Jsou chia semínka “superpotraviny” nebo tahákem na peníze?

chia seminka ve tvaru srdce

O chia semínkách jste už určitě slyšeli… S každé strany posloucháme jaké jsou super, ale tedy je to pouze marketing nebo skutečnost??? Zde najdete vše co je třeba o těchto semínkách…

Potřebujete svému tělu dodat pořádnou dávku vápníku, zdravých tuků a vitamínů??? Nebo si jen chcete udržet vnitřní prostředí bez škodlivých látek a v co nejlepší kondici? Chia semínka jsou vynikajícím a hlavně přírodním detoxikantom, který zajistí tělu zdravější prostředí. Jezte jejich syrové, “nabobtnalé” nebo si připravte chutný pudink s chia semínky nebo jiný recept (viz níže)… Pojďme se tedy blíže podívat na to, co tyto “zázračné” semínka obsahují, jaké mají účinky na zdraví, či jejich můžete jíst i při hubnutí a také na to, kolik byste je měli denně zkonzumovat a jak si je připravit, aby byly co nejúčinnější…

O chia semínkach

Chia semínka – Salvia hispanika (čeleď hluchavkovitá)

Semínka chia se získávají z rostliny jménem Šalvěj Hispánská. Tato rostlina pochází z Mexika, má ráda teplo a je také navíc mrazu odolná. Tato nenáročná rostlinka dorůstá do výšky přibližně jeden metr. Květy se zabarvují do bílé nebo do fialové barvy. Semínka chia jsou zbarveny buď bíle nebo černě, většinou však koupíte chia semínka tmavé barvy. Podobají se lněným semínkům ale jsou menší. Semínka v sobě ukrývají veškerou sílu, která dělá semínka Chia takovými zdraví prospěšnými, poznejte jejich blíž, vyplatí se to.

zdrave seminka chia na drevene lzici

Co obsahují chia semínka za účinné látky?

Chia semínka obsahují velké množství vápníku, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Pozor, v mnoha článcích se uvádí, že některých živin obsahují několikanásobně více než jiné potraviny, třeba sledovat množství.

Při těchto srovnáních se však nebere v úvahu doporučená denní dávka. Jeden příklad za všechny. Chia semínka obsahují násobně více vápníku než mléko, pokud byste je snědli ve stejném množství. Ale pokud porovnáme šálek mléka a 1 až 2 polévkové lžíce chia semínek, tak vyhrává mléko. Platí to i při jiných živinách. Berte v úvahu snědené množství.

Chia semínka mimo jiné obsahují: Bílkoviny, “zdravý” tuk, sacharidy, vláknina, vápník, sodík, zinek, fosfor, mangan, omega 3 kyseliny a omega 6 kyseliny, vitaminy B a C.

Nutriční hodnota – chia semínka (100g)

KJ – 1 995  Kcal – 475  Bílkoviny – 13 g

Sacharidy – 36 g Vláknina – 24 g  Tuk – 26 g

Chia semínka obsahují minerály – 100 g

Vápník 640 mg Sodík 21 mg
Fosfor 990 mg Zinek 3,9 mg
Draslík 150 mg Mangan 2,5 mg
Omega 3 kyseliny   17 900 mg Omega kyseliny 5 990 mg

Chia semínka obsahují vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,4 mg Vitamín B3 3 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vitamín C 0,8 mg

Chia semínka a jejich účinky na zdraví

Jelikož chia semínka jsou bohatým zdrojem mnoha výživných látek, tak účinky na zdraví budou převážně pozitivní a navíc je vůbec nebude málo. Netrápí Vás některý z následujících problémů? Pokud ano, mohou napomoci zlepšit zdraví i Vám.

 • Prevence civilizačních onemocnění a imunita – dokud Vás nepostihne nějaká vážná nemoc, tak se možná nad tím ani moc nezamýšlíte. Jenže pak může být už pozdě. Chia semínka nejsou sice lék na všechno, ale obsah vitamínů, minerálů, zdravých tuků, antioxidantů je předurčují k ochraně organismu před civilizačními chorobami jako rakovina, infarkt, mozková příhoda, cukrovka,… Pokud si však myslíte, že stačí jíst chia semínka a výše uvedené problémy se Vás nebudou týkat, tak se mýlíte. Chia semínka jsou jen zdravou potravinou, která má svůj pozitivní podíl na prevenci a podpoře imunity, ale netřeba jejich přeceňovat!!!
 • Trávení, stolice, plynatost – Protože obsahují velké množství vlákniny (až 24 gramů v 100g), jsou předurčeny k tomu, aby byly prospěšné pro Vaše trávení. Vláknina nejenže podporuje funkci celého trávicího traktu, ale navíc ho pomáhá i “čistit”. Rovněž upravuje stolici, ať už z hlediska pravidelnosti nebo vzhledu. Pokud máte problémy s plynatostí, chia semínka budou výborným pomocníkem i při tomto problému.

žena má zdravé trávení vďaka chia

 • Detoxikace organismu – pomáhají tělu zbavit se odpadních látek nejen díky vláknině, ale i díky tomu, že v procesu “bobtnání” absorbují do sebe velké množství vody, která hraje významnou roli při detoxikaci. Také mnohé živiny v chia působí v těle jako antioxidanty, což napomáhá očistě.
 • Srdce a cévy – pro obsah 3 omega mastných kyselin (zdravé tuky) jsou velmi ceněné. Ty pro své správné fungování potřebuje nejen srdce ale i cévy. V našich končinách je přirozené, že máme ve stravě nedostatek těchto zdravých tuků. Jednak z důvodu horšího přístupu k mořským plodům, resp. kvůli návykům, které předchozí generace v nás zanechali. Chia semínka mohou být užitečné při zvýšeném tlaku, cholesterolu a pro celkové zdraví kardiovasculárneho systému našeho těla.
 • Kosti a osteoporóza – vysoký obsah vápníku v chia semínkách – 640mg na 100g napomůže doplnit Vašemu tělu potřebný vápník. I díky tomu budou Vaše kosti silnější a budou lépe odolávat osteoporóze, která je stále větším strašákem. Pokud si denně dáte 20 gramů chia semínek (2 polévkové lžíce), pokryje to téměř 20% doporučené denní dávky vápníku.

chia odstranuji bolest kloubu

 • Pleť a pokožka – nadprůměrný obsah antioxidantů napomáhá zlepšit vzhled pokožky. A nejen to, navíc napomáhají při regeneraci a obnově pokožky, což určitě oceníte. Tedy když Vám na vzhledu záleží.
 • Cukrovka, celiakie – při těchto dvou onemocněních je třeba si dvakrát promyslet, co sníte. Naštěstí nad chia semínky dlouho přemýšlet nemusíte. Jsou pro Vás vhodné. Samozřejmě, že při vážnějších stavech je třeba to přece jen prodiskutovat s lékařem (zejména při cukrovce).

olej z chia semienok vo fľaštičke a chia semienka na lyžičkeNezapomeňte také na olej z chia semínek klikněte sem a dozvíte se, jaké má úžasné účinky na zdraví.

Chia semínka a účinky na hubnutí

Určitě za Vás chia semínka nezhubnou, ale… Při nadváze je tělo mnohem více zatěžovány než při doporučené hmotnosti a proto i nároky na výživu jsou vyšší. Chia semínka jsou sice kalorické, ale vynahradí to při hubnutí hned v několika způsoby. Jednak obsahují vlákninu, která zpomaluje trávení a snižuje glykemický index jídla jako celku (pokud je konzumujete současně s jídlem), díky čemuž Vás zasytí na delší dobu a potlačují choutky. Navíc obsahují rostlinné bílkoviny, jejichž dostatek pomáhá zlepšovat metabolismus a udržovat svalovou hmotu (budete hubnout převážně z tuků a méně ze svalů – to je základ pro hubnutí bez jojo efektu). Také obsah živin není k zahození při sníženém příjmu stravy během hubnutí.


chia a tekvicove semienkaZaujímavé porovnání:  “Potřebuju drahí chia semínka nebo ich překonaj obyčejné slunečnicové a dýňové semínka?”


Nežádoucí účinky chia semínek na zdraví

Mnozí lidé, kteří pokud objeví zdravou potravinu, mají tendenci jí podlehnout. Tím mám na mysli, že ji začnou přeceňovat a konzumují nadměrné množství. Ale i při zdravých potravinách platí, že všeho moc škodí, chia semínka nevyjímaje. Při nadměrném pojídání můžete pociťovat problémy s trávením, dokonce Vám může stoupnout hladina triglyceridů v krvi a prudší klesnout tlak (pokud máte nízký tlak, poraďte se s lékařem). Také neexistuje studie vlivu na těhotné a kojící ženy. Pokud je však budete jíst s mírou (max 2 polévkové lžičky denně), chia semínka Vám přinesou zejména užitek.

Jak konzumovat Chia semínka – použití, příprava?

Chia semínka můžete konzumovat více způsoby, aha na to. Buď přímo syrové, nebo si je nechte “nabobtnat” ve vodě, případně jejich rozemele a následně použijte ve svých receptech.

slovo chia slozene ze semen chia

 1. Celé surové chia semínka – nemají o nic víc ani méně živin než namáčené “nabobtnalé” chia semínka. Takže pokud nemáte čas čekat, dokud se proces namáčení ukončí, klidně jejich konzumujte “syrové”. Navíc Vás zasytí na delší dobu, resp. pomáhají snižovat glykemický index jídla jako celku. Každá výhoda má však i nevýhodu. Např. ušetřený čas kompenzuje tvrdost surových chia semínek a možné problémy se zažíváním (zvláště pokud již máte problémy). Pokud se rozhodnete pro syrové, nezapomeňte je však zapít alespoň sklenicí vody.
 2. Namáčené – nabobtnalé chia semínka. Během procesu rašení se napijí vody a budou “naklíčené” a tím pádem i lépe stravitelné. Navíc tělo dokáže o něco lépe využít živiny obsažené uvnitř. Příprava: Chia semínka nechte před konzumací “nabobtnat” ve sklenici vody alespoň 30 minut, můžete klidně i déle. Vodu použijte studenou nebo teplou. Jelikož chia semínka “vypijí” hodně vody, tak na 1 díl semínek dejte alespoň 8 dílů vody.
 3. Pomleté ​​a uskladené chia semínka. Pokud jejich chete použít k vaření, resp. jako přísadu do jídel, jednoduše je rozemele v mlýnku na kávu, uskladněte v uzavíratelné nádobě a dejte do chladničky. Můžete je využít při běžném vaření, ale také při bezlepkových receptech.

lzicka, pohar vody a chia semena na stole

Další tipy na přípravu: Semínka Chia můžete přidávat kromě vody i do ovocných šťáv (džusů), ovocných salátů, kaší, jogurtu nebo do koktejlů, případně si udělat chia nanuk nebo chia pudink. Také chia semínka můžete před konzumací i opražit na pánvi, bez přidání tuku.

Kliknete sem a nájdete tu 11 receptů na “slané” a i “sladké” jídla z chia semínek. Všechny jsou vynikající!

Doporučená denní dávka Chia semínek – užívání

Chia semínka by měli užívat 1 max. 2 lžíce denně (is přestávkami). Tuto porci si rozdělte na dvě až tři části a zkonzumujte je postupně. Více dávek během dne Vám rovnoměrně dodá energii a během celého dne bude tělo pod “zdravým” a detoxikačním vlivem chia semen.


Extra sila semienok:  “sezamové”  “slnečnicové”  “lnená”


5 chutných receptů z chia semínek je tady!

Jsou zde pro Vás připraveny jednoduché, zdravé a rychlé recepty na jídla z chia semínky. Který si uděláte jako první ???

chia pudink s banánem orechmi a rozienkami

Toto zelené smoothies se hodí během hubnutí na svačinu, kdykoliv během očistné kúry nebo jen tak preventivně, pro zlepšení zdraví. Jeho chuť Vás dostane.

smoothie s chia, avokadom a uhorkou

Potřebujete: 1 dozrálé avokádo, 1/3 salátové okurky, 2 lžíce chia semínek, 4 listy špenátu, 3 deci vody, 1 ČL citronová šťáva.

Dozrálé avokádo zbavte jemně slupky a rozpulte ho. Odstraňte pecku a umyjte v teplé vodě. Potom ho pokrájejte na menší kousky a vložte do mixéru. Salátovou okurku zbavte slupky, omyjte a na větší kousky pokrájejte do mixéru ke avokádu. Přidejte i chia semínka (nabobtnalé nebo syrové viz níže), vodu, citrónovou šťávu a umyté špenátové listy. Vše dobře rozmixujte na hustší hmotu a můžete pít. Tento osvěžující smoothie nápoj můžete pít i s ledem, to se hodí během letních dnů.

Tento recept na krém z chia semínek je jednoduchý a hlavně extra chutný, pokud i Vy milujete čokoládu, pojďte na to. Pokud si chcete zamlsat, tak vyzkoušejte tento recept!

čokoládovo banánové smoothie s orechmi a chia semienkami

Potřebujete: 3 deci mléka (rostlinné nebo živočišné), 5 PL chia semínek, 50 g čokolády (hořká). Na ozdobu mandle, banán, lískové nebo jahody.

Do menšího hrnce dejte mléko a nalámanou čokoládu. Mléko zahřejte, míchejte, tak aby se čokoláda v něm rozpustila, nesmí vřít. Potom do teplé hmoty přidejte i chia semínka a míchejte. Pak můžete tento krém dát do chladničky a na vrch si přidat nějaké čerstvé ovoce nebo ořechy, podle vaší chuti.

Takovou kaši z matcha čaje, chia semínek, kokosového mléka a malin jste ještě určitě nejedli. Vyzkoušejte ji a možná už ani jinou jíst nebudete chtít!…

puding z matcha čaje, chia semínek a kokosového mléka ozdobený malinama

Potřebujete: 2,5 deci kokosového mléka, 6 PL chia semínek, 10 ks čerstvých malin nebo jahod, 2 lžičky matcha čaje, 1 deci vody a pár lístků čerstvé maty peprné.

Nejdříve si připravte matcha čaj, 1 lžičku čaje zalijte horkou vodou, nesmí však vřít, maximálně 75 stupňů. Louhujte ho 4 minuty a potom vyberte. Smíchejte matcha čaj, kokosové mléko, chia semínka a nechte to alespoň 20 minut odstát. Na vrch pak dejte umyté, čerstvé maliny a lístky maty peprné. Tento dezert je chutnější vychlazený.

Tento lahodný těstovinový salát s kuřecími prsy, smetanou a sýrem je perfektním řešením ve formě obědu nebo večeře. Zabere to chvíli ale chuť tohoto teplého salátu je neskutečná.

těstovinový salat s kurecimi prsami

Potřebujete: 1 balíček těstovin, 8 PL chia semínek, 2 ks kuřecí prsa, 2,5 deci smetany na vaření, pepř, mořská sůl, cibule, pórek, tvrdý sýr, olivový olej.

Těstoviny uvařte podle návodu a dejte stranou. Omyté a osušené kuřecí prsa pokrájejte na tenčí proužky. Na pánvi s olivovým olejem opečte kuřecí prsa, pak přidejte i nakrájenou cibuli na drobno, pórek pokrájený na plátky a přidejte sůl, pepř, chia semínka a podlijeme trochou vody. Duste to přibližně 10 minut, poté přilijte i smetanu na vaření a nastrouhaný tvrdý sýr. Tvrdý sýr zahustí tuto omáčku, netřeba přidávat mouku. Vše spolu vařte přibližně 5 minut, omáčka zhoustne a kuřecí by mělo být také měkké. Na hotové těstoviny si přidejte tuto výbornou omáčku a můžete jíst.

Pokud i Vy rádi doma zkoušíte všemožné recepty a nejraději máte domácí stravu, tak je tu recept na domácí meruňkové nanuky s chia semínky. Lahodná chuť, nenáročná příprava a plno účinných látek.

merunkova zmrzlina nanuk

Potřebujete: 300 ml kokosové mléko (nebo kravské), 50 g chia semínek, 2 ks meruňky, 2 ks nektarinky nebo broskve, formičky na nanuky.

Do misky dejte kokosové mléko a chia semínka, nechte je “nabobtnat” 25 minut při pokojové teplotě. Pak si ve vyšším sklenici rozmixujete na kaši nektarinky a meruňky, před tím nezapomeňte vybrat pecky :-). Do nabobtnalých chia semínek s kokosovým mlékem vložte tuto ovocnou kaši a jemně promíchejte. Hmotu rozdělte do nádobek na nanuky nebo do jogurtových kelímků. Vložte do mrazničky alespoň na 1,5 hodiny, klidně i déle.

 • Chia nanuky: Zejména v letním období, můžete přeměnit nezdravé osvěžení v podobě zmrzliny, nanuků na zdravější osvěžení v podobě chia nanuků. Takto snadno si je připravíte: “chia nanuky”
 • Puding z chia – zdravější sladká pamlsek: Potřebujete: 1 vrchovatá lžíce kakaa, 3 PL chia semen, 1 PL medu nebo 0,5 lžičky stévie cukrové, 2,5 deci polotučného mléka, mletou skořici a na ozdobu malé ovoce (jahody, ostružiny, maliny). Připravte si větší mísu, aby se Vám do ní vešly všechny suroviny. Mléko vlijte do mísy jako první, přidejte kakao, chia semínka, med nebo Steva a celou směs důkladně míchejte. Míchejte tuto směs buď metličkou nebo vidličkou, abyste neměli hrudky z kakaa a chia semínek. Tuto směs si rozlijte do 2 – 3 menších misek a na vrch poklademe libovolné ovoce a posypte ji mletou skořicí. Tyto zdravější pudinky dejte do lednice na minimálně dvě hodiny, aby směs dobře ztuhla. Tento pudink doporučuji konzumovat během udržování váhy, ne během hubnutí
 • mango chiaChia smoothie: exotika, lahodná chuť a zdraví, to vše si můžete dopřát v smoothie, které kromě chia semínek obsahují množství zdravých a chutných ingrediencí. Inspirujte se recepty: 3 extra chia smoothie nápoje
 • Zdravá chia pochoutka: Potřebujete: 5 polévkových lžic ovesných vloček, 5 polévkových lžic bílého jogurtu, 1 polévková lžíce chia semínek, 1,5 dcl mléka, 1 polévkovou lžíci medu a 100 až 200 gramů nakrájeného, ​​resp. nastrouhaného ovoce podle hubený – jablko, banán, kiwi, borůvky. Příprava: Všechny suroviny smícháme a v uzavřené nádobě necháme v lednici alespoň 3 hodiny. A zdravá pochoutka je na světě.

Co na závěr??? Chia semínka ano nebo ne?

Chia semínka jsou zdraví prospěšné, to určitě ano, ale… Efekt pozitivity na zdraví se dostaví pouze pokud budete mít plnohodnotné stravování se všemi živinami co třeba mít, chia semínka nejsou žádným lékem proti nemoci, takže to berte jako doplněk stravování.

Kliknutím zvětšíte

info obrazek chia seminka

Mohlo by Vás zajímať i:

Share Button