Tuky jsou nezbytné pro náš život… Nač slouží, kde jsou a jaké tuky známe???

nadváha, muž s hamburgeri

Tuků se většina lidí “bojí”, ale to vůbec nemusí. Tuk naše telo nevyhnutně potřebuje bez něj to nejde. Spoznejte, co jsou tuky, kde jsou tuky „dobré“, kde “špatný” tuk a na co v našem tele slúží tuk. Tuků se nesmíte bát, bez nich nepřežijem.

Co jsou tuky?

Tuky nebo jinak lipidy jsou vlastně karboxylové kyseliny s glycerol alkoholem. Nebudeme se zatěžovat chemickými rovnicemi. Tuky nejsou rozpustné ve vodě. Tuky mají nejvyšší energetickou hodnotu, pak sacharidy a poměr nejnižších kalorií mají bílkoviny. V mnoha zdrojích lze proto říci, že tuky by měly být konzumovány opatrně, ale v každém případě by měly být konzumovány.

Na co působí tuky – pozitivní účinky na zdraví

Tuky jsou látka, která zabezpečuje správne zdraví. Pokud nedodáme tuky v správném množství a zejména “dobré” tuky, tak úplné zdraví nemůže být 100%.

Meditace dobrý spánek zdravé jídlo a fitnes vede k zdravému srdci a životu. Spúsoby udržení zdravého srdce

 • Zdroje energie (vytrvalost, pozornost, koncentrace) – tuky mají nejvyšší energetickou hodnotu, a proto jsou dobrým zdrojem energie.
 • Podporují imunitu především proto, že zvyšují hladinu vitamínů v těle.
 • Antiseptické účinky – zejména kyseliny omega 3 stimulují játra, aby vytvořily další kyseliny, které podporují imunitu a protizánětlivé procesy v těle. Samozřejmě musí být přítomny i jiné látky (vitamíny a minerály).
 • Chrání a podporuje orgány v našem těle (srdce, cévy, žíly, tepny, svaly, klouby…)
 • Poskytují termoregulaci (ohřívají nás)
 • Podporují vstřebávání vitamínů, které se rozpouštějí v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích jsou: A, D, E a K.

Ale pozor, můžete také dát vitamíny – klikněte sem a dozvíte se více o předávkování vitamíny.

Pokud je v těle spousta tuku – negativní účinky na zdraví

Mnozích lidí se týče právě tato část… Spotřeba mnoha nezdravých tuků škodí zdraví…

 • Obezita, nadváha*
 • Vysoký cholesterol
 • Vysoký krevní tlak
 • Infarkt nebo mrtvice
 • Jiné kardiovaskulární onemocnění
 • Mastnící se vlasy nebo mastná plet
 • Snížení imunity a častějších onemocnění

obézne dítě s praskajícími knoflíky

*Nejsmutnější část je, že mnoho lidí s normální hmotností (na první pohled) může mít nadbytečný “špatný” tuk v těle. Obezita nebo nadváha je vidět, ale skrytý vnitřní tuk, uložené na různých orgánech vidět není. Proto navštěvujte svého lékaře pravidelně, na preventivní vyšetření, můžete zjistit hodně tělesného tuku nebo zvýšený cholesterol.

Věděli jste, že 1 gram tuku má 9 kcal (37,8 KJ)??? Třeba vědět, že každý gram tuku navíc musíte spálit, pokud to neuděláte, pak se Vám tyto nadbytečné tuky uloží…

Druhy tuků

Není tuk jako tuk… Třeba vědět, které tuky jsou nejlepší a jaké tuky byste měli ve vaší stravě upřednostňovat.

kakaove maslo kusky

Rozdelení tuku podle původu

Možná nemáte tušení, jaký druh jídla užíváte, jaký druh tuků, ale buďte opatrní…

Rostlinné tuky – v tomto směru nejzdravější tuky. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají eliminovat “špatné” tuky a předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Z celkového denního příjmu tuku by měly rostlinné tuky představovat 80% příjmu.

Rybí olej – je to živočišný tuk, ale je razen medzi “dobrý” tuku. Rybí olej a ryby obsahují nenasycené mastné kyseliny (omega 3, 6 a 9). Tento typ tuku patří ke rostlinným tukům, takže jejich příjem by měl být zahrnut v rostlinném přijmu 80%.

Živočišné tuky – tyto tuky jsou pravděpodobně nejrozšířenější, protože se nacházejí v sýru, mléce, mléčných výrobcích, vejcích a produktech s jejich obsahem. Tyto tuky jsou “nejběžnější”, ale upřednostňují rostlinný a rybí tuk. Z celkového denního příjmu tuku by živočišné tuky měly činit 20% příjmu.

Rozdelení tuku podle účinků

Tyto “výrazy” ste jiste nekde postřehli, ale co pro nás znamenají v praxi? Co preferovat a co si všímat?

Baranie mäso

Nasycené tuky – nasycené tuky znějí “sytě” a je to tak… Tyto tuky se nacházejí především v živočišných produktech jako je maso, masné výrobky, tučné sýry, uzeniny, mléčné výrobky, sladkosti a slané produkty… Nasycené tuky se běžně konzumují velké množství a ani o tom nevíme.. Pak se divíme, proč máme vysoký cholesterol nebo krevní tlak. Nasycené tuky jsou nejčastější příčinou těchto kardiovaskulárních problémů.

Trans tuky (trans mastné kyseliny) – tento druh tuků je vyroben průmyslově (ztužováním) a právě tyto tuky jsou při tepelné úpravě jako je smažení pro srdečně cévní systém škodlivé. Trans-mastné kyseliny však lze nalézt také v různých cukrovinkách, sladkostech a podobných potravinách, které mají delší dobu spotřeby.

Nenasycené tuky – nakonec přijdeme k “správnému” tuku. Nenasycené tuky nebo nenasycené mastné kyseliny se vyskytují hlavně v rybách, rybích olejích, semenách, oříšcích nebo rostlinných olejích. Bylo prokázáno, že tyto nenasycené kyseliny mohou z těla eliminovat “špatné” a přebytečné tuky, což v praxi znamená snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. K těmto nenasyceným tukům doporučujeme také esenciální kyseliny, které obsahují omega 3, 6 a 9.

Klepnutím sem se dozvíte vše, co potřebujete o omega-3 mastných kyselinách. Konkrétně, jaké množství je obsaženo v 15 potravinách s nejvyšším obsahem…

Kolik tuku je třeba denne přimout – doporučenou dávku

V tomto směru neexistuje přesné číslo. Všichni máme jinou práci, podmínky, stravu, zdraví, a proto nemůžeme poskytnout přesne určitou cifru.

Chcete-li být zdravý, zkuste denně odhadnout příjem tuku, z celkové výživy 30-40%.

Kde jsou ve stravě “dobré” tuky – upřednostňujte

Zapojte pravidelně do svého stravování tyto potraviny a měli byste mít hodnoty tuků v těle v normě…

Výber potravinových zdrojů omega 3 a nenasýcených tuků. Super potraviny s vysokým obsahem omega 3 a nenasýcené tuky pro zdravé jídlo

 • Ryby a mořské plody
 • Rostlinné oleje lisované za studena
 • Ořechy, semena
 • Řecký jogurt nebo výrobky kyslomléčné
 • Obiloviny a luštěniny
 • Ghee topené máslo
 • Minimální ovoce a zelenina, ale stále
 • Avokádo, kokos a jejich produkty

Kde jsou ve stravě “špatné” tuky – eliminujte ich příjem

Většina velmi dobře ví, kde se “špatné” tuky nacházejí, ale snažíte se tyto potraviny eliminovat??? Zkuste to a pomůžete svému zdraví.

rýchlé občerstvení, hamburger,hotdog

 • Mastné maso a masné výrobky
 • Polotovary a rychlé občerstvení
 • Slané dobroty (chipsy, křupky, tyčinky a jiné)
 • Fritéza a spálené tuky (pánev a další)

Zhodnocení tuku

Bez tuků se naše zdraví nezaobejde. Konzumujte ty “správné” tuky, ať už hubnete, nebo ne a Vaše zdraví by mělo být v “normě”. Samozřejmě nezapomínejte i na ostatní důležité živiny, vše má být v rovnováze.

Zjistěte, vďaka kterým potravinám získáte silné srdce a cévy – klikněte zde.

Share Button