťovíkový prívarek s vajíčkem

Potřebujete: 300 g šťovíku, 100 g čerstvých kopřivových listů (pokud nemáte nevadí), 3 brambory, 2 cibule, 5 stroužků česneku, 0,5 l mléka, 1 PL olivový olej, mořská sůl, pepř, sušená majoránka, kopr a červená sladká paprika. Na hotový prívarok jdou vařená vajíčka, případně můžete i vařené brambory.

Pokud nemáte kopřivu nevadí, ale prívarok bude možná kyselejší, tak přidejte o jeden brambor více. Umyjte šťovík a kopřivy a pokrájejte je na menší kousky. Cibuli očistěte a nakrájejte na menší kousky. Na olivovém oleji zpěňte cibuli, kdy bude mírně opečená, tak potom přidejte i šťovík a kopřivu. Nechte to dusit 5 minut. Pak přilijte mléko, sůl, kopr, majoránku, pepř, sladkou papriku, prolisovaný česnek, na jemno nastrouhaný brambor a na mírném ohni vařte 10 minut.

Recept na použití šťovíku na pokožku

Zda trpíte ekzémem, akné, vnějším poraněním, modřinou, proleženiny, kousnutím hmyzu nebo něčím jiným, tak můžete použít tento recept a problém by se měl odstranit.

Potřebujete: 2 hrsti čerstvých listů šťovíku a mixér.

Příprava je velmi jednoduchá. Omyté listy čerstvého šťovíku dejte do mixéru a rozmixujte na hladkou hmotu, kaši. Potom tuto hmotu naneste na čisté a osušené místo s kožním problémům a nechte působit 15 – 20 minut. Potom tuto hmotu jemně odstraňte a opláchněte pod vlažnou vodou. Nechte místo přirozeně osušit. Tento proces lze opakovat 2 – 3 krát v týdnu, pokud neuvidíte zlepšení problému.

Kliknete pro zvětšení

Info obrázek šťovík

A trochu zapomenuté jsou i extra zdravé luštěniny, díky kterým se zlepší zdraví, krása a jsou i chutnou potravinou. Klikněte sem a poznejte luštěniny!

Share Button