Miso (sójová) pasta

miso shiro tradiční japonská sójová pasta

Co za pastu je toto miso? Z čeho se vyrábí, jaké jsou jeho nejčastější druhy, co přesně obsahuje a pokud má nějaké účinky, tak jaké? Navíc se zde dozvíte, kam se dá použít tato pasta a najdete zde i recept na miso polévku…

O sójové miso pastě

Sójová miso pasta je výrobkem, který se připravuje z uvařených sójových bobů a živých kultur. Tato pasta je vlastně japonské (tradiční) dochucovadlo. Miso pasty se však zvyknou připravovat kromě sóji iz: rýže, ječmene nebo z jiné obiloviny. Miso pasty jsou zdravé především proto, že podléhají fermentaci, tedy kvašení. Druhy miso mají různé barvy a různé délky fermentace (viz níže). Miso pasty jsou především používány v Japonsku, ale jejich cesty se rozdělily do celého světa, kde si tato zdravá a chutná pasta našla místo v “různých kuchyních”…

Miso pasta obsahuje tyto účinné látky:…

Miso sójová pasta obsahuje poměrně hodně účinných látek, na to, že je to pouze “dochucovadlo”, přesvědčte se sami…

Sacharidy, bílkoviny, vláknina, tuk, vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo, zinek, sodík, selen, mangan, omega 3, omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, betakaroten, cholin, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – miso pasta (100g)

KJ–  798  Kcal – 190  Bílkoviny– 13 g  Sacharidy– 25 g

Tuk –  5 g  Vláknina – 7 g  Voda – 50 g

Miso obsahuje minerály – 100 g

Draslík 225 mg Železo 3,2 mg
Fosfor 164 mg Zinek 2,9 mg
Hořčík 51 mg Sodík 3 650 mg
Vápník 55 mg Selen 9 ug
Měď 0,55 mg Mangán 1 mg
Omega 3 kyseliny 440 mg Omega 6 kyseliny 2 720 mg

miso tradiční japonské sójové produkty sójová pasta a omáčka

Miso obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 90 IU Vitamín B12 0,25 ug
Vitamín B1 0,15 mg Kyselina listová 22 ug
Vitamín B2 0,3 mg Kyselina pantotenová 0,5 mg
Vitamín B3 1,2 mg Cholin 75 mg
Vitamín B6 0,35 mg Betakaroten 56 ug

Nejznámější druhy miso pasty

Shiro miso (sladké, bílé miso) – obsahuje menší poměr sójových bobů, je bledé, ale má vyšší poměr sacharidů. Toto miso se dá považovat za náhradu másla nebo margarínu.

Kome miso (rýžové miso) – v tomto druhu miso se škrob mění na cukr a dochází ke rychlé fermentaci. Tento druh zraje několik měsíců až několik let. Používá se při výrobě rýžového vína, octa a krému.

Hatcho miso (tmavé miso) – tento druh miso se vyrábí tak, že se z uvařených sójových bobů vytvarují kuličky, ty se pak “naočkují” kulturou koji a potom se tyto koule dají do cedrových kádí a smíchají se se solí a vodou.

Mugi miso (ječné miso) – tento druh mísa obsahuje nejvíce minerálních látek ze všech druhů mísa. Mugi miso zraje 1-2 roky. Má jemnou chuť, která se hodí do různých jídel.

miso pasta zo sóje, sója a sójová omáčka v miske

Účinky mísa pasty na zdraví

Miso pasta není jen “dochucovadlo”, má mnohé účinky na naše zdraví, aha…

  • Podporuje obranyschopnost a chrání buňky před radikály
  • Prevence vzniku rakoviny a civilizačních onemocnění
  • Pročišťuje krev a celý organismus
  • Silně podporuje trávení, metabolismus a stolici
  • Pročišťuje trávicí trakt
  • Podporuje hojení a kvalitu kůže
  • Zabezpečuje dobrý stav pokožky, nehtů a vlasů
  • Eliminuje vysoký cholesterol
  • Mírně zvyšuje krevní tlak
  • Odstraňuje pocit studených končetin
  • Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • Podporuje tvorbu červených krvinek, prevence vzniku Anémie
  • Odstraňuje bolesti kloubů a hlavy (migrény)
  • Zklidňuje nervový systém
  • Zlepšuje zdravé dýchací cesty, prevence vzniku alergii

Kam a jak použít miso?

Sójová pasta miso se hodí především do polévky, pomazánky, omáčky, marinády, specialit jako je guláš, bramborové nebo jiné kaše, dušené či vařené zelenině.

  • Miso pasty by měly projít tepelnou úpravou (v závislosti na druhu) ale pouze 3 – 5 minut, takže miso pasty používejte před dovařením, nebo jinou úpravou. Čím déle se miso pasty tepelně upravují, tím více ztrácejí a mění svou chuť.
  • Před přípravou si přečtete “návod”, protože druhy mísa mají různé postupy přípravy…

Vyzkoušejte polévku miso, je tu recept!

Tato Japonská polévka se ve světě považuje za nejzdravější polévku světa. Je ze surovin, které pomáhají udržovat dobré zdraví, fit kondici a pocit mládí. Omládněte s touto polévkou!

Potřebujete: 150 g uzené tofu (může a nemusí být), 3 PL pasty miso, 1 ks jarní cibulka, 1 PL sojová omáčka, 1 hrst hub shitake, hrst řas wakame nebo kombu (sušené), 3 ks čerstvé žampiony, voda.

miso polévka s mořskými řasami a tofuNejdříve si připravte sušené houby a to tak, že do hrnce s vodou (přibližně 2 litry), případně zeleninovým vývarem dejte houby kombu, shitake nebo wakame, vodu zahřejte, ale nesmí vřít, a tuto horkou vodu (okolo 75 – 80 stupňů) udržujte přibližně 17 – 20 minut. Hřiby změknou. Jarní cibulku na drobno pokrájíme, pak i tofu na kostičky a čerstvé žampiony na tenké plátky. Všechny tyto suroviny rovnoměrně rozdělte do misek, kam půjde polévka. Z hrnce, ve kterém jste připravovali hřiby, je vyjměte ven a v teplém vývaru rozmíchejte miso pastu a sójovou omáčku. Tento vývar rozletu do misek a miso polévka je na světě!

Jaké pozitivní látky a účinky má sója, sójové produkty a recepty z této potraviny naleznete zde.

Share Button