5 potravin proti únavě, zkusíte je?

žena zíva při počítaci, v ruce drží šálku kávy

Únava se netýká pouze jara či podzimu, vždyť to určitě dobře znáte… Dlouhodobá únava pramení z několika důvodů a jedním z nich je i nekvalitní stravování, tedy málo živin… Zkuste porazit únavu jinak než kávou, jde to i přes potraviny, ale samozřejmě to trvá déle…

Nedostatečná výživa organismu je dalším bodem, například špatný pitný režim nebo žádná fyzická aktivita. Nedostatek vody v těle vede k akumulaci odpadních látek, které pak zpomalují přirozené procesy v těle, to znamená, že osoba je zpravidla “zpomalena” a tím i její orgány. Přidejte více vody do těla, abyste přirozeně vyčistili, urychlili a uvidíte ten rozdíl.

Upřednostňujete vodu nebo neperlivou minerální vodu. Žádná fyzická aktivita, kromě práce, je také parametrem, který se při únavě připisuje. Díky cvičení se uvolňuje v těle hormon “štěstí” (endorfin), který má silný pozitivní účinek na dobrou náladu, vytrvalost a samozřejmě odstraňuje únavu. Únava či nedostatek energie pramení z typu práce, výdeje energie během dne, složení jídelníčku, pitím kávy, je to souhrn několika bodů… Pokud však upravíte pár bodů, tak únava by měla odejít a Vy byste mohli být vitálnější.

Potraviny proti únavě

Tyto potraviny vám pomohou zbavit se únavy s pravidelnou konzumací, nevěříte? Vyzkoušejte!

Banány

Je to klasické a běžně dostupné jídlo, ale v jednoduchosti je “krása” a tento banán vám pomůže získat koncentraci pod kontrolou.

banan

S vitamíny (A, B, C), především minerály a uhlohydráty, banány jsou skvělé potraviny, které podporují dobrý nervový systém, pozornost, koncentraci a energii (cukr v krvi). Během dne je ideální jíst jeden banán a pokud máte náročný den (učení, práci, stres), klidně snžte i dva, ale postupně.

Vše o banánech najdete zde, klikněte sem. Co banány přesně obsahují, jaké účinky mají na naše zdraví a najdete zde nějaké chutné banánové pokrmy.

Ovesné vločky

Tato dobrá potravina má skutečně pozitivní vliv na odstranění únavy a zásobování energií.

ovesne vlocky s mlekom

Ovesné vločky, hlavně kvůli vyššímu obsahu sacharidů a vitamínů B-skupiny, jsou skvělé “pomůcky” k odstranění únavy. Ať už ztrácíte váhu, nebo jen udržujete váhu, přidejte vločky na snídani, udělejte dobrý začátek dne nebo je konzumujte v jiných potravinách. Jezte denně kolem 30 gramů ovesných vloček a postupem ztratíte únavu.

Klikněte zde a dozvíte se o ovesných vločkách, co obsahují, jaké úžasné účinky mají na nás a můžete také nalézt recepty z ovesných vloček.

Ryby

Nemusí se vám zdát, že vám ryby mohou pomoci s přílivem energie, ale je to tak.

lososa grilovaný na tanieri

Minerální látky, vitamíny a dobré tuky jsou skvělou pomocí pro nervový systém a tím i eliminaci únavy. Ryby díky omega 3 a omega 6 kyselinám také podporujou tvorbu vitaminu D, což také zlepšuje funkci nervového systému. Konzumujte ryby alespoň 3 až 5 krát týdně, abyste mohli přidat potřebné látky do tela…

Najdete zde vše o rybích zde a plné výživové hodnotě více druhů – klikněte zde.

Citrusy

Citrusové plody jsou známé svou kyselou chutí a o to tu právě jde…

pomeranc rozkrojeny a odstavneny pomerancovy dzus v pohari

Citrusové plody jsou plné hlavně vitamínu C, dalších vitamínů a minerálních látek, které díky tomu udržují nervový systém “na pozoru” a tak eliminují stres, upravují problémový spánek a očistí organismus od škodlivých látek. Citrusy konzumujte například: šťávu z citronu nebo z limetky do smoothies nápojů, džusů nebo vody, pomeranče, mandarinky, pomelo, sweetie ovoce do ovocných salátů, odšťavené nebo smoothies nápojů.

Ořechy

Jako ryby tak i ořechy, obsahují vysoký podíl dobrých tuků (omega 3, omega 6 kyseliny), vlákniny, minerály a dokonce i vitamíny.

vlašské ořechy olúpané i v škrupinke

Kombinace těchto látek zajišťuje dobrý stav nervového systému, lepší pozornost a celkovou vitalitu. Kromě toho se zlepší srdeční a cévní stav. Konzumujte ořechy po 20 gramech 4-6krát týdně přidáním do různých jídel a po problému.

Vše o ořechoch naleznete zde – kliknete zde.

Tipy pro lepší spánek

Únava může být poražena pravidelností. To znamená, že každý den se snažte jít spát ve stejné hodině, což také ovlivňuje vitalitu. Pokuste se uklidnit vaši mysl a nezatížit ji různými obavami a podobně.

Pokuste se spát ve tmě. Mnoho z nás spí, když je zapnutý notebook, při pušteném filmu, mobilní telefon je v ruce a tak dále. Tímto způsobem nebudete mít klidný a přiměřený spánek, zkuste vypnout veškerou elektroniku nebo světlo a to je vše.

Aromaterapie. Zlepšení kvality spánku lze také provést s aroma oleje. Dejte trochu vody do aromolampy, vložte do ní čajovou svíčku a několik kapek aromaoleje. Vůně se brzy dostane do nosu a váš spánek bude lepší.

levandule

UPOZORNĚNÍ

Chci vás však upozornit, že nestačí pouze konzumovat tyto potraviny. Chcete-li se zbavit celkové únavy, postupně upravte svůj celkový životní styl, jako je jídlo, pití a aktivita. V opačném případě nebudou tyto potraviny mít takový efekt.

Zjistěte, jaké účinky mají éterické oleje na člověka, jaké druhy známe a jak je používat? Klikněte zde pro více informací o éterických olejích…

Share Button