Banán | Zdravi.peknetelo.eu

Banán

Banán – Je to ovoce podlouhlého tvaru, zabaleném v pevné slupce. Hmotnost se pohybuje od 120 do 200 gramů. Banán je nejvhodnější skladovat při pokojové teplotě, v chladničce zhnědnou a nevyzrál. Toto oblíbené, chutné a všude dostupné ovoce Vám může podpořit Vaše hubnutí a zároveň doplnit i potřebné látky do těla. Přečtěte si více a zapojte toto ovoce do svého každodenního jídelníčku.

Co obsahuje banán?

Vitamín A1, B6, B12, C, sodík, draslík, tryptofan, hořčík, vápník, vlákninu, železo, složené sacharidy a fosfor

Účinky banánu – zdraví

Banány mají velmi pozitivní vliv na tělo. Každodenní konzumací si umíme opravdu vylepšit zdraví po každé stránce a zároveň nás toto ovoce zasytí na delší dobu. Je vhodný při hubnutí. Jíst se má do odpoledne, večer už ne.

Podporuje imunitní systém, takže během zimních, sychravých a chřipkových období se doporučuje. Lepší jeden banán denně, jak být pak týden nemocný.

Má vyšší energetickou hodnotu kvůli obsahu sacharidů, ale tyto sacharidy se uvolňují do krve postupně, takže se vyhneme rychlému kolísání glykemického indexu takže chutě na sladké se neobjeví

Díky obsahu železa jsou vhodné při anémií a také během menstruace, podporuje krvetvorbu a uvolňuje křeče

Lidem trpícím bolestmi břicha, špatným vyprazdňováním je také nápomocný pro obsah vlákniny, která podporuje pravidelnou stolici

Další výhody banánů jsou, že zvyšují koncentraci, proto během práce, školy či učení určitě snězte alespoň jeden banán.

Vitamin B a tryptofan uvolňují v těle serotonin a snižují nervozitu. Serotonin zajišťuje naši dobrou náladu – působí antidepresivně

Nutriční hodnota – banán (100g)

KJ Kcal Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápník
380 90 1g 20g 0,2 g 3g 5mg

Ostatní hodnoty – vitamíny a minerály

Draslík Hořčík Sodík Železo Fosfor Vit. C vit.B6

420mg 32mg 1mg 0,3 mg 25mg 10mg 0,4 mg

Účinky banánu – hubnutí

Tento “lék na všechno” je určitě vhodný při hubnutí. Podporuje i zdraví, metabolismus a tím pádem urychluje metabolismus. Jedna nevýhoda je jeho vyšší energetická hodnota, proto ho mějte buď na svačinu, nebo před cílenou aktivitou. Večer se už banán nedoporučuje.

Chutná jídla z banánu

bananove smoothie s vlockami

Připravte si lahodné, chutné a zdravé smoothie nápoje z banánu… Inspirovat se můžete lahodnými smoothie z banánu ve kterých najdete i avokádo, ovesné vločky ale i čokoládu. Zamaškrťte si zdravější…

Banánový koktejl – vydatná snídaně

Potřebujete: 1 střední banán (cca. 150g), 2,5 deci nízkotučného mléka, 1 lžičku medu, vlašské ořechy (5ks)

Oloupaný banán nakrájíme do sklenice na kroužky, přidáme mléko, med, ořechy a vše rozmixujeme mixérem na koktejl. Během léta můžete přidat i kostky ledu pro osvěžení.

Banánově – tvarohová pamlsek – plnohodnotný “sladký” oběd

Potřebujete: 1 velký banán (200g), 150g odtučněný tvaroh, skořice, 5ks čerstvých jahod

V misce smícháme tvaroh a skořici (ne skořicový cukr!). Přidáme nakrájený banán na kroužky, vše spolu smícháme a na vrch poklademe jahody. Tento pamlsek je bílkovinná bomba, toto plnohodnotné jídlo můžete i různě kombinovat s libovolným ovocem, ořechy a podobně, podle chuti a dostupných ingrediencí. Toto je jídlo je vhodné na oběd, případně před sportovní aktivitou, fyzicky náročnější.

Jednoduchá svačina

Potřebujete: jeden banán, mandle a 1 ks kiwi

Oloupaný banán, očištěné kiwi nakrájíme na talířek a vyzdobíme mandlemi. Případně si udělejte zdravé jedno houbičky.

Share Button
Banán
1★- 1 hlasů
Verze stránky Klasická | Mobilní