Máte dostatek vlákniny? Dbejte na to!

potraviny s obsahom vlakniny

K čemu nám slouží vláknina a jaké potraviny její obsahují dostatek? Chcete-li dostatek vlákniny, tak si nemusíte kupovat drahé doplňky výživy, které tuto látku obsahují, vystačí Vám zcela i “obyčejné” a snadno dostupné potraviny a které to jsou? Nepodceňujte příjem vlákniny…

Bobulové ovoce

Bobulové ovoce obsahuje na 100 g ovoce od 3 – 7 gramů vlákniny.

boruvky

Toto ovoce je však nabité i vitaminy, minerály a antioxidanty, takže si ho určitě přidávejte do ovocných salátů, smoothies nápojů, šťáv, koktejlů, mléčných produktů nebo do kaše. Bobulové ovoce pročistí Vaše trávení, má i močopudné účinky a zvýší i Vaši obranyschopnost. Začněte konzumovat bobulové ovoce pravidelně a doplníte si tak živiny, které je třeba.

Ovesné vločky

Tato snadno dostupná a levná potravina obsahuje dostatečné množství vlákniny a navíc i minerálních látek.

ovesne vlocky s mlekom

Ovesné vločky jsou vděčné jídlo protože jejich víte přidat do mléčných produktů, kaše, smoothies Napo, ovocných salátů, víte je přidat i do pečení či vaření (například na místo jíšky). Na 100 gramů této potraviny přijmete až 10 gramů vlákniny plus ostatní účinné látky.

Celozrnné produkty

Když už pečivo, tak určitě celozrnné, grahamové nebo alespoň špaldové.

zeleninové placky s cuketou, mrkví, ovesnými vločkami a chia semínky

V tomto “hnědém” pečivu máte více vlákniny a minerálních látek, jako v bílém pečivu a bílých produktech. Toto “hnědé” pečivo je “výživnější”, jako bílé pečivo. Celozrnné, grahamové a špaldové pečivo mají na 100 gramů od 7 – 10 gramů vlákniny. Pečivo však konzumujte na snídani a to po 50 – 70 gramů.

Lněná semínka

Vjedné 50 gramů porci těchto úžasných semínek přijmete až 12 gramů vlákniny, to je paráda, ne?

lneny kvet a seminka

Kromě toho jsou lněná semínka nabité minerály, vitaminy (B, C, E, K), omega3, omega 6 kyselinami a kyselinou pantotenovou a linoleovou. Lněná semínka víte použít do mléčných produktů, koktejlů, smoothies nápojů a tepelně upravených pokrmú.

Goji (kustovnice čínská)

Goji bobule obsahují kromě vlákniny i jiné účinné látky, které jsou pro zdraví prospěšné.

Goji bobule v sklenenej flasi s listami

Goji obsahuje vitaminy A, B, C, E, minerální látky, aminokyseliny, betakaroten, antioxidanty, bílkoviny a sacharidy. Goji bobule víte zapojit do svého jídelníčku, ale i do pitného režimu. Přidávejte si sušené goji bobule do ovocných salátů, smoothies nápojů, kaše, pudinku, mléčných produktů nebo goji bobule zalijte vroucí vodou (klidně i do čaje) a nechte nabobtnat, dokud se čaj nebo voda ochladí, tak budou měkké (podobně jako sušené rozinky). Denně Vám stačí zkonzumovat 1 – 3 PL goji bobulí a tím přijmete kolem 4 gramy vlákniny navíc plus ostatní účinné látky to je dobré ne?

Je zde vše o vláknině co potřebujete vědět, druhy vlákniny, doporučená denní dávka a v jakých potravinách ji najdete.

Share Button