Štýrský dýňový olej je jedinečný a té nejvyšší kvality! Poznejte ho a určitě si ho pořídíte…

dynovy olej a dyne

Štýrský dýňový olej, není klasický dýňový olej, ale tento je o něco lepší… Štýrský dýňový olej se vyrábí ručně a jen na jednom místě světa. Používá se zevnitř a i zvenku, podívejte se na něj blíže. Kde se používá, jak, kolik, co štýrský olej obsahuje a jaké má účinky?

O štýrském dýňovém oleji

Štýrský dýňový olej je rakouským produktem, který je velmi ceněn pro svou vysokou kvalitu. Štýrský olej se vyrábí lisováním za studena štýrských semen, které jsou bez slupky (obalu). Tyto štýrské semena byly speciálně vyšlechtěny, aby byly bez slupky (obalu). Domovina, zrod a jediné místo na světě, kde se vyrábí štýrský olej je v jižním Štýrsku (Rakousko). Kvalitě štýrských semen a také oleji pomáhá i vulkanický základ půdy, který je neobvyklí a navíc ruční výroba tohoto oleje. Jeho chuť je lahodná jemně po ořechách a specifická. Při koupi tohoto oleje se nemusíte bát, protože každý štýrský dýňový olej má svůj certifikát pravosti.

olej z dynovych seminek

Co obsahuje štýrský dýňový olej za látky?

Štýrský olej není jen plný tuku, ale navíc obsahuje i vitamíny, minerály a… Podívejte se, které látky jsou v něm…

Tuk, bílkoviny, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, selen, mangan, měď, omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny, vitaminy A, B (B1, B2, B6), C, D, E, kyseliny.

Účinky štýrského dýňového oleje na zdraví

Tento olej se nepoužívá pouze jako kulinářská “specialita”, ale má i tyto zdravotní účinky. Zda ho použijete zvenčí nebo zevnitř, tak v každém případě uděláte dobře!

 • Detoxikuje organismus od škodlivin
 • Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém
 • Snižuje vysoký cholesterol a krevní tlak
 • Zabezpečuje pevné cévy a srdeční sval
 • Zabezpečuje pevné vlasy a nehty
 • Zlepšuje kvalitu pokožky, její hojení
 • Hydratuje pokožku a eliminuje jemné vrásky
 • Zmírňuje tvorbu jizev
 • Normalizuje hladinu cukru v těle
 • Podporuje zdravé močové cesty
 • Odstraňuje záněty moč.ciest

Použití štýrského dýňového oleje

Štýrský olej je vděčný v tom, že jej můžete konzumovat a ještě ho používat i zevně pro krásu. Kam ho použijete dříve?

surove slunecnicove seminka, dyne a olej

Použití štýrského oleje zevnitř

Štýrský olej je vhodný ke konzumaci, jako prevence nebo léčení různých zdravotních problémů (viz výše). Štýrský olej pro léčebné účely konzumujte 1 – 4 KL denně, před jídlem.

Štýrský olej v kuchyni se hodí na různé masové jídla, bramborové, těstovinové nebo zeleninové saláty, pomazánky, dipy, omáčky. Štýrský olej však používejte pouze na již tepelně zpracované jídla. Ať neprochází vysokou teplotou.

Použití štýrského oleje zvenčí

Štýrský olej můžete používat na poškozené konečky vlasů, celou délku vlasů, pokožku hlavy, suchou kůži na těle, paty, lokty, rty, jemné vrásky, jizvy, nebo místa s kožním onemocněním. Dostatečné množství tohoto oleje aplikujte na místo a nechte ho působit.

Recept na zeleninový salát s dýňovým olejem a dýní

Tento dýňový zeleninový salát se štýrským olejem Vám jistě zachutná na večeři nebo jako příloha ke obědu.

salat - pecena dyne, modry syr, rukola a orechy

Potřebujete: rukola, dýně hokaido, balkánský nebo feta sýr, dýňová semínka bez slupky, dýňový olej, pepř, mořská sůl.

Očištěnou dýni hokaido pokrájejte na tenčí měsíčky a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů, povrch sledujte. Když bude dýně hotová, tak ji vyjměte a nechte vychladnout. Omytou rukolu můžete, ale nemusíte, pokrájet na menší kousky, přidejte opečený sýr (nemusí být opečený), dýňová semínka, pepř, špetku mořské soli a pokapejte salát dýňovým štýrským olejem.

Kliknutím zvětšíte

Info obrazek styrsky olej

Klikněte sem a dozvíte se více informací o klasickém dýňovém oleji. Jaké látky obsahuje, jaké výhody má (po zdravotní stránce), kam a kolik ho používat…

Share Button