Výroba domácího sýra, co obsahuje a jak udělat domácí sýr???

domácí sýr v sklenené misce

Domácí sýr nemá složitou přípravu a zvládne to i “začátečník”… Pokud i Vy patříte k těm lidem, co mají rádi domácí stravu a hlavně vyrobenou sami “ručně”, tak domácí sýr může být dalším levelem v potravinové “samostatnosti”. Poznejte tajemství domácího sýru a možná si ho budete dělat i VY! Stačí k tomu jen mléko a syřidlo….

O domácím sýru

Domácí sýr je super, protože je to ta nejzdravější forma sýra… Domácí sýr si umíte připravit z kravského mléka, ovčího ale také z kozího mléka. Nejlepší je, když použijete na přípravu domácího sýra mléko čerstvé, z automatů na mléko nebo přímo od chovatelů (z farmy). Domácí sýr má trochu jinou chuť, než klasické kupované sýry, ale je to ta nej možnost sýra. Příprava domácího sýru není až tak náročná a časem to už bude rutina. Získejte co nejvíce účinných, zdravých látek ze sýra právě z domácího.

Co obsahuje domácí sýr

Domácí sýr má přibližně toto složení, avšak složení sýrů je rozdílné na základě druhu, je jich mnoho.

Bílkoviny, tuk, sacharidy, železo, vápník, zinek, sodík, selen, hořčík, fosfor, draslík, fluorid, cholin, omega 3, omega 6 mastné kyseliny, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou,, vitamíny A, B, D, E a K.

srdíčko na stole s nastrouhaným syrem

Účinky domácího sýra na naše zdraví

Mezi kupovaným a domácím sýrem není velký rozdíl v účincích, samozřejmě je zdravější, protože je vyroben z čerstvých surovin, ale účinky jsou přibližně stejné.

 • Podporuje obranyschopnost, zdraví a regeneraci buněk
 • Podporuje trávení a tvorbu střevní mikroflóry
 • Zlepšuje pravidelnou stolici a čistí trávicí trakt
 • Podporuje tvorbu kostní a kloubní tkáně
 • Prevence vzniku Osteoporózy
 • Podporuje tvorbu a pevnost svalové hmoty
 • Při hubnutí a posilování jsou sýry vhodné
 • Sýry jsou vhodné při celiakii
 • Podporuje správnou funkci a pevnost srdečního svalu
 • Normalizuje hladinu cholesterolu v krvi
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Pozitivní vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
 • Prevence lámání nehtů a vlasů

tvár ženy, dotýka se tváře rukou

Recept na domácí sýr

Když jdete dělat domácí sýr poprvé, tak ho připravte z pěti litrů čerstvého mléka. Z tohoto množství uděláte přibližně třičtvrtě kila hotového sýra. Ke výrobě sýrů stačí mléko a syřidlo, ale pomůcek (kuchyňského náčiní) třeba více.

TIP: Pokud chcete kilo sýra, tak můžete použít 5 litrů ovčího mléka nebo 9 litrů kozího mléka.

Potřebujete: 5 litrů čerstvého kravského mléka (z automatu), 1 mokka lžička syřidla, 2 ml chloridu vápenatého, 1 deci bílý jogurt nebo zakysanou smetanu.

výroba syrů v mliečném závodě

Mléko zahřejte na přibližně 63 stupňů po dobu 25 – 30 minut. Pak toto mléko ochlaďte na přibližně 35 stupňů, pak přidejte chlorid vápenatý, který zajistí lepší tvorbu sýra (kvality). Potom vylijte jeden bílý jogurt nebo zakysanou smetanu. Potom přidejte i syřidlo a to necelou mokka lžičku rozmíchejte v půl deci převařené vodě a vylijte do mléka. Potom tuto hmotu opět zahřejte na přibližně 35 stupňů, aby se hmota dobře zahustila a udržujte ji zahřátou alespoň 35 – 45 minut. Hmotu míchejte alespoň 2 – 3 minuty, pak sýr jako kdyby nožíkem pokrájejte ať se syrovátka uvolní (sýrová voda). Potom tuto hmotu přelijte na čistou gázu nebo látku a sýr nechte okapat klidně i celou noc. Ráno je sýr hotový a připravený k jídlu.

Znáte zlaté mléko? Co obsahuje, jak se připravuje a jaké má výhody toto zlaté mléko??? Vše co potřebujete vědět….

Share Button