Rebarbora je zdravá zelenina, věděli jste to? Obsah látek, účinky a recepty, naleznete zde vše o rebarboře…

rebarbora stonky

Rebarbora je zdravá zelenina, která kromě trpké chuti, obsahuje i řadu cenných látek. Její trpká chuť se však po úpravě mění na chutnou jablečno-citronovou. Poznejte tuto zeleninu, co za látky obsahuje, jaké má rebarbora účinky na naše zdraví, jak se dělá rebarborový džem, koláč, jak ji použít a zda má vliv na hubnutí.

O rebarboře

Rebarbora (lat. Rheum Rhabarbarrum) – čeleď stavikrvovitá

Rebarbora není ovoce, ale zelenina, ze které se konzumují stopky (tvrdé části pod listy). Tyto jedlé části rebarbory mají barvu od zelené až po tmavě červenou. Stonky dorůstají délky 40 až 60 centimetrů a sbírají se od května do června. Zralá čerstvá rebarbora má kyselou až trpkou chuť a právě proto se připravuje s cukrem nebo jiným sladidlem. Díky sladidlu se jí výrazná trpká chuť eliminuje a zůstane s chutí jemně po jablkách a po citrónu. Nejčastěji se rebarbora používá pro přípravu koláčů a džemů (recepty viz níže).

Co obsahuje rebarbora za účinné látky?

Rebarbora obsahuje mnoho cenných látek a jsou to tyto… Díky nim posiluje kompletní zdraví.

rebarbora vitaminy

Třísloviny, flavonoidy, antioxidanty, silice, bílkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, mangan, měď, selen, omega 3 a omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, D, E, K, lutein, betakaroten, kyselina listová a kyselina pantothenová.

Nutriční hodnota – rebarbora (100g)

KJ– 79,8  Kcal– 19  Bílkoviny– 1,3 g  Sacharidy– 4,7 g

Tuk –  0,1 g Vláknina – 2,3 Voda – 91 g

Rebarbora obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,35 mg Zinek 0,15 mg
Vápník 92 mg Mangan 0,3 mg
Hořčík 15,5 mg Měď 0,1 mg
Fosfor 17 mg Omega 6 kyseliny 110 ug
Draslík 297 mg Selen 1,5 ug
Sodík 4,3 mg ´

rebarbora v kuchyniRebarbora obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamin A 120 IU Betakaroten 69 ug
Vitamin B3 0,5 mg Lutein 190 ug
Vitamin C 11 mg Kyselina listová 10 ug
Vitamin E 0,6 mg Kyselina pantotenová 0,3 ug
Vitamin K 32 ug

Účinky rebarbory na zdraví

Určitě jich není málo. Rebarbora zlepšuje vnější ale i vnitřní zdraví. Díky látkám, které rebarbora obsahuje se zlepší tyto zdravotní problémy, podívejte se na ně blíže…

rebarbora detoxikuje telo

  • Účinně podporuje imunitní systém
  • Účinně detoxikuje celý organismus od škodlivin
  • Antiseptické účinky (proti zánětlivé)
  • Pročišťuje krev a podporuje její tvorbu
  • Podporuje trávení a vylučování žluči
  • Zlepšuje pravidelnou stolici, odstraňuje plynatost
  • Podporuje metabolismus a hubnutí
  • Močopudné účinky, reguluje vodu v těle
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol
  • Podporuje tvorbu červených krvinek
  • Prevence proti anémii a Osteoporózy
  • Podporuje tvorbu pevných kostí a kloubů
  • Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů
  • Léčí kožní poranění a onemocnění
  • Podporuje zdravý nervový systém
  • Eliminuje stres, nervozitu a nespavost

Má rebarbora účinky na hubnutí?

rebarbora v kuchyni

Rebarbora je plná vitamínů, kyselin a účinných látek, které podporují nejen imunitní systém, ale také trávení a metabolismus. Když je zdraví člověka dobré, tak je hubnutí jednodušší. Samotná rebarbora nepodporuje nijak zvláštní hubnutí, ale podporuje ho, pouze jako doplněk stravy (zelenina nebo ovoce). Rebarboru je nejlepší konzumovat v květnu nebo v červnu, tehdy obsahuje nejvíce živin. Při hubnutí Vám však nepomůže ve formě koláče … Obsahuje vyšší podíl kyselin a proto si trávení od nich potřebuje odpočinout, konzumujte ji 2 – 3 týdny, 2 – 4 krát v týdnu.

Jak použít rebarboru?

rebarborove cerstve stonky

Před konzumací rebarboru omyjte a jemně oloupejte vrchní část stonku, škrabkou na brambory. Tato vrchní slupka je hořká a znehodnotila by jídlo. Následně můžete stonky nakrájet na menší kousky a posypat bílým nebo třtinovým cukrem. Takto připravenou rebarboru nechte odpočívat alespoň půl hodinu. Trpká zda kyselá chuť se zjemní a rebarbora bude chutnější. Tuto hmotu můžete trochu podusit v hrnci, na slabém plameni a můžete použít, například do jogurtu, kaše, ovocného salátu, koláče (pokud nehubnete), koktejlu, smoothies nápoje, šťávy nebo jako samotnou predsnídavku (výživu bez zavařování).

TIP

Do horké rebarbory ​​s cukrem, můžete přidat špetku mleté ​​skořice, zvýrazní a zlepší chuť rebarbory.

Recept na rebarborový džem s jahodami

Jahodový džem je “klasika”, ale když do něj přidáte i rebarboru, tak bude pořádná chuťovka! Zkuste a určitě nesklamete.

rebarborovy jahodovy dzem

Potřebujete: 1,5 kg jahod, 0,7 kg očištěné rebarbory, 1,2 kg cukru (bílý nebo třtinový), 2 ks Gelfix, 5 g kyseliny citrónové.

Umyté, očištěné a rozpůlené jahody dejte do hrnce. Přidejte tam i očištěnou a omytou rebarboru, pokrájenou na menší části. Přidejte 200 g cukru, přilijte do hrnce trochu vody a hmotu vařte za stálého míchání alespoň půl hodinu. Pak přisypte zbytek cukru a opět za stálého míchání vařte ještě 10 – 15 minut. Následně přidejte Gelfix, kyselinu citrónovou a povařte, aby se hmota zhustila. Potom tento džem rozlijte do lahviček, uzavřete a sterilizovat 20 minut při 85 stupních.

Recept na rebarborový koláč

Rebarborový koláč je chutným “osvěžením” víkendu nebo pohoštěním pro návštěvu, v každém případě zabodujete…

rebarborovy kolac

Potřebujete: na koláč – 2 hrnky mouky (1 hrnek polohrubá a 2 hrnky hladké mouky), 2 vajíčka, 1 hrnek mléka 1 hrnek bílého jogurtu (nebo jeden jogurt), 1 deci oleje, prášek do pečiva, 0,5 hrnku třtinového cukru , 400 – 500 g rebarbory, na drobenku – 250 g jemný tvaroh, 1 žloutek, 1 balíček vanilkový cukr (nebo 2 PL třtinový cukr) pár pásků rebarbory.

rebarborovy kolac s tvarohem

Do misky si dejte mléko, olej, bílý jogurt, vajíčka, cukr, prášek do pečiva, mouku a vše vymíchejte na hladké těsto. To pak vylijte na pečící papír v plechu. Pak si rebarboru očistěte, omyjte a nakrájejte na menší části, poklademe na vrch těsta. Pak si udělejte drobenku. Smíchejte tvaroh, cukr, žloutek a vylijte na těsto. A na konec poklademe na vrch těsta s tvarohem i nakrájenou rebarboru na tenké proužky. Koláč pečte 35 – 40 minut na 180 stupních. Koláč průběžně sledujte.

UPOZORNĚNÍ

Konzumaci rebarbory ​​by se měli vyhnout lidé s žaludečními vředy, ledvinovými kameny nebo s jinými problémy fungování ledvin či žaludku. Rebarbora obsahuje vyšší množství kyselin a proto nemusí každému “zapasovat”.

Klikněte pro zvětšení

Info rebarbora

Co tak připravit si z této zeleniny lahodné jídla? Klikněte sem a najdete zde 3 recepty na chutné rebarborové koláče. Je to zaručená mňamka, příprava není náročná.

Share Button