Brusinky jsou “vymakané” bobule plné… Nenechte si je ujít!

cerstve brusinky

Brusinky jsou známé díky pozitivnímu vlivu na vylučování, to však zdaleka není všechno. Brusinky mají množství pozitiv na zdraví a zde se dozvíte nejen to, ale i jaké látky obsahují, jaké mají nutriční hodnoty, vliv na hubnutí, jak připravit zavařené brusinky a je tu i něco o sušených brusinkách…

O brusinkách

Brusinka obecná (lat. Vacinium Vitisidaea) – čeleď vřesovitých

Brusinka je nízký keř, který dorůstá do výšky přibližně 25 centimetrů. Plody brusinky jsou malé červené bobulky. Brusinky a borůvky jsou si velmi podobné i ve tvaru, plodech, pěstování a i v pozitivních vlivech na organismus, vždyť obě patří do kategorie brusinek. Brusinka není náročná na zálivku, potřebuje právě sucho, pro svůj dobrý růst. Brusinku si umíte vypěstovat iu Vás na zahrádce a její plody můžete směle konzumovat kdykoli.

Co obsahují brusinky?

Brusinky jsou úžasným ovocem plným všeho co zdraví potřebuje…

Flavonoidy, třísloviny, kyseliny, voda, bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, měď, sodík, mangan, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – brusinky (100g)

KJ – 222,6 Kcal – 53  Bílkoviny – 1,45 g  Sacharidy – 10,5 g

Vláknina – 15 g  Tuk – 0,2 g  Voda – 71 g

javorovy list a brusninky

Brusinky obsahují minerály – 100 g

Železo 98 mg Zinek 2,9 mg
Vápník 4,3 mg Měď 0,7 mg
Hořčík 140 mg Omega 3 kyseliny 190 mg
Fosfor 340 mg Omega 6 kyseliny 260 mg
Draslík 820 mg Sodík 4,9 mg
Selen 11 ug Mangan 1,1 mg

Brusinky obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 2,2 IU Vitamin B6 0,2 mg
Vitamin B1 0,9 mg   Vitamin C 21,5 mg
Vitamin B2 0,35 mg   Kyselina listová 520 ug
Vitamin B3 1,9 mg Kyselina pantotenová 0,9 mg

Vlivy brusinek na zdraví

Brusinky jsou účinné nejen na močové cesty, ale i na jiné “oblasti” zdraví…

 • Podporují imunitní systém
 • Pročišťují organismu
 • Regulují nadbytečnou vodu v těle
 • Podporují fungování ledvin
 • Podporují trávení, urychlují metabolismus
 • Zlepšují pravidelné vyprazdňování
 • Odstraňují zácpu a také průjem
 • Udržují zdravé cévy
 • Snižují hladinu cholesterolu a cukru
 • Upravují pH organismus
 • Pozitivní vliv na nervový systém

usmiata tvář ženy s kvetinou ve vlasech

Vliv brusinek na hubnutí

Brusinky jsou určitě vhodným doplňkem stravování během hubnutí. Udržují zdravé a silné tělo. Podporují odvodnění organismu, pročištění, zlepšují trávení, urychlují vyprazdňování a určitě s brusinkami zhubnete více než bez nich, ale pozor. Tato velká výhoda platí pouze pokud máte zdravé, pravidelné a nutričně plnohodnotné stravování, dostatek vody v těle a cílený pohyb. Při konzumaci brusinek je velmi důležitý dostatečný pitný režim, protože darmo budete konzumovat brusinky, když nebude v těle dostatek vody která odstraní z těla všechny nečistoty. Toto platí o každém ovoci, ale zvláště při brusinkách, které mají nejsilnější účinek při močových cestách a ledvinách. Zde musíte tělo opravdu pořádně zalévat vodou, aby byly pozitivní účinky brusinek uvedeny do praxe. Zda se rozhodnete konzumovat čerstvé brusinky nebo brusinky v nějakém doplňku, tak i zde platí, že čerstvé ovoce je nejsilnější a žádná “chemie” na něj nemá…

Recept na kompotované brusinky

Mňam, zavařené brusinky se výborně hodí do koláčů, na puding, palačinky, ke masu, do smoothies nápoje nebo na dezert…

zavarane brusinky dzem

Potřebujete: 2 kg brusinky, 1,4 kg cukr (bílý / třtinový), zavařovací pohárky.

Omyté brusinky vložte do hrnce, přidejte cukr a celou hmotu vařte na mírném ohni za stálého míchání 10 – 12 minut. Pak tuto hmotu rozlijte do teplých zavařovacích skleniček, vrch přikryjte potravinářskou fólií a odložte pod deku na 12 – 24 hodin odpočinout. Pak můžete tyto brusinky odložit nebo konzumovat.

Sušené brusinky

Sušené brusinky vůbec nezaostávají se svými pozitivními vlivy za čerstvými brusinkami.

susene brusinky

Jejich asi největším pozitivem je právě účinnost v boji proti zánětu močových cest. Dále jsou sušené brusinky navíc i pozitivní při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, při průjmu, bolestech břicha, rýmě, chřipce nebo při kardiovaskulárních onemocněních. Sušené brusinky můžete přidávat do různých nejčastěji sladkých jídel, podobně jako sušené rozinky. Dále můžete sušené brusinky nechat nabobtnat ve vodě a to tak, že 1 PL sušených brusinek nechte rašit v 1,5 deci vlažné vody 15 – 18 minut. Potom vodu slijte a můžete je sníst nebo přidat do jídla.

Kliknete pro zvětšení

Info brusinky

Klikněte sem a dozvíte se více o borůvkách. Brusinka borůvková je nabitá látkami, má řadu pozitiv a dozvíte se něco víc io kanadské borůvce.

Share Button