Topinambur – recept, účinky a co obsahuje

topinambur

Topinambur je plodem rostliny slunečnice hlíznatá, podobná naší slunečnici, samotný topinambur připomíná zázvor a má i léčivé účinky… Topinambur se může vesele prodávat, pěstovat a konzumovat.

O topinambur

Slunečnice kerblík (lat. Heliantus tuberosus) – čeleď astrovitých

Slunečnice hlíznatá je rostlina původem z Jižní Ameriky, která se dostala nejprve do celé Ameriky a odtud, v začátcích 17 století, i ke nám do Evropy. Tato rostlina dorůstá výšky kolem 2,5 metru a je velmi podobná naší slunečnici, akorát má menší květ. Květ je pěkný žlutý. Plod slunečnice hlíznaté je velmi podobný kořenu zázvoru a využívá se na surovou přípravu a i teplou. Topinambur víte jednoduše připravit jako klasické brambory, vařené, pečené a jsou vhodné dokonce i pro diabetiky, protože neobsahují škrob (forma cukru). Účinné látky v topinambur jsou pomůckou našemu zdraví (viz níže). Z topinamburů dostat koupit i různé výživové doplňky pro lepší zdraví.

Co obsahuje topinambur – účinné látky

Sacharidy, bílkoviny, tuk, vlákninu, vodu, železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor, sodík, selen, zinek, měď, mangan, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, E, K, betakaroten, cholin, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

Nutriční hodnota – topinambur (100g)

KJ– 294 Kcal– 70 Bílkoviny– 2,5 g  Sacharidy– 16,2 g

Vláknina– 2,1 g  Tuk – 0,05 g  Voda – 78 g

Topinambur obsahuje minerály – 100 g

Železo 3,9 mg Sodík 6 mg
Vápník 18 mg Zinek 0,26 mg
Hořčík 16 mg Měď 0,2 mg
Fosfor 83 mg Mangan 0,2 mg
Draslík 440 mg Selen 1 ug
Omega 6 kyseliny 1,5 mg

Topinambur obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 25 IU Vitamin E 0,4 mg
Vitamin B1 0,26 mg Vitamin K   0,15 ug
Vitamin B2 0,15 mg Kyselina listová 17 ug
Vitamin B3 1,8 mg Kyselina pantotenová 0,5 mg
Vitamin B6 0,11 mg Betakaroten 16 ug
Vitamin C 6 mg Cholin 33 mg

Topinambur účinky na zdraví

  • Podporuje imunitní systém, prevence vzniku civilizačních onemocnění, pročišťuje organismus
  • Podporuje trávení, funkci žaludku, tenkého a tlustého střeva, stolici, odstraňuje plynatost a bolesti břicha
  • Snižuje hladinu tuků těle, snižuje vysoký krevní tlak, snižuje vysoký cholesterol
  • Podporuje funkci játrech, ledvin a také celého trávicího traktu
  • Nezatěžuje glykemický index rychlými výkyvy, postupné uvolnění cukru do krve
  • Uklidňuje nervový systém, zabezpečuje dobrou pozornost, zlepšuje kvalitu spánku
  • Prevence vzniku diabetes, Osteoporózy, podporuje tvorbu kostní, kloubní tkáně, vlasů a nehtů
  • Vhodné pro celiaky a Diabetiků

Topinambur a hubnutí

Topinambur je vhodná a plnohodnotná potravina při hubnutí. Obsahuje minimum cukru, žádný škrob, má minimální kalorickou hodnotu, na rozdíl od brambor, postupně a snadno se uvolňuje do krevního oběhu a nezatěžuje trávení. Topinambur můžete konzumovat surový a také tepelně upravený.

Topinambur

Topinambur

Recept zapečené topinambury s květákem

Potřebujete: 1 kg topinambur, 500 g květáku, 500 g bílý jogurt, 3 vajíčka, 150 g tvrdý sýr (max. 30% tuku), 4 stroužky česneku, 1 větší cibule, 1 lžičku mořská sůl, pepř, červená mletá paprika

Topinambury zbavte slupky a omyjte, podobně jako brambory, jemnou škrabkou. Květák “potrhajte” na růžičky, umyjte jej a spolu s pokrájenými topinambury na kroužky dejte vařit do hrnce s osolenou vodou. Květák a topinambury vařte po sevření vody cca 5 minut, pak vypněte a vodu slijte. Zapékací mísu nebo plech potřete máslem nebo když chcete bez tuku, tak ho vystelte pečícím papírem. První vrstvu topinambur poklademe na spodek nádoby, pak vrstvu pokrájené cibule na kolečka, osolte, opepřete, opět vrstva topinambur, pak vrstva květáku. Pokud jsou růžičky velké, tak jejich pokrájejte na menší. Na květák dejte koření, sůl a vrch zakryjte opět vrstvou topinambur. Toto pečte 30 minut na 200 stupňů. Připravte si i zálivku tak, že bílý jogurt vylijte do misky, přidejte rozbité vajíčka, nastrouhaný tvrdý sýr, prolisovaný česnek a trochu soli. Celé to dobře vymíchejte nebo vymixujte a po 30 minutách pečení vylijte tuto směs na vrch topinambur a pečte odkryté alespoň dalších 15 minut, ať se na povrchu zapeče sýr do zlata až hněda.

Klikněte pro zvětšení

Info topinambur

Share Button