“Zapomenuté” luštěniny, jíte je??? Druhy, účinné látky a způsoby jejich přípravy.

luštěniny v štvorcových přihradkách

Častokrát se stane, že při množství potravin, které nám obchody nabízejí zapomínáme na klasické potraviny které známy již stovky let. Luštěniny jsou plnohodnotné jídlo, které bychom měli jíst pravidelně behěm hubnutí a také behěm udržování hmotnosti. Co obsahují luštěniny, jaké účinky na naše tělo mají a jak je připravit???

O luštěninách

Luštěniny jsou plnohodnotné potraviny. Plody jsou skupinou rostlin, které obsahují různé druhy (viz níže). Plody obsahují cenné látky, které naše zdraví potřebuje. Nejčastěji jsou luštěniny upřednostňovány ve vegetariánské a veganské stravě pro vyšší obsah rostlinných bílkovin, ale vhodné jsou pro každého. Kromě bílkovin obsahují také další cenné látky (viz níže).

Co obsahují luštěniny – účinné látky

Luštěnina je zdravé a kvalitní jídlo, protože obsahuje…

Vitamíny A, B, C, E, K, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, tuk, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vápník, draslík, hořčík, fosfor, zinek, sodík, železo, selen, mangan, měď, kyselinu listovou a Kyselina pantothenová.

misky s ruznymi druhy luštěnin

Pozitivní účinky luštěnin na zdraví

Celá řada luštěnin má přibližně stejné pozitivní účinky na zdraví člověka, viz které jsou to…

 • Podporují trávení a pravidelnou stolici
 • Obnovují střevní mikroflóru
 • Podporují imunitní systém a detoxikují tělo
 • Normalizují hladinu cukru v krvi
 • Eliminujte vysoký cholesterol a krevní tlak
 • Preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami
 • Zlepšují kvalitu pokožky, nehtů a vlasů
 • Podporují tvorbu kostní a kloubové tkáně
 • Vhodné pro celiatiky, vegeriánov, vegany, těch co hubnou a posilují

Nejznámější druhy luštěnin – které to jsou?

Luštěniny jsou skupina rostlin, z nichž nejznámější a nejpoužívanější druhy jsou následující… Poznejte je a zapojte do svého jídelníčku.

Sója – nejpopulárnější luštěnina, ne jen v kruzích vegetariány a vegany, je právě sója. Sója obsahuje až 50% bílkovin, a proto je výborným jídlem pro hubnutí nebo pro posilování. Kromě proteinů obsahuje i další cenné látky. Sója kromě podpory trávení, eliminuje tuky v těle, preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami, podporuje tvorbu kostní tkáně, zlepšuje stav pokožky, vlasů, nehtů a ještě další “plusy”… Ze sóji jsou nejznámější produkty sójové maso, miso pasta, tofu sýr, nebo tempeh.

soja, sojove produkty, sojove maso, sojova omacka

Všechny informace o sóji najdete zde – klikněte sem.

Cizrna – jemně ořechová a zdravá sladká příchuť dělá z cizrny oblíbenou zeleninu. Z cizrna je nejznámějším produktem humus pomazánka, která je součástí mnoha kuchyň. Cizrna podporuje, nejen trávení a pravidelnou stolici, ale i tvorbu kostní tkáně, kvalitních vlasů, nehtů, pokožky, eliminuje vysoký cholesterol a krevní tlak, normalizuje cukr v krvi a detoxikuje organismus.

Všechno o cizrne je zde – klikněte sem.

Fazole – fazole jsou pravděpodobně naše nejvíce používané luštěniny. Fazole má různé druhy například fazole vícebarevná, obyčejná, azuki či mungo. Fazole má pozitivní účinky na naše zdraví a to hlavně při trávicím, srdečně-cévním systému, močových cestách a také v oblasti “krásy”.

fazole lusk

Klikněte zde a dozvíte se více o fazolích.

Hrách – sušený hrách nebo hrášek je chutnou možností přípravy polévek, omáček, pomazánky nebo zahuštěné omáčky. Hrách obsahuje cenné látky, které Vám pomohou při zhoršeném trávení, nepravidelné stolici, vysokém cholesterolu a dalších problémech.

Informace o hrachu najdete zde – klikněte zde.

Čočka – čočka obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály a tím má pozitivní vliv na naše zdraví. Nejvíce čočka pomáhá trávení, tvorbě krve, kostní tkáni, imunitě a také kvalitě vlasů, pokožky a nehtů.

Všechno důležité o čočce najdete zde – klikněte zde.

drvené lžičky plné rúznými druhy luštěnin

Luštěniny při hubnutí – ano nebo ne?

Luštěniny jsou určitě vhodnou potravinou při hubnutí, protože díky nižšímu obsahu tuku (oproti živočišným potravinám) mají luštěniny i menší poměr kalorií. Sacharidy z luštěnin se do krve uvolňují postupně a dodávají průběžně energii. Vyšší obsah vlákniny zasytí žaludek, dodá pocit plnosti a navíc luštěniny obsahují i ​​minerální látky a vitamíny, což je dobré pro Vaše kompletní zdraví. “Dobré” tuky v luštěninách (omega 3 a omega 6 kyseliny) mají moc eliminovat “špatné” tuky, tedy i vysoký cholesterol či vysoký krevní tlak. Luštěniny během hubnutí konzumujte dle chuti, klidně i každý den, například na snídani ve formě pomazánky nebo na oběd či večeři jako hlavní jídlo (prívarok, salát, polévka, omáčka…).

lušteniny rúzné druhy v miskách hrách, fazole, sója

Konzumace luštěnin a její příprava

Pokud si myslíte, že když si koupíte fazole v plechovce, jíte nejvíce živin, není to úplně pravda. Konzervované luštěniny konzumujte pouze jako “doplněk” k jídlu a spíše konzumujte luštěniny připravené “klasickým” způsobem:

 • Luštěniny namočte večer do vody, abyste změkčili (alespoň na 8 hodin)
 • Potom luštěniny opláchněte pod studenou tekoucí vodou
 • Pak je můžete vařit

Tento postup by měl odstranit jakýkoli pocit plynatosti nebo bolesti břicha.

Kliknete pro zvětšení

Info obrázek luštěniny

Hodnocení luštěnin

Luštěniny jsou kvalitní potravina, kterou můžete konzumovat 2 až 5krát týdně v různých potravinách. Konzervované luštěniny jezte pouze minimálně, protože jsou tepelně ošetřeny a jinak zpracovávány a obsahují vyšší podíl soli. Lušteninám však řekněte ano.

Můžete také vyzkoušet tyto 3 recepty na fazolové polévky. Všechny jsou jiné, ale všechny jsou super.

Share Button