Nevěřili byste co dokáží pšeničné otruby…

psenicne otruby

Chcete-li bílkovinné-vlákninový bombu, tak pšeničné otruby jsou tím správným pomocníkem… Ne velká kalorická hodnota, ale zároveň vysoká výživová hodnota, je zapotřebí při hubnutí a co se týká zlepšení Vašeho zdraví, tak svými pozitivními účinky vůbec nezaostává. Vyzkoušejte tuto zdravou a plnohodnotnou potravinu!

O pšeničných otrubách

Pšeničné otruby jsou produktem ze pšenice a je to vlastně vnější obal (slupka) zrna pšenice. Tento obal je plný vitamínů, minerálů, bílkovin a hlavně vlákniny, což je jejich největší výhoda, hlavně pro trávení a i hubnutí. Až 42% vlákniny v této potravině je opravdovým pomocníkem pro imunitu, nervový systém, trávení, hubnutí… Netřeba podceňovat dobře pročištěné tlusté střevo, protože díky pšeničným otrubám budete mít trávení čisté, urychlené a všechny potřebné živiny ze stravy, které jste přijali se vám dostanou do organismu a ten je pak může použít, tam kde je třeba.

Největší nevýhoda špatného vyprazdňování je ta, že se Vám v těle hromadí odpadní látky ze stravy, které měly být vyloučeny a všechny plnohodnotné živiny, které se měly dostat do těla se tam nedostanou, protože nemají jak. Nepodceňujte správné pročištění tlustého střeva, stačí Vám 1 – 2 PL pšeničných otrub denně a budete cítit ten rozdíl již po krátké době.

Co obsahují pšeničné otruby – účinné látky

Vláknina, bílkoviny, sacharidy, tuk, voda, vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo, mangan, sodík, zinek, selen, měď, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, E, K, lutein, cholin, betakaroten, kyselina listová a kyselina pantotenová.

psenicne otruby

Nutriční hodnota pšeničných otrub (100 g)

KJ– 882 Kcal– 210  Bílkoviny– 16 g  Sacharidy– 37 g

Tuk –  3,7 g  Vláknina – 42 g  Voda – 0,1 g

Pšeničné otruby obsahují minerály – 100 g

Vápník 79 mg Sodík 3 mg
Hořčík 605 mg Zinek 6,9 mg
Fosfor 1 005 mg Selen 79 ug
Draslík 1 150 mg Omega 3 kyseliny 170 mg
Železo 12 mg Omega 6 kyseliny 2 050 mg
Mangan 13 mg Měď 2 mg

Pšeničné otruby obsahují vitamíny – 100 g

Vitamin A 12 IU Vitamin K 2,35 ug
Vitamin B1 0,65 mg Lutein 249 ug
Vitamin B2 0,7 mg Kyselina listová 84 ug
Vitamin B3 14 mg Kyselina pantotenová 3 mg
Vitamin B6 1,6 mg Betakaroten 8 ug
Vitamin E 1,9 mg Cholin 79 mg

Pšeničné otruby a účinky na zdraví

  • Podporují obranyschopnost, ochraňují buňky, prevence vzniku rakoviny
  • Snižují vysoký cholesterol, krevní tlak, účinná prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Podporují čistotu a pevnost srdečního svalu a cév, normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Podporují trávení, pravidelnou stolici, detoxikují tlusté střevo, urychlují metabolismus
  • Zklidňují nervový systém, zlepšují náladu, paměť, pozornost
  • Zajišťuje pevné kosti, klouby, zuby, vlasy a nehty, prevence Osteoporózy
  • Podporuje tvorbu červených krvinek, prevence vzniku Anémie

Pšeničné otruby a hubnutí

Pšeničné otruby jsou dobrým pomocníkem při hubnutí, protože nemají velkou energetickou hodnotu a hlavně mají vysoký podíl vlákniny, ta Vás zasytí a pročistí trávení. Během hubnutí Vám stačí přidat k jídlu 1 – 2 PL pšeničných otrub a máte to :). Pšeničné otruby si můžete přidávat do: jogurtu, kaše, tvarohu, koktejlu, smoothie, polévky, pomazánky nebo do zeleninových karbanátků.

Recept pšenično krupičných placka

Potřebujete: 2 ks vajíčka, 4 lžíce bílý jogurt, 1/3 lžičky kypřícího prášku, špetka soli, 4 lžíce pšeničných otrub, trochu (1ČL) kokosového nebo olivového oleje na smažení.

Do misky rozbijte vajíčka, do nich přimíchejte bílý jogurt, kypřící prášek, sůl a pšeničné otruby. Vše rozmíchejte na hladkou hustší hmotu a pak to osmažte na troše kokosového nebo olivového oleje na pánvi jako palačinky. Do této placky si můžete přidat míchaná vejce, zeleninu nebo jen sýr. Podle chuti.

UPOZORNĚNÍ

Nepřekračujte však denní doporučenou dávku 2 PL pšeničných otrub! Vyšším podílem vlákniny si můžete způsobit zažívací problémy. 1 – 2 PL pšeničných otrub zcela postačí pro zlepšení trávení a zdraví.

Můžete vyzkoušet i “bratra” pšeničných otrub – ovesné otruby

Share Button