Je pomeranč dobrý “bojovník”? Vlivy, info, látky, recepty…
Pomeranč znají všichni, ale co přesně obsahuje, kolik má látek a jaké pozitivní vlivy má na zdraví člověka, to možná ani netušíte! Představuje se Vám pomeranč v celé své “kráse”, plus úžasné recepty z pomeranče.
Pomeranč se z nedostatkového ovoce (před rokem 89) propracoval mezi naše nejoblíbenější ovoce. Zejména v chladnějším a sychravejšom zimním období, je pomeranč dobrý “bojovník” za naše zdraví. A to nejen kvůli vitamínu C. Vždyť proč ne, když je navíc i takový chutný (tedy pokud si nekoupíte sice hezký napohled, ale uvnitř vysušený – a to se stává bohužel dost často).
Info ve zkratce o pomeranči
Pomeranč je ovoce pěstované hlavně v subtropických oblastech, miluje slunečné podnebí, ale vypěstovat si ho zkuste i doma. Nejčastěji se používají k přímému jídlu nebo k výrobě džusů. Doporučujeme přímou konzumaci, abyste se vyhnuli dodaným chemickým látkám, které se v džusech a jiných nápojích vyskytují běžně. Pomeranč je známé a běžně dostupné ovoce, které byste měli jíst pravidelně, protože obsahuje cenné látky a má řadu pozitivních účinků na naše zdraví (viz níže).
Co za látky obsahuje pomeranč?
Pomeranč je známý obsahem vitamínu C, ale obsahuje i jiné účinné látky, viz které.
Bílkoviny, vláknina, sacharidy, tuk, vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, antioxidanty, kyseliny a vitamín C.
Nutriční hodnota – pomeranč (100g)
KJ | Kcal | Bílkoviny | Sacharidy | Tuky | Vláknina | Vápník | GI |
180 | 40 | 0,9g | 9g | 0,3g | 3,5g | 55mg | 60 |
Ostatní hodnoty – vitamíny a minerály
Draslík Hořčík Železo Fosfor Vit. C
220mg 12mg 0,1mg 17mg 70mg
Vlivy pomeranče na naše zdraví
Pomeranč nefunguje pouze při chřipce, ale má daleko rozsáhlejší vliv na naše zdraví.
- Podporuje imunitní systém a chrání buňky před radikály
- Přirozene pročišťuje organizmus
- Prevence vzniku chřipky a rýmy – díky vyššímu obsahu vitamínu C se imunitní systém dostává do lepší formy a tak dokáže tělo chránit před množstvím chorob
- Prevence před rakovinou
- Podporuje trávení a vylučování žluči
- Zlepšuje pravidelnou stolici a čistí trávicí trakt
- Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění – vitamíny a vláknina jsou dobrou kombinací na ochranu srdce, cév a eliminace tuku
- Pročišťuje stěny cév od nadbytečného tuku
- Snižuje vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak
- Podporuje tvorbu kostní a kloubní tkáně
- Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a pokožky
- Pomeranč odbourává kyselinu močovou z kloubů – tento jev se děje díky vitaminům
- Pozitivní vliv na nervový systém
Tolik pozitivních účinků v jednom ovoci, to stojí za jedení, no ne???
Účinky pomeranče při hubnutí
Pomeranč má nízkou kalorickou hodnotu, ale zároveň je plný účinných látek. Pomeranč je vhodný při hubnutí a zároveň vylepšuje celkovou kondici těla. Vitamin C urychluje přirozeně metabolismus a zajišťuje spalování tuku. Proto ho během hubnutí konzumujte denně alespoň jeden kousek. Přidejte si ho do ovocného salátu, smoothies nápoje, nebo ho jen tak snězte na svačinu.
Recepty z pomeranče
Nejjednodušší je jíst pomeranč jako samotné čerstvé ovoce, ale použít se dá i jinak, aha na to! Zda si dáte pomerančový drink, smoothies nápoj nebo kuřecí prsa s pomerančem, tak svým chuťovým pohárkům jistě vyhovíte.
- Recept na pomerančový drink
- Recept na kuřecí pomerančové prsa
- Recept na pomerančové smoothie s celerem
Pomerančová šťáva, nebo pomerančový drink je velmi oblíbeným nápojem, který má každý rád… Připravte si zdravě sladký nápoj plný nejen vitamínů…
Potřebujete: 5 ks pomerančů, 3 mrkve, 3 deci vody, 1ČL medu, špetka skořice, případně tři kostky ledu.
Oloupané a umyté pomeranče, nastrouhané mrkve, vodu a med vložte do sklenice, kde je důkladně rozmixujte na hustou šťávu. Použít víte i smoothies mixér nebo stolní mixér. Na konec můžete přidat kostky ledu nebo skořici.
Tyto lahodné kuřecí prsa jsou “exotickým” a chutným jídlem, vhodným na oběd nebo na večeři. Jako přílohu si víte dát brambory, rýži nebo salát z čerstvé zeleniny.
Potřebujete: 0,5 kg kuřecích prsou, šťáva z 1 ks citronu, 2 deci pomerančové šťávy (ne džus), 1 lžičku solamylu (škrobová moučka), 1-2 PL vody, špetka mořské soli
Omyté kuřecí prsa nakrájejte na řízky (plátky), jemně naklepejte, osolte a nechte odstát v lednici. Pomerančovou omáčku si připravíte – do hrnce vlijte pomerančovou a citronovou šťávu – převařte, když začne vřít, tak přidejte 1 lžičku solamylu a uvařte na hustší omáčku, pak přidejte vodu a rozmíchejte. Odstavte a na konec přidejte špetku soli. Kuřecí prsa opražte na pánvi s olivovým olejem, nebo na sucho, podle kvality pánve. Opražené kuřecí prsa přelijte pomerančovou omáčkou a přidejte rýži.
Toto smoothies můžete pít na svačinu nebo jako lehkou večeři. Toto smoothies Vás dokonale pročistí a rozjede Váš trávicí a také imunitní systém.
Potřebujete: 1 pomeranč, 1 stonek celeru (řapíkatý, ne bulvový), šťáva z citronu, polovina menší mrkve a trochu čerstvé petrželky.
Očištěný pomeranč natrhejte na měsíčky a vložte do mixéru, přidejte očištěnou mrkev, nakrájenou na menší části. Potom umytý řapíkatý celer, šťávu z citronu (dle chuti), vodu a na konec petrželku. Vymixujte a máte to hotové, už jen vypít!
Tak jak je na tom pomeranč – ano nebo ne?
Pomeranč radím mezi “TOP” ovoce, ne jen proto jaké účinné látky obsahuje, ale i pro svou úžasnou chuť. Pomeranč dostat koupit skoro všude a proto toto běžné ovoce určitě nepodceňujte a začněte ho pravidelně konzumovat. Ať už hubnete nebo se jen zdravější stravujete, tak pomeranč je dobrá volba “za každého počasí”.
Kliknete pro zvětšení
Pomeranč je skvělý a nezapomeňte i na jeho sestru – mandarinku! Je zde vše o ní…