Lničkový olej není znám, ale je zdravější než kokosový či lněný olej! Vše o něm je zde.

lnickovy olej na lzicke

Věděli jste, že tento lničkový olej má vyšší poměr účinných látek, jako například kokosový, olivový nebo lněný olej??? Lničkový olej není velmi známým druhem oleje ale určitě si zaslouží Vaši pozornost. Jaké účinné látky tedy obsahuje lničkový olej, jaká rostlina je lnička, jaké zdravotní účinky má tento olej a jak jej používat zvenčí a zevnitř???

O lničkovém oleji a lničce

Lničky (lat. Camelina sativa) – čeleď brukvovitých

Lničkový olej je skutečně “nabitý” důležitými a léčivými látkami jako například: omega 3 mastné kyseliny a různé vitamíny (viz níže). Jeho chuť je mírně pikantní ale to vůbec nevadí. Lničky nejsou klasický len, ze kterého máme lněný olej, je to jen příbuzná rostlina, nazývaná také falešný len. Lničky rostou do výšky maximálně jeden metr a rostlina je podobná řepce olejnaté. Kvete malými žlutými kvítky, které mají kolem půl centimetru. Semena lničky mají jen okolo 2 mm a jsou červenavé až červeno-hnědé barvy, z nich se vyrábí tento olej. Tyto olejnatá semena se však používají také v kosmetickém průmyslu nebo při výrobě barev.

lnicka seta rostlina

Co obsahuje lničkový olej za látky?

Je to úžasné co všechno obsahuje jeden olej, podívejte jaké účinné látky v sobě ukrývá…

Vitamíny A, B, D, E, K, omega 3 a 6 mastné kyseliny, betakaroten, steroly, kyseliny.

Účinky lničkového oleje na zdraví

Lničkový olej má silně pozitivní účinky na zdraví zvenčí, ale i zevnitř. Podívejte se, na co se hodí ve Vašem případě.

  • Podporuje imunitní systém a chrání buňky
  • Regeneruje buňky, prevence proti vzniku rakoviny
  • Chrání buňky před působením volných radikálů
  • Podporuje trávení a pravidelné stolici
  • Zvyšuje vylučování kyselin a podporuje chuť k jídlu
  • Snižuje vysoký cholesterol a krevní tlak
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Pročišťuje, posiluje a zprůchodňuje cévy
  • Zabezpečuje hojení ran a kožních chorob
  • Odstraňuje suché lokty, chodidla a paty
  • Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů
  • Odstraňuje lupy, roztřepené konečky
  • Odstraňuje lámající se nehty a suché okolí nehtu
  • Pozitivní vliv na nervový systém
hnede semena lnicniku

Ze semen lničky se vyrábí lničkový olej

Kde rostou lničky?

Lničky rostou v Evropě, Asii, Austrálii a v Americe. Pěstuje se však i v jižní Sibiře a proto se lničky zvykne volat i sibiřský len. Oblibě však jižněji a teplejší místa. Na Slovensku a v Česku roste lničky jen ojediněle v jižních částech, protože po rozšíření zemědělské činnosti je to už jen ohrožený rostlinný druh. Lničky se daří na místech jako je louka, pole, nebo sušší místa vedle cestě.

Použití lničkového oleje v praxi

Lničkový olej je super pomocníkem vnitřnímu, ale i vnějšímu zdraví, jak na to???

Použití lničkového oleje zvenčí

Lničkový olej pro lepší pokožku – pokud Vás trápí suchá místa na pokožce, jemné vrásky, jizvy, nebo kožní nemoci, tak použijte tento olej na čistou a suchou pokožku 1 – 3 krát denně. Aplikovat jej můžete prstem, pár kapek, nebo na vatovém tamponu. Olej na pokožce nechte působit a dále jej nemyjte.

Lničkový olej pro lepší nehty – když se Vám lámou nehty, nebo máte suché okolí nehtu, tak si aplikujte 3 – 4 krát v týdnu tento olej na nehty a okolí nehtu a pokožka ai nehet by měly zpevnit.

lnickovy olej starostlivost o pokozku rukou

Lničkový olej pro lepší vlasy – pokud Vás trápí lupy, tak si na suché vlasy a i pokožku hlavy aplikujte tento olej na kořínky vlasů. Pak tento olej nechte působit 20 – 30 minut, vlasy umyjte a nechte přirozeně vyschnout, nefénujte jejich. Když máte suché nebo roztřepené konečky vlasů, tak si na suché konečky vlasů vetřete trochu tohoto oleje a nechte je tak.

Použití lničkového oleje zevnitř

Konzumace lničkového oleje – doporučená denní dávka lničkového oleje je 1 lžičku ráno před jídlem. Tento olej zapijte vodou, čajem nebo smoothies nápojem.

Použití v kuchyni – lničkový olej můžete použít do studené kuchyni na přípravu zeleninových nebo těstovinových salátů, pomazánky, omáčky, smoothies nápoje, zákusků či do krému.

TIP

Při koupi ľaničníkového oleje si dejte pozor, aby byl lisovaný za studena, bez konzervačních látek, stabilizátorů, barviv a příchutí.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek lnickovy olej

Poznejte i další účinný a vzácný olej a to arganový. Klikněte sem a dozvíte se vše co je třeba o tomto oleji, jak se používá, jaké má pozitivní, možné negativní účinky, co obsahuje a jak se tento arganový olej vyrábí.

Share Button