Recepty na bezový sirup z plodů a bezový likér z plodů – léto může začít!

Dva poháře bezového sirupu a bezové plody

Milujete chuť bezu??? Když jsem byla malá, tak každý rok mi moje babička dělávala bezový sirup, na jehož chuť nikdy nezapomenu a vůně bezu ve mně do dnes evokuje dětství, radost a dobré vzpomínky… Bezový sirup však není jediným produktem z černého bezu. Vyzkoušejte něco nového!

Připravte si bezový likér nebo bezový sirup z bezových plodů. Jejich příprava není tak náročná a jsou to zdravější alternativy slazených limonád, protože tyto nápoje v sobě mají alespoň něco vlákniny, minerálů a vitamínů na rozdíl od kupovaných nápojů.

Připravte si bezový likér a bezový sirup a léto může začít!

Co obsahuje bezinky – účinné látky

Baza květ – Vitamin B, C, flavonoidy, silici máslovou, organické kyseliny a tříslovinu. Baza plody – tuk, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, Vitamin A, B, C, železo, sodík, draslík, pektin, organické kyseliny a silice.

Všechny důležité informace o bezinkách a bězovém čaji najdete zde – klikněte zde

Recept na bezový sirup z plodů

Chutný, zdravý a osvěžující, takový je tento sirup z plodů bezu. Je jiný než bezový sirup z květů, ale i tak lahodný.

fľaška a poháěe šťávy z bezy

Potřebujete: 500 g plodů z bezu, 200 g cukru (krystalový nebo třtinový), 1 lžičku kyselina citronová, půlku limetky, 250 ml vody.

Bezinkové plody (bobulky) odstopkujte a umyjte ve vodě. Dejte je do hrnce s 2,5 deci vody a po sevření jejich vařte 20 minut. Pak je rozmixujte ponorným mixérem a nechte při pokojové teplotě 12 – 24 hodin (odstát). Druhý den tuto tekutinu sceďte, nejlépe přes plátno, abyste tam neměli žádné pevné části. Opět dejte přecezenou tekutinu do hrnce, přidejte cukr, kyselinu citrónovou, limetkovou šťávu a sirup po sevření vařte 20 minut. Tekutina přirozeně díky cukru trochu zhoustne a bezový sirup máte hotový. Pak ho rozlijte do lahví a dobře uzavřete.

Recept na bezový likér z plodů

Tento likér je lahodným pitím, které si můžete přidat do alkoholického drinku. Potěšte návštěvu domácím zdravějším alkoholickým nápojem…

napoje z cierneho bezu

Potřebujete: 1,5 kg bezových plodů (bobulí), 0,5 litru rumu, voda, 1ČL vanilkového lusku (jádro nebo aroma), 0,5 kg třtinový cukr, 1 ks limetka, 1 lžičku mletá skořice, 1 deci uvařené silné kávy , 5 ks hřebíček.

Odstopkované a umyté plody bezu dejte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly celé utopené až po svůj okraj. Když začne voda vřít, tak přidejte kávu, limetkovou šťávu, vanilku, skořici, hřebíček a tuto směs vařte 3 minuty, pak vypněte a nechte ve spíži nebo v chladničce odstát 24 hodin. Pak tuto směs sceďte přes plátno a pořádně bobule vyždímejte, ať pustí co nejvíce šťávy. Dejte ji opět do hrnce, přidejte cukr a tekutinu vařte 4 – 6 minut, ať se cukr rozpustí. Pak přilijte do hmoty rum a máte hotovo. Vychladlý likér rozlijte do sklenic a dobře uzavřete. Bezový likér je hotový.

Recept na bezový sirup (bez vaření)

Tento chutný nápoj si můžete během horkých letních dnů přidávat do limonád. Bázový sirup je osvěžující a má v sobě i účinné látky… bezový sirup pijte v nápojích maximálně 3 – 4 krát v týdnu ve zředěném stavu, nezapomínejte, že je v něm přece cukr (funguje jako konzervant).

bezinkovy kvet, liker, sirup

Potřebujete: 2 litry vody, 30 ks květů černého bezu, 1,5 kg třtinového cukru, 50 g kyseliny citrónové, 3 ks limetky, 1 ks citron

Ráno si v hrnci převařte 2 litry vody a nechte do odpoledne vychladnout. Bezinkové květiny omyjte a obstrihajte (větvičky a tvrdé části květů). Do vody (pokojové teploty) přidáme kyselinu citronovou a šťávu z citronu a z jedné limetky. Dvě limetky nakrájejte na čtvrtky a přidejte do vody. Přidejte i květiny a 24 hodin nechte tento nápoj odpočívat na chladném a tmavém místě. Sem-tam promíchejte. Druhý den vsypte cukr do vody a celou směs zahřejte na mírném plameni. Když je voda teplá, ne vařící vypněte ji a nechte za občasného míchání roztát všechen cukr. Když je nápoj hotový, tak bezový sirup vlijte do tmavých lahví a pořádně zavřete. Nápoj konzumujte rozředěný s vodou nebo s minerálkou

Nezapomeňte, že zde je i osvěžující meduňková limonáda a sirup!

Share Button