Mléko – Pít či nepít? Co obsahuje, účinky…

žena pije mléko

Mléko – někteří ho opěvují, jiní zatracují. Udělejte si správný názor na mléko! Zvažte jeho přínosy i nedostatky. Pomůžeme Vám s tím … Pokud si i Vy kladete otázku pít či nepít mléko, tak čtěte a dozvíte se více. Mléko je stejně jako sója, káva a podobné potraviny také kontroverzní… Jedny ho doporučují jiný zas zavrhují – i v tomto případě platí volba zlaté střední cesty…

Mléko je vyvážená a plnohodnotná potravina. Pokud konzumovat mléko, tak především plnotučné nebo polotučné, protože nízkotučné mléko má snížený poměr tuků (i ty naše tělo potřebuje) a navíc je téměř bez chuti. Mléko obsahuje velké množství složek, které tělo člověka potřebuje. Pokud nemáte problém s přijímáním živočišné laktózy, tak ho klidně můžete konzumovat v různých formách. Mléko je navíc vhodné i při hubnutí (viz níže).

V našich klimatických podmínkách je nejčastěji používané kravské mléko, ze kterého se pak vyrábějí různé mléčné výrobky jako například – jogurty, smetana, tvaroh, sýr nebo máslo. Kravské, kozí a ovčí mléka jsou založeny na živočišných složkách, u některých lidí mohou způsobovat přecitlivělost, plynatost, průjmy nebo nadýmání. Pro ty, kterým dělá problém kravská laktóza, existují alternativy… (viz níže).

cerealie v misce

Co obsahuje mléko – účinné látky

Mléko obsahuje mimo jiné: Tuk, bílkoviny, sacharidy, voda, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, molybden, zinek, selen, sodík, jód, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamin A, B, C, D, E, K, kyselina listová, kyselina pantotenová a biotin.

Nutriční hodnoty mléka (čerstvé plnotučné 3,5% tuku 100ml)

KJ– 273  Kcal– 65  Bílkoviny– 3,55 g  Sacharidy– 4,65 g

Tuk –  3,6 g  Vláknina – 0  Voda – 87 g

Mléko obsahuje minerály – 100 ml

Molybdén 5,2 ug Zinek 0,65 mg
Vápník 122 mg Selen 3,5 ug
Hořčík 14 mg Sodík 47 mg
Fosfor 99 mg Omega 3 kyseliny 19 mg
Draslík 177 mg Omega 6 kyseliny 98 mg
Měď 0,09 mg Jód 20 ug

Mléko obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamin A 41 IU Vitamin D 0,55 ug
Vitamin B2 0,22 mg Vitamin E 0,19 mg
Vitamin B3 0,14 mg Vitamin K 4 ug
Vitamin B6 0,09 mg Kyselina pantotenová 0,75 mg
Vitamin B12 0,8 ug Kyselina listová 8 ug
Vitamin C 2 mg Biotin 2,5 ug

Mléko – účinky na Vaše zdraví

Kravské mléko má pozitivní účinky na naše zdraví, podívejte se jaké jsou to…

 • Obsahuje vápník a jiné výživné složky, které mají pozitivní vliv na organismus jako celek
 • Podporuje imunitní systém
 • Podporuje trávení, zlepšuje pravidelnou stolici
 • Vhodné při hubnutí, protože obsahuje bílkoviny
 • Zabezpečuje zdravý vývoj kostí, kloubů a zubů
 • Vhodný při ateroskleróze a Osteoporóze
 • Zajišťuje správnou funkci štítné žlázy
 • Podpora paměti a správné činnosti mozku
 • Prevence před kardiovaskulárními chorobami

Proč některý mléko milují…

 • vápník – 1 deci plnotučného mléka obsahuje přibližně 120 mg této potřebné látky, což je pro naše kosti a klouby slušné číslo … Více vápníku naleznete například v máku. Pravidelné konzumace mléka by měla zajistit dostatek vápníku Vaším kostem, kloubům, zubům a i chrupavkám.
 • jiné vitamíny a minerály – mléko v sobě ukrývá i vitamíny A, B, C, D, E a K plus minerální látky jako například zmíněný vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, molybden, zinek, selen, sodík, jód a další látky …
 • zdroj bílkovin – bílkoviny jsou naší hlavní “stavební” jednotkou pro svaly, buňky a proto by se tato potravina mohla stát Vaší “pravidelností” …
 • chuť – mléko je vděčná potravina (neutrální), která se dá přichutit čím chcete. Použít víte například kakao, mletou skořici, mleté ​​ořechy, semínka, mák, kokos, čerstvé ovoce (rozmixované), med, javorový sirup, zkondenzovaná čokoláda, citrónová kůra …

Z čeho mají lidé největší obavy

 • zahleňování – mýtus, že mléko zahleňuje, je pro mnohé pravdou a proto se pití mléka vyhýbají… Pitím mléka se ve sliznici na krátkou dobu vytváří ochranná vrstva (složená z tuku, bílkovin a vody), která se zdá jako zahlenění. Tato ochranná vrstva se pak rozkládá na živiny. Pokud netrpíte intolerancí laktózy, tak mléko pijte…
 • intolerance na laktózu (alergie) – laktóza je mléčný cukr, který se štěpí v trávení a při intoleranci laktózy se nevytváří enzym laktáza a proto se mléko v trávicím traktu nevstřebá a nejčastěji nastartuje neríjemné příznaky, jako například: průjem, plynatost, bolesti břicha.
 • živočišné bílkoviny – ano, velký příjem převážně živočišných bílkovin zatěžuje organismus, ale pokud si dáte záležet na tom, aby ve Vašem jídelníčku byly zastoupeny i rostlinné bílkoviny, tak mléko klidně pijte.

Jak často a v jakém množství pít mléko…

Mléko obsahuje tělu potřebné živiny a proto pokud nemáte intoleranci laktózy, tak mléko klidně konzumujte 5 – 7 krát v týdnu po 2 – 3 deci a dochutit si ho víte kakaem (ne Grankem), mletou skořicí, 1ČL medu, kokosem, mletými ořechy atd. Když Vám mléko vyhovuje a chutí, tak proč ne… Těm, kterým nevyhovuje živočišné mléko, tak vyzkoušejte některý z rostlinných druhů mléka.

Pomůže Vám mléko při hubnutí???

Mléko je určitě při hubnutí vhodná potravina, pokud ho Vaše trávení dobře zpracuje… Zajišťuje plnohodnotné a potřebné živiny, které tělo potřebuje pro své správné fungování. Zabezpečuje správné trávení, zasytí a víte ho konzumovat v různých variantách (koktejl, smoothies, kaše…).

Během hubnutí klidně konzumujte libovolný druh mléka denně, po 2 – 5 deci. Nebo si z tohoto množství lze připravovat různé kaše, v tomto případě použijte nízkotučné mléko, kaši připravte bez cukru ale navrch dodejte čerstvé ovoce, kakao, kokos, oříšky nebo semínka. V jednom deci mléka máte okolo 3 gramy bílkovin, takže i Váš metabolismus bude při hubnutí podpořen. Bílkoviny jsou důležitou složkou při hubnutí, protože podporují náš metabolismus.

zdroje bielkovín

Nač si musíte dát pozor při výběru mléka?

Není mléko jako mléko a proto neberte hned první, které Vám skočí pod ruku…

Pro “městských” lidí je nejlepší možností najít ve Vašem městě mléčný automat a mléko brát odtud… V těchto automatech je čerstvé a co najmemenej “upravené” mléko, které skutečně obsahuje živiny, které mléko má mít. Kupované mléko je homogenizované a k tomu jinak upravené, aby vydrželo co nejdéle, ale právě proto se v něm nachází méně účinných látek… Pokud nemáte jinou možnost, tak kupujte alespoň plnotučné mléko, které se podobá nejvíce skutečnému mléku.

Jaké máte alternativy mléka?

Pokud Vám nevyhovuje klasické mléko, tak nejste úplně ztracený, existují i ​​jeho alternativy, které jsou to?

Živočišné alternativy mléka – Zakysané produkty – ke kyselomléčných produktům řadíme kefír, zakysanka, jogurty a jogurtové mléka s pro-bio kulturou. Tyto produkty mají vyšší obsah bílkovin, vápníku, živou kulturu a jiné látky, které našemu zdraví prospívají. Tyto produkty mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru, dobré trávení, eliminují “špatný” cholesterol a udržují optimální pH v našem organismu.

Rostlinné alternativy mléka – tyto druhy mléka obsahují množství účinných látek, které jsou pro zdraví prospěšné a tyto mléka jsou vhodné hlavně pro lidi s intolerancí na laktózu. Nejpopulárnější rostlinné mléka jsou: kokosové, rýžové, mandlové, sojové, makové nebo ovesné mléko.

kokosové mléko

 • Sójové mléko – tento druh rostlinného mléka je asi nejpopulárnější. Má vyšší obsah bílkovin a proto je vhodný i během hubnutí nebo fáze aktivního cvičení, dosáhnete lepší výsledky …
 • Kokosové mléko – určitě jste ho už pili a pokud se na to cítíte, tak si tento “pohádkově chutný” nápoj víte připravit i doma. Je to nabité živinami, přesvědčte se samy!
 • Mandlové mléko – toto mléko má vynikající chuť a zároveň má řadu pozitivních účinků na organismus zevnitř i zvenčí, dáte si ho ???
 • Rýžové mléko – tato bezlepková možnost je chutnou a zdravější variantou rostlinného mléka. Obsahuje vitamíny a minerální látky …

Připravte si recepty z mléka, jsou chutné a jednoduché!

Osvěžující banánový koktejl s jahodovým “nádechem”

Potřebujete: 0,5 litru polotučného mléka, hrst čerstvých jahod, 2 banány.

Umyté ovoce a mléko vložte do vyšší nádoby, v níž vše spolu rozmixujete. Koktejl rozlijte do sklenic, tento koktejl můžete podávat hned, nebo i vychlazený.

mléčný koktail s banánem

Krupicová kaše – klasika, která nikdy nezklame

Potřebujete: 0,5 litru nízkotučného mléka (nebo rostlinné), 50 g dětská krupice, půl většího banánu, hrst malin a 1 lžičku kakaa.

Do hrnce dejte vařit mléko. Do horkého mléka nasypte krupici, kakao a pořádně míchejte na mírném plameni. Když bude krupice hotová (hustá kaše) nalijte ji do misek, na vrch pokrájejte banán na kroužky a posypte malinami. Kaši bez cukru dostatečně dochutí a osladí banán a maliny. Na místo malin můžete použít jakékoliv sezónní ovoce.

Závěr – tak pít, či nepít?

Mléko je potravina, která je tu s námi už pár tisíc let, tak proč by neměla být součástí našeho stravování ??? Pokud netrpíte intolerancí laktózy nebo Vám nezpůsobuje jiné potíže, tak “pravé” mléko byste měli pít – jsou v něm živiny, které si naše tělo vyrobit neumí a potřebuje je. Pokud trpíte intolerancí laktózy, tak zkuste buď bezlaktózové mléko nebo rostlinné mléka, jsou také chutné a zdravé! Nenechte se od mléka odradit!

Share Button