Pravda o tofu – je skvělé nebo škodí?

Tofu biele

Jak je to ve skutečnosti s touto potravinou? Je tofu dobré nebo ne? Jelikož je tofu ze sóji a ta má mnoho odpůrců, tak raději čtěte… Určitě jste už slyšeli o tofu, ale už jste ho i jedli? Pokud ne, tak tofu určitě stojí za vyzkoušení! Je to chutná potravina, která se dá připravit na mnoho způsobů (viz níže). Pokud dbáte na příjem bílkovin a chcete minimalizovat příjem tuku a sacharidů, tak tofu je ideální možností! Tato plnohodnotná potravina má skvělou chuť, na kterou se snadno zvyká.

O Tofu

Tofu se zvykne nazývat i tofu sýr nebo sójový sýr, protože se vyrábí srážením sojového mléka (podobně jako sýr) a to za pomoci nejčastěji mořského výtěžku nigari. Tofu je však bez lepku a bez laktózy, takže je vhodnou a plnohodnotnou potravinou i pro celiatiky a lidí s intolerancí laktózy. Tofu je vlastně veganský produkt, který se dá připravovat na množství způsobů… Tofu si víte zakoupit jako přírodní bílé, uzené nebo marinované.

Pokud nejíte maso, nebo se chcete zdravěji stravovat, tak tofu je řešením!

Jaké účinné látky obsahuje tofu?

Tofu není “plné” pouze bílkovin, ale má v sobě široký záběr různých účinných látek. Které to jsou?

Bílkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek, měď, mangan, selen, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy B, C, K, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – tofu z vápenatých solí (100g)

KJ–  285,6  Kcal– 68  Bílkoviny– 9 g  Sacharidy– 6 g

Tuk –  3,9 g  Vláknina – 1 g  Voda – 85 mg

Tofu obsahuje minerály – 100 g

Draslík 155 mg Železo 1,8 mg
Fosfor 129 mg Zinek 0,7 mg
Hořčík 38 mg Sodík 14 mg
Vápník 210 mg Selen 10 ug
Měď 0,4 mg Omega 3 kyseliny 170 mg
Mangan 0,7 mg Omega 6 kyseliny 1 590 mg

Tofu obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B1 0,2 mg Vitamin C 0,3 mg
Vitamin B2 0,15 mg Vitamin K 3 ug
Vitamin B3 0,1 mg Kyselina listová 20 ug
Vitamin B6 0,13 mg Kyselina pantotenová 0,2 mg

tofu omeleta s petrzlenovou vnatou

Nutriční hodnota – tofu okara (100g)

KJ–  315  Kcal– 75  Bílkoviny– 4 g  Sacharidy– 11 g

Tuk –  2 g  Vláknina – 0,3 g  Voda – 82 mg

Tofu okara obsahuje minerály – 100 g

Draslík 220 mg Železo 1,5 mg
Fosfor 55 mg Zinek 0,85 mg
Hořčík 24 mg Sodík 10 mg
Vápník 95 mg Selen 13 ug
Měď 0,3 mg Omega 3 kyseliny 85 mg
Mangan 0,5 mg Omega 6 kyseliny 670 mg

Tofu okara obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin B3 0,2 mg Kyselina listová 30 ug
Vitamin B6 0,13 mg Kyselina pantotenová 0,15 mg

Druhy tofu

Okara (tofu)

Okara je vlastně sojová drť, která vzniká při výrobě tofu sýra. Tekutina z vody a rozmixované sóji se procedí přes látku a pak vznikne tekutina, sójové mléko a okara, což je vlastně tuhá hmota, podobná tvarohu. Tato hmota okara je také výživná a zdravá a nejčastěji se využívá jako pro výrobu pomazánek, polévek, paštika, masných či bramborových jídel a podobně. Okara je také veganský produkt, který neobsahuje laktózu ani lepek.

Tofu z vápenaté soli

Toto tofu se jako jediné vyrábí srážením vápenatých solí. Nejčastěji se při výrobě tofu sýra používá mořská sůl (Nigar) ale při tomto druhu jsou použity vápenaté soli a tím má toto tofu mnohem vyšší poměr vápníku, jako klasické tofu. Obsah vápníku v tomto tofu je přibližně 200 mg na 100 g výrobku. Přičemž klasické tofu má 50 – 100 mg vápníku, na 100 g výrobku.

Uzené a marinované tofu

Možná Vám tofu nezachutilo, protože jste měli tofu přírodní bílé, ale vyzkoušejte tofu marinované nebo uzené a uvidíte! Zcela jiná chuť a s tímto tofu se dají “vykouzlit” různá chutná jídla. Marinované a uzené tofu jsou vhodným variantou náhrady masa.

tofu s korením

Jaké pozitivní účinky má tofu na naše zdraví?

Tofu nejen dobře chutná, ale má také pozitivní účinky na organismus.

 • Prevence vůči některým druhům rakoviny
 • Podporuje trávení a pravidelnou stolici
 • Urychluje metabolismus
 • Lehce stravitelné, vhodné při hubnutí
 • Zasytí a dodává energii průběžně
 • Udržuje tělo v dobré celkové kondici
 • Eliminuje vysoký cholesterol
 • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Podporuje a upravuje funkci štítné žlázy
 • Pozitivní vliv na ledviny
 • Podporuje zdravý nervový systém
 • Zlepšuje koncentraci a paměť
 • Podporuje tvorbu kostní a kloubní tkáně
 • Prevence vzniku Osteoporózy
 • Neobsahuje laktózu
 • Neobsahuje lepek

Tofu a také sója má mnoho odpůrců, který neporučíte konzumovat sóju a produkty z ní… Platí zde však pravidlo zlaté střední cesty, pokud Vám tofu chutná a vyhovuje, tak ho konzumujte. Má množství pozitiv, tak proč ne. Ale nekonzumujte tofu každý den, ani maso se nemá konzumovat denně… Vyzkoušejte tofu a uvidíte co Vám jeho chuť “řekne”.

Co tofu při hubnutí, je vhodné?

Tofu má vyšší poměr bílkovin, protože je ze sóji, která má až 50% proteinů a tím podporuje trávení a celkový metabolismus. Jelikož má tofu nižší energetickou hodnotu, nižší poměr tuku a sacharidů, tak je při hubnutí určitě vhodné. Tofu je rostlinného základu ai to minimum tuku co obsahuje je tuk právě ten “dobrý”. Tofu víte konzumovat jako hlavní jídlo na oběd, večeři ale si víte z něj připravit i chutnou pomazánku na snídani (viz níže). Během hubnutí konzumujte tofu 2 – 5 krát v týdnu a když chcete, tak ho můžete jíst na místo masa. Tofu je plnohodnotná náhrada masa a masných výrobků. Tofu si víte připravit vařené, pečené, grilované ale dá se jíst i za syrova, jakmile ho koupíte, protože už je tepelně zpracované.

Recept z tofu – jsou super, vyzkoušejte!

Tyto recepty jsou jednoduché, zdravé a chutné, tak proč je nevyzkoušet?

Recept na domácí tofu

Tento recept je časově náročnější, více se vyplatí zakoupit si hotové tofu, ale vyzkoušet to samozřejmě můžete. Kvalita tofu se odráží od kvality sójových bobů. Kvalitní sójové boby by měli mít krémovou či žlutou barvu a jejich povrch má být hladký.

tofu se sójou

Potřebujete: 500 g sójových bobů, citrónová šťáva, plátno.

Sójové boby proberte a namočte do vody pokojové teplotě a nechte ji namočenou 15 hodin. Potom tuto sóju sceďte a rozmixujte na hladkou kaši. V hrnci si dejte sevřít 4 litry vody. Když voda vře, tak přilijte sójovou kaši do této vody a stále míchejte. Na povrchu se bude vytvářet pěna, kterou lžící sbírejte a vylijte. Tuto vodu se sójovou kaší vařte přibližně 15 minut, za stálého míchání. Potom tuto hmotu přeceďte přes plátno. Voda, která Vám zůstala je sójové mléko a tuhá hmota, která zůstala v plátně nebo v plence je okara. Aby se sójové mléko přeměnilo na tofu sýr, tak si ještě připravte srážedlo. Třeba dělat rychle, aby sójové mléko nevychladlo. Sójové mléko znovu vložte do hrnce. 3 deci vody zamíchejte s 8 PL citronové šťávy. Do sójového mléka nejprve vlijte 1 deci srážecího činidla a zamíchejte, počkejte 2 – 4 minuty. Potom vlijte další deci srážecího činidla a už jen jemně promíchejte vařečkou vrch tekutiny, znovu počkejte 2 – 4 minuty. Potom vlijte poslední deci srážecího činidla ale už nemíchejte. Tekutinu nechte 20 minut odstát a poté ji znovu přeceďte přes plátno nebo čistou plenu a tuhá hmota, která zůstane v látce je výsledné tofu. To pak uskladněte v lednici, vydrží Vám 2 – 5 dní.

Recept na vegetariánskou česnekovou tofu pomazánku

Tato vynikající vegetariánská pomazánka je vhodná k snídani s tmavým pečivem a s čerstvou zeleninou.

Potřebujete: 2 uvařená vajíčka, 1 balíček uzené tofu (250g), 4 lžíce másla, 1 lžičku hořčice, špetka soli a černého mletého pepře, 2 stroužky česneku.

Uvařené vajíčka očistěte a vložte do mixéru. Ke nim přidejte prolisovaný česnek, máslo, tofu, sůl, pepř, hořčici a dobře rozmixujte na hladkou hmotu.

Recept na grilované tofu se zeleninou

Tento recept je veganský, ale pokud chcete, víte si ho připravit i s masem (ideálně kuřecí) a se sýrem. Ke tomuto receptu se hodí domácí dressing bylinkový nebo česnekový.

grilované tofu

Potřebujete: 2 balíčky tofu (1 ks marinované, 1 ks uzené), cuketu, rajčata, papriku, žampiony, cibuli, mořská sůl, pepř, sladká paprika, olivový olej.

Omytou zeleninu pokrájejte na kostičky a kroužky a vložte do větší mísy. Posypte to kořením (sůl, pepř, sladká paprika, špetka mletého kmínu) a dobře promíchejte, aby se koření dostali všude. Potom plátky tofu pokrájejte na kostky a střídavě se zeleninou napichujte na jehly. Připravené jehly s tofu a zeleninou grilujte na rozpáleném ohni přibližně 4 minuty z každé strany.

Tofu – výsledné zhodnocení

Pokud Vám tofu chutná a vyhovuje, tak ho klidně zapojte do svého stravování. Z tofu se dají připravit mnohé chutné a zdravé jídla. Tofu konzumujte 2 – 5 krát v týdnu, aby Vaše stravování bylo pestré a rozmanité. To, že má tofu pozitivní účinky, však neznamená, že ho musíte jíst třikrát denně. “Všeho i zdravého moc škodí”…

Nezapomeňte na sóju! Zde se dozvíte co obsahuje, jaké má sója účinky a jaký vliv má na hubnutí.

Share Button