Jsou ovčí mléko a ovčí produkty pouze zbytečně předražené???

ovci syr

Je přehnaná cena těchto produktů pouze marketingovým “tahem”, nebo jsou skutečně ovčí produkty a ovčí mléko tak na úrovni, že směle mohou mít takovou cenu??? V první řadě se však půjdeme povenovať jejich složení a zdravotním účinkem…

O ovčím mléku a ovčích produktech

Ovčí produkty jsou vyráběny z ovčího mléka, ale konzumuje se i samostatné ovčí mléko. Ovčí mléko patří mezi velmi zdravé a plnohodnotné potraviny, protože se ovce pasou (alespoň by se měly) na čistých loukách kde konzumují výhradně čistou trávu. Z takové čisté potravy pro ovce se pak vytváří zdravé a čisté ovčí mléko, které má mnoho pozitiv. Toto mléko je ve srovnání s kozím nebo s kravským hustší ale i nutričně hodnotnější. Ovčí mléko je v první řadě bohaté na tuk, obsahuje ho nejvíce ve srovnání s kravským a kozím mlékem, co na první pohled vypadá špatně, ale v praxi a se zdravotního hlediska to má několik výhod.

Tuk v ovčím mléku a následně i v ovčích produktech je vyvážená forma omega 3 a omega 6 mastných kyselin, ale tyto kyseliny ani ve větším množství nevytvářejí “špatný cholesterol”, což v praxi znamená, že ovčí mléko můžete pít i víckrát za den ale zvýšenému cholesterolu se nedopracujete, akorát sledujte kalorickou hodnotu potravin. Ovčí mléko svým poměrem tuků má i sílu odstraňovat a eliminovat vysoký cholesterol, tedy “špatný cholesterol” a následně upravit i výšku krevního tlaku, toto je však možné při pravidelné stravě… Tento živočišný tuk dopomáhá vstřebání živin z ovčího mléka a tak má vyšší účinnost pro zdraví člověka. Ovčí mléko má účinné látky bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerální látky a tuk v takovém poměru, že má na organismus řadu pozitivních účinků. Chov ovcí, dojení a zpracování ovčího mléka jsou náročnější procesy i na čas, energii a stále náklady, takže nemůžeme počítat s tím, že ovčí jogurt bude stát “pár korun”, jak je to v případě kravských produktů. Vyšší cena ovčích produktů je zárukou kvality…

Co obsahuje ovčí mléko – účinné látky

Tuk, bílkoviny, sacharidy, vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo, sodík, zinek, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamin A, B, C, kyselina listová a kyselina pantotenová.

Nutriční hodnota ovčí mléko (100ml)

KJ– 394,8  Kcal– 94  Bílkoviny– 6,2 g  Sacharidy– 4,95 g

Tuk –  6,8 g  Voda – 81 g

Ovčí mléko obsahuje minerály – 100 ml

Vápník 185 mg Sodík 49 mg
Hořčík 19,5 mg Zinek 0,7 mg
Fosfor 163 mg Selen 2,2 ug
Draslík 129 mg Omega 3 kyseliny 133 mg
Železo 0,14 mg Omega 6 kyseliny 179 mg

Ovčí mléko obsahuje vitamíny – 100 ml

Vitamin A 155 IU Vitamin B12 0,2 mg
Vitamin B1 0,13 mg Vitamin C 0,6 ug
Vitamin B2 0,5 mg Kyselina listová 2 ug
Vitamin B3 0,25 ug Kyselina pantotenová 0,45 mg
Vitamin B6 1,9 mg

Ovčí mléko a výrobky a jejich účinky na zdraví

  • Podporují obranyschopnost, prevence proti rakovině, chřipce nebo rýmě
  • Detoxikační a antiseptické účinky
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění, snížení vysokého cholesterolu, úprava krevního tlaku
  • Podporuje trávení, vyprazdňování, obnovu střevní mikroflóry
  • Eliminuje projevy alergii, astmatu a chrání i preventivně, odstraňuje různá kožní onemocnění (akné, ekzém…)
  • Účinná prevence vzniku Osteoporózy, vysoká dávka vápníku zpevňuje kostní a kloubové tkáň
  • Zajišťuje zdravou pokožku, pevné vlasy a nehty
  • Uklidňuje nervový systém, zkvalitňuje spánek, podporuje pozornost a funkci mozku

ovci syr

Ovčí mléko, ovčí produkty a hubnutí

Ovčí mléko a ovčí produkty mají vyšší kalorickou hodnotu ale jako plnohodnotné jídlo na snídani, večeři nebo ke obědu je můžete konzumovat i během hubnutí. Například mějte ovčí jogurt k snídani nebo na místo večeři, připravte si mléčný koktejl z ovčího mléka v poměru 2,5 deci ovčího mléka a ovoce. Oběd můžete obohatit o ovčí sýr, brynzu. Během hubnutí konzumujte ovčí produkty maximálně 4 krát týdně.

Vyšší cena ovčích produktů je zárukou kvality…

Zkuste si připravit výživné rostlinné – mandlové mléko

Share Button